MediaTVPZapowiedzi TV

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w TVP Historia

1 sierpnia o 17.00 syreny zawyją, by zatrzymać ruch nie tylko w Warszawie ale także innych miastach. Bohaterski zryw mieszkańców stolicy i hekatomba 63 powstańczych dni 1944 roku jest dla Polaków uniwersalnym symbolem patriotyzmu i niezłomności. Pamiętamy o niemal 200 tysiącach mieszkańców Warszawy poległych w Powstaniu i składamy im hołd.

 

 

W TVP Historia powstańcze dni będziemy przypominali codziennie aż do 3 października w cyklu „Powstanie warszawskie dzień po dniu”. To niezwykły obraz powstania warszawskiego. 63 uczestników i bezpośrednich świadków przedstawia zryw Polaków w sierpniu 1944 roku jednocześnie z perspektywy największych wydarzeń i walk, ale też bardzo osobistych przeżyć i doświadczeń. Bohaterowie cyklu dotykają spraw wielkich, ale też intymnych – mówiąc o własnych radościach i smutkach, trudach i szczęściu. Powstanie dzień po dniu to jedna historia ułożona z 63 odrębnych odcinków. Podstawą odcinków są wywiady nagrane przez wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego, które często są jedynym zapisem wspomnień bohaterów tamtych wydarzeń. Dodatkowo cykl został zilustrowany archiwalnymi zdjęciami z powstania warszawskiego pochodzącymi z archiwum muzeum. 1 sierpnia bohaterem 1 odcinka cyklu, emitowanego dokładnie kiedy zamilkną syreny symbolizujące godzinę W, będzie Bolesław Biega.

W TVP Historia w filmie „Człowiek, który rozpoczął Powstanie” przybliżymy sylwetkę Zdzisława Sierpińskiego, który w Powstaniu Warszawskim oddał pierwsze strzały, a po wojnie zasłynął jako dziennikarz przybliżający czytelnikom Życia Warszawy, słuchaczom radiowym i widzom telewizyjnym tajniki i piękno muzyki. W programie „Powstańcza broń” odwiedzimy niezwykłe prywatne muzeum w którym major Waldemar Nowakowski zgromadził nie tylko rodzinne pamiątki z Powstania Warszawskiego. A wieczorem w filmie „Warszawa Zmartwychwstałe miasto” spojrzymy na Warszawę oczami Dana Cruickshanka dziennikarza BBC i znawcy sztuki. Dan mieszkał w Warszawie i jako kilkuletnie dziecko obserwował i rysował staromiejskie kamienice. W filmie wspomnima tamtą Warszawę i jej mieszkańców. W czasie II wojny światowej hitlerowcy dopuszczali się straszliwych zbrodni, próbując zetrzeć ją z powierzchni ziemi. Żadne inne miasto we współczesnej historii nie zostało potraktowane równie okrutnie jak Warszawa. Żadne też nie dorównało odwadze i determinacji, z jaką odrodziła się z popiołów, by odbudować przeszłość. Latem 1956 roku państwo Cruickshank wyruszyli na pokładzie Batorego z Wielkiej Brytanii do Polski. Towarzyszył im syn, siedmioletni Dan, dla którego była to pierwsza podróż za granicę. Ojciec Dana, Gordon, został warszawskim korespondentem londyńskiego dziennika komunistycznego Daily Worker. Dziś może się to wydawać zaskakujące, wręcz dziwaczne: u szczytu zimnej wojny angielska rodzina udaje się za żelazną kurtynę; do stolicy, z której po II wojnie światowej zostały tylko zgliszcza. 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego podsumujemy dyskusją publicysty Tomasza Łubieńskiego, Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i Nikołaja Iwanowa historyk, Uniwersytetu Opolskiego w programie „Spór o historię. Powstanie Warszawskie – klęska bohaterów?”

1 sierpnia w TVP Historia:

15:20 Powstańcza broń
17:00 Powstanie Warszawskie dzień po dniu odc. 1.
17:10 Człowiek, który rozpoczął Powstanie
21:25 Warszawa – zmartwychwstałe miasto
22:20 Spór o historię. Powstanie Warszawskie – klęska bohaterów?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *