Ericsson Mobility Report: do końca 2025 roku liczba abonentów 5G przekroczy 2,6 mld
Ericsson (NASDAQ: ERIC) prognozuje, że w ciągu sześciu najbliższych lat liczba abonentów korzystających z technologii 5G przekroczy 2,6 mld. Będzie to możliwe dzięki stałej i szybkiej rozbudowie całego ekosystemu 5G. Prognoza ta została opublikowana w tegorocznym, listopadowym wydaniu opracowania „Ericsson Mobility Report” wraz z innymi przewidywaniami dotyczącymi tego, jak wedle firmy Ericsson kształtować się będzie rynek pod koniec 2025 roku.
- Do końca 2025 roku sieci 5G będą obejmowały swoim zasięgiem 65% światowej populacji oraz będą obsługiwały 45% globalnego, mobilnego transferu danych
- W roku 2025 użytkownicy smartfonów będą przesyłali miesięcznie średnio 24 GB danych (obecnie – 7,2 GB). Będzie to wynikało z rosnącej popularności serwisów wideo oraz z udostępnienia nowych usług
- Szacuje się, że liczba połączeń komórkowych działających w ramach Internetu Rzeczy wzrośnie z 1,3 mld na koniec 2019 roku do 5 miliardów na koniec 2025 roku
Autorzy raportu przewidują, że średni, miesięczny transfer danych dokonywany przy użyciu jednego smartfona wzrośnie z 7,2 GB obecnie do 24 GB do końca 2025 roku. Będzie to wynikało częściowo z nowych zachowań konsumenckich, takich jak prowadzenie streamingu w technologii wirtualnej rzeczywistości. 7,2 GB to ilość wystarczająca do przesłania codziennie 21 minut filmu w jakości HD (1280 x 720). 24 GB pozwalają już przesłać codziennie 30 minut materiału wideo HD oraz sześć minut treści związanych z technologią wirtualnej rzeczywistości.
Raport przewiduje także, że do końca 2025 roku sieci 5G będą obejmowały swoim zasięgiem 65% światowej populacji oraz będą obsługiwały 45% globalnego, mobilnego transferu danych.
Wiodący operatorzy telekomunikacyjni w Azji, Australii, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej uruchomili swoje sieci 5G w roku 2019. W Korei Południowej, w której sieć 5G działa już od kwietnia 2019 roku, odnotowywany jest znaczny wzrost zainteresowania tym nowoczesnym rozwiązaniem. Do końca września 2019 roku wszyscy lokalni operatorzy komórkowi pozyskali już ponad 3 miliony abonentów korzystających z technologii 5G.
Uruchomienie sieci 5G w Chinach, które miało miejsce pod koniec października, również spowodowało konieczność zaktualizowania prognoz dotyczących liczby abonentów, którzy wykupią usługi 5G do końca 2019 roku – z 10 na 13 milionów.
Fredrik Jejdling, Wiceprezes firmy Ericsson i Dyrektor ds. Sieci, zauważa: „Cieszymy się, że sieć 5G budzi tak duże zainteresowanie niemal wśród wszystkich producentów sprzętu. W roku 2020 urządzenia kompatybilne z 5G wejdą na rynek masowy, co jeszcze bardziej zwiększy popularność nowego standardu komunikacji. Pytanie nie brzmi już czy, lecz jak szybko będziemy w stanie wykorzystać jego możliwości, zaspokajając tym samym konkretne potrzeby konsumentów indywidualnych i biznesowych. Standard 4G jest ważnym rozwiązaniem zapewniającym możliwość komunikowania się w wielu rejonach świata. Modernizacja sieci również odgrywa istotną rolę w transformacji technologicznej, której doświadczamy.”
Biorąc pod uwagę aktualne tempo wzrostu popularności 5G, oczekuje się, że liczba abonentów korzystających z tego rozwiązania będzie rosła znacznie szybciej niż w przypadku LTE. Nowa technologia będzie zyskiwać na popularności najszybciej w Ameryce Północnej – zgodnie z przewidywaniami, do końca 2025 roku z 5G korzystać będzie aż 74% abonentów. Kolejne miejsca w rankingu zajmą: Azja Północno-Wschodnia (56%) oraz Europa (55%).
W raporcie przedstawiono również inne prognozy: łączna liczba połączeń komórkowych działających w ramach Internetu Rzeczy wzrośnie z 1,3 mld na koniec 2019 roku do 5 mld na koniec 2025 roku – co oznacza roczny przyrost o 25%. Szacuje się, że 52% połączeń IoT będzie realizowanych w roku 2025 z wykorzystaniem technologii NB-IoT oraz Cat-M.
W III kwartale 2019 roku odnotowano znaczący, bo aż 68% wzrost ilości przesyłanych danych (liczony rok do roku). Wynika on z większej liczby posiadaczy smartfonów w Indiach, z rosnącego miesięcznego transferu danych na użytkownika odnotowanego w Chinach, a także z rosnących możliwości samych urządzeń, rosnącej objętości przesyłanych treści oraz przystępnych cen taryf.
Spostrzeżenia klientów przedstawione w artykułach opracowanych przy współpracy z partnerami zewnętrznymi
W raporcie opublikowano również artykuł opracowany przy współpracy z SK Telekom. Przedstawiono w nim szczegółowo stosowaną przez południowokoreańskiego operatora strategię wdrażania 5G w ramach klastrów. Strategia ta skupia się głównie na zapewnieniu klientom wysokiej jakości rozwiązań 5G oraz na udostępnieniu im innowacyjnych usług w wybranych lokalizacjach geograficznych.
Kolejny artykuł, napisany wspólnie z MTN Group, przedstawia działania południowoafrykańskiego operatora, które koncentrują się na jakości obsługi klientów i na zachowaniu ich lojalności. Tego typu podejście przełożyło się na wymierną poprawę jakości sieci oraz na zyski komercyjne generowane w Ruandzie i Ghanie.
Raport zawiera również dogłębną analizę planów taryfowych stosowanych przez poszczególnych operatorów. Wynika z niej, że u większości operatorów, którzy uruchomili usługi 5G, zostały one wycenione około 20 procent wyżej niż obecna oferta 4G. Ostatni z artykułów opisuje zastosowanie Internetu Rzeczy w sektorze motoryzacyjnym – zarówno w rozwiązaniach związanych z transportem pasażerskim, jak i towarowym.
Zapoznaj się z pełną wersją raportu „Ericsson Mobility Report” z listopada 2019 roku.
Firma Ericsson zawarła już z różnymi operatorami telekomunikacyjnymi ponad 75 umów na komercyjne wdrożenie sieci 5G. 23 sieci rozpoczęły już działalność.