Nowy cykl „Okrągłe Stoły – Wielka debata Wyborczej w polskich miastach”
Na wzór historycznych obrad Okrągłego Stołu z 1989 roku „Gazeta Wyborcza” zorganizuje od kwietnia do czerwca br. cykl debat w polskich miastach, podczas których poruszy tematy istotne dla danej miejscowości, regionu oraz całego kraju. Pierwsze wydarzenie odbędzie się już dzisiaj – w piątek, 26 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i dotyczyć będzie parkowania w mieście.
Redakcja „Gazety Wyborczej” wraz z zespołami swoich lokalnych wydań wyrusza w podróż po Polsce i organizuje cykl debat „Okrągłe Stoły – Wielka debata Wyborczej w polskich miastach”. Spotkania poprzedzą warsztaty dla samorządowców, aktywnych mieszkańców oraz ekspertów poświęcone wybranemu lokalnemu tematowi. Po warsztatach zorganizowane zostaną debaty publiczne, podczas których omawiane będą wypracowane wnioski. Na zakończenie debat mogą zostać podpisane porozumienia, wyznaczające kierunki rozwoju danego miasta.
W podzespołach oraz grupach roboczych rozmowy toczyć się będą na tematy dotyczące m.in. gospodarki i polityki społecznej, ekologii, nauki, oświaty, reformy sądownictwa, młodzieży czy środków masowego przekazu. Do rozmów zaproszeni zostaną przedstawiciele osób urodzonych przed i po 1989 roku, kobiety oraz mężczyźni.
Pierwsze z serii spotkań odbędzie się już dzisiaj – w piątek, 26 kwietnia br. o godz. 13:00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jego tematem przewodnim jest parkowanie w mieście, m.in. strefy płatnego parkowania, wysokość opłat za postój i to, czy katowiczanie powinni płacić tyle samo, co osoby przyjezdne.
W debacie udział wezmą wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, naczelnik wydziału transportu Bogusław Lowak, dr Anna Urbanek z Uniwersytetu Ekonomicznego, prezes Tramwajów Śląskich Bolesław Knapik oraz Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Kolejne spotkania z cyklu będą miały miejsce w poniedziałek, 13 maja br. w Częstochowie oraz w Lublinie. W Częstochowie uczestnicy debaty porozmawiają m.in. o tym, za co płaci samorząd, choć powinno państwo, jak decyzje rządowe wpływają na miasto i jego mieszkańców oraz jak sfinansować miejską służbę zdrowia. W Lublinie wydarzenie odbędzie się z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej, a tematem rozmów będą główne kierunki polskiej polityki zagranicznej.
Więcej informacji na temat kolejnych wydarzeń z cyklu, a także relacje z poszczególnych spotkań znaleźć można na łamach „Gazety Wyborczej”, a także jej wydań lokalnych oraz na Wyborcza.pl.
Organizatorem wydarzenia jest „Gazeta Wyborcza” we współpracy z fundacją „Polska debatuje” oraz Polskim Towarzystwem Badaczy Rynku i Opinii.
Patronat nad wydarzeniami objął Związek Miast Polskich.