„Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” w Crime+Investigation Polsat (wideo)
Pisarz i dziennikarz Wojciech Chmielarz stanie twarzą w twarz z Florentyną N., która zgodziła się porozmawiać o tym, co naprawdę wydarzyło się w lipcu 2003 roku w Bielsku Białej. Wybór rozmówcy nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie Chmielarz zajął się sprawą Florentyny w wyemitowanym jesienią programie „Opowiem ci o zbrodni”. Już wtedy pisarz przyznał, że sprawa ta go wyjątkowo zaintrygowała. Nie sądził jednak, że powróci do niej tak szybko…
Zakład Karny w Krzywańcu w województwie lubuskim został założony w 1963 roku i przez dziesięciolecia funkcjonował wyłącznie jako więzienie o zaostrzonym rygorze dla kobiet. Obecnie jest to jedno z największych placówek tego typu w Polsce. Może tam przebywać prawie 900 więźniów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To właśnie w nim odsiaduje swój wyrok m.in. Katarzyna W., skazana za zabójstwo swojej półrocznej córki Madzi. Jedną z osadzonych jest także Florentyna N., która zgodziła się spotkać z Wojciechem Chmielarzem, aby porozmawiać o tym, co naprawdę wydarzyło się w lipcu 2003 roku w Bielsku Białej. Wybór rozmówcy nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie Chmielarz zajął się sprawą Florentyny w wyemitowanym jesienią programie „Opowiem ci o zbrodni”. Już wtedy pisarz przyznał, że sprawa ta go wyjątkowo zaintrygowała. Nie sądził jednak, że powróci do niej tak szybko…
Wedle ustaleń śledczych w lipcu 2003 roku Florentyna N. otruła swojego partnera, Stanisława W. Kobietą kierować miała chciwość – chciała zabić, aby przejąć majątek mężczyzny. Trucizna podana razem z obiadem nie przyniosła jednak zamierzonego skutku, dlatego kobieta zdecydowała się zabić swojego partnera tępym narzędziem. W zbrodni pomagał jej kochanek, Tomasz K. Para poćwiartowała zwłoki mężczyzny i rozpuściła je w kwasie. Ciała Stanisława nie znaleziono jednak do dziś. Nie odnaleziono także żadnych śladów, które mogły by definitywnie wskazywać na to, że zbrodnia ta miała miejsca. Przez 8 lat policja nie była w stanie ustalić prawdziwego przebiegu zdarzeń. Momentem przełomowym w śledztwie okazały się zeznania jednej z osób zaangażowanych w zbrodnię. W rezultacie tego, w 2014 roku Florentyna N. została skazana na 25 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, a Tomasz K. na 10 lat. Osadzona w zakładzie karnym w Krzywańcu kobieta do tej pory twierdzi, że jest niewinna i podważa wszystkie dowody. Czy w sprawie dojdzie do przełomu poprzez zaangażowanie pisarza Wojciecha Chmielarza?
Jeden z najbardziej cenionych polskich autorów kryminalnych Wojciech Chmielarz to twórca poczytnej serii o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce (Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń, Cienie) i cyklu gliwickiego o prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim (Wampir i Zombie). Chmielarz po raz pierwszy zetknął się z zagadkową sprawą Florentyny N. w zeszłym roku w programie „Opowiem ci o zbrodni”. Po przestudiowaniu akt sądowych dotyczących wydarzeń z lipca 2003 roku napisał na ich podstawie opowiadanie „Portret kobiety nad brzegiem morza”. Wtedy jeszcze nie sądził, że niebawem przyjdzie mu skonfrontować się z główną postacią tego opartego na faktach opowiadania. Do tej niecodziennej rozmowy Chmielarzowi pomógł przygotować się doświadczony psycholog kryminalny, Jan Gołębiowski. Jak Florentyna zareaguje na wizytę pisarza w zakładzie? Czy kobieta wskaże inną wersję zdarzeń niż tę, którą poznał sąd? Jaką rolę w życiu Florentyny odgrywał Tomasz? Odpowiedzi na te pytania poznamy już niebawem.
Program „Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” został zrealizowany na zlecenie A+E Networks przez Kompanię Mediową, producenta zeszłorocznego cyklu Crime+Investigation „Opowiem ci o zbrodni”. Ze strony A+E Networks producentem nadzorującym jest Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji, a ze strony Kompanii Mediowej – Jolanta Gwardys i Maciej Starczewski.
Premiera dokumentu specjalnego „Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” w środę, 10 kwietnia o godz. 22:00 wyłącznie w telewizji Crime+Investigation Polsat