Media

Dźwięk w jakości studyjnej w serwisie Netflix (wideo)

 Już teraz, oglądając Netflix na ekranie telewizora, zauważysz, że dźwięk jest dużo bardziej wyrazisty. Najwspanialsze sceny w filmie tworzy towarzysząca im ścieżka dźwiękowa. Czy bez przepięknego motywu przewodniego serial „The Crown” byłby tak samo majestatyczny? Czy widzów „Stranger Things” przechodziłyby ciarki, gdyby w tle nie było muzyki?

 

Dźwięk może być tak subtelny, że prawie go nie zauważamy, ale ma on istotny wpływ na nastrój sceny i znacząco zmienia jej odbiór przez widzów. Magiczne połączenie obrazu i dźwięku sprawia, że zagłębiają się w fabułę, dlatego też oferujemy najnowocześniejsze technologie i funkcje, takie jak: 4K, HDR, Dolby Atmos® i Tryb skalibrowany Netflix.

Przedstawiamy nową funkcję — dźwięk wysokiej jakości — dzięki której dźwięk w naszym serwisie będzie lepszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nadaliśmy jej właśnie taką nazwę, bo idealnie oddaje ona jej charakter — pozwala usłyszeć to, co twórcy słyszą w studiu nagraniowym, dzięki czemu nawet najdrobniejszy szczegół sprawia, że wrażenia słuchacza stają się bardziej intensywne. Poza tym w przypadku niskiej przepustowości łącza lub ograniczeń sprzętowych funkcja ta dostosowuje ustawienia tak, by warstwa audio odtwarzana była w najlepszej możliwej do osiągnięcia jakości (podobnie jak obraz — ta opcja jest u nas dostępna już od dłuższego czasu).

Naszym priorytetem od zawsze jest wierne oddanie wizji twórców, z którymi współpracujemy, a jakość dźwięku stanowi jedną z najistotniejszych kwestii.

Jak to się zaczęło

Pod koniec 2017 r. wraz z braćmi Duffer oglądaliśmy serial „Stranger Things 2” w zwykłym salonie, aby mogli zrozumieć, jak odbierają go widzowie. W pierwszym odcinku była scena pościgu samochodowego, która nie brzmiała tak realistycznie, jak na etapie miksowania. Nasz ekspert od dźwięku oraz zespół techników od razu wzięli się do pracy. Zależało nam na tym, by wszystko działało tak, jak należy, bez względu na to, jak wiele wysiłku będziemy musieli w to włożyć. Udało nam się rozwiązać problem ze „Stranger Things 2”, zwiększając szybkość transmisji bitów dla ścieżki dźwiękowej. Od tego czasu robimy wszystko, by udostępniać dźwięk lepszej jakości także w innych produkcjach.

To świetny przykład zastosowania kultury Netflix w praktyce, czyli zapewnienia najlepszego możliwego wsparcia współpracującym z nami twórcom. Przeczytaj, jak ta historia wygląda z perspektywy naszych pracowników:

 

 

Wyjątkowe połączenie najnowszych technologii z pracą techników z firmy Netflix pomogło rozwiązać problem i wykorzystać go do poprawy jakości dźwięku dostarczanego milionom naszych użytkowników na całym świecie.

Dla użytkowników

Większość odbiorników telewizyjnych obsługujących dźwięk w jakości 5.1 lub Dolby Atmos może odtwarzać także dźwięk w lepszej jakości. W zależności od tego, jakim urządzeniem i przepustowością łącza dysponujesz, różna może być szybkość transmisji bitów:

  • 5.1: Od 192 Kb/s (dobra) do 640 Kb/s (bardzo dobra)
  • Dolby Atmos: Od 448 Kb/s do 768 Kb/s (dźwięk w jakości Dolby Atmos jest dostępny dla użytkowników planu Premium)

Powyższe szybkości transmisji bitów mogą w przyszłości wzrosnąć w miarę poprawy naszych technik kodowania.

Dodatkowe informacje znajdziesz w  Centrum pomocy. Aby dowiedzieć się więcej na temat szczegółów technicznych i tego, jak wprowadzaliśmy dźwięk wysokiej jakości i jak udostępniamy go użytkownikom serwisu Netflix na całym świecie, zajrzyj na  blog techniczny.

Wierne oddanie założeń twórców, którzy ciężko pracują przy produkcji seriali takich jak „Stranger Things”, jest dla nas najważniejsze. Wiemy też, że dzięki temu oglądanie — oraz słuchanie — dostarcza Ci niezapomnianych wrażeń. Nieważne, czy próbujesz wydostać się ze świata po Drugiej Stronie, czy może uciekasz przed Demogorgonem — przygotuj się na dźwięk, jakiego nigdy jeszcze nie dane Ci było doświadczyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *