W branży cyberbezpieczeństwa zabraknie 1,5 miliona pracowników
Tegoroczne badanie firmy Gartner wskazuje, że niedobór specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa IT to najpoważniejsze nowe ryzyko dla firm i organizacji. Rynek cyfrowy rozwija się tak szybko, że na coraz więcej stanowisk brakuje wykwalifikowanych chętnych. Według niedawnego badania ISACA 59% firm ma nieobsadzone stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem, a Frost & Sullivan przewiduje, że do 2020 roku niedobór pracowników w tym obszarze wyniesie aż 1,5 miliona.
– Bezprecedensowy niedobór specjalistów w branży cyberbezpieczeństwa spowodował, że zespoły operacyjne są przeciążone zadaniami i brakuje w nich rąk do pracy. Zyskują na tym przestępcy – wskazuje Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.
Edukacja pracowników w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego jest obecnie jednym z filarów sukcesu i rozwoju przedsiębiorstw. Wychodząc naprzeciw tej palącej potrzebie, Fortinet NSE Institute postawił przed sobą niełatwe zadanie – organizowanie szkoleń, podczas których uczestnicy otrzymają podstawową wiedzę i umiejętności w tematach związanych z cyberbezpieczeństwem, krajobrazem zagrożeń, strategiami ochrony oraz koncepcjami technicznymi. W tych wszystkich obszarach istnieje dzisiaj duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.
Instytut wydał już niemal 200 tysięcy certyfikatów w ramach programu NSE Training and Certification, ale skupia się również na programie edukacyjnym dla szkół średnich i uczelni wyższych Fortinet Network Security Academy. Zapewnia także dodatkowe szkolenia dla każdej firmy, która chce uświadomić swoich pracowników w podstawowych kwestiach cyberbezpieczeństwa.
Największe osiągnięcia strategii edukacyjnej Fortinet:
- ponad 140 akademii w ponad 50 krajach;
- szkolenia NSE 1 oraz 2 zostały upublicznione dla wszystkich chętnych, zespoły ds. cyberbezpieczeństwa mogą teraz przeprowadzać je za darmo;
- wprowadzenie dwuetapowej certyfikacji NSE 7 Cloud;
- w ciągu ostatniego roku dwukrotnie wzrosła liczba wydanych certyfikatów NSE 8, które potwierdzają wszechstronną wiedzę na temat bezpieczeństwa, konfiguracji i rozwiązywania problemów w złożonych sieciach;
- rozpoczęcie programu Fortinet Fast Track, w którym bierze udział już ponad 8 tys. Partnerów;
- około 300–600 zajęć z uczniami co tydzień.
Oprócz przeprowadzania szkoleń i programów, kompleksowa strategia edukacyjna powinna obejmować też instytucje państwowe, uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe. Fortinet nawiązał więc bliską współpracę z takimi organizacjami, jak Centre for Cybersecurity przy World Economic Forum (WEF), Global Threat Alliance, CompTIA, a dodatkowo bierze udział w licznych programach badawczych na różnych uniwersytetach. Firma zamierza kontynuować globalną współpracę, wprowadzać innowacje i rozwijać swoje rozwiązania, aby walczyć z cyberprzestępczością na całym świecie.