MediaZapowiedzi TV

„Muzyka. Uczucia. Emocje.” – styczniowy cykl filmowy na SundanceTV

Muzyka towarzyszy nam prawie od zawsze. Powstała po to, aby oddziaływać na nasze uczucia i wywoływać emocje. Wzmacnia słowa, którym towarzyszy, wyraża radość, ból, smutek czy sprawia, że czujemy się lepiej, ubogaca nas i relaksuje. Towarzyszy nam w ważnych chwilach, podniosłych okazjach i w życiu codziennym. Jest wszędzie.

 

 

 

 

W styczniu na kanale SundanceTV zobaczyć będzie można filmy, które opowiadają właśnie o muzyce – o jej sile i mocy, wpływie kulturowym i tworzących ją artystach. W ramach cyklu „Muzyka. Uczucia. Emocje.” widzowie SundanceTV zobaczą zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne w tym między innymi: wielokrotnie nagradzany obraz „Departures” opowiadający o wiolonczeliście, który po rozwiązaniu orkiestry zmuszony jest do szukania nowego zajęcia czy dokument „Yallah! Underground” ukazujący pracę, marzenia i obawy najbardziej wpływowych i postępowych współczesnych artystów arabskiego podziemia w czasach wielkich zmian zachodzących w społeczeństwach arabskich w latach 2009 – 2013. Na filmowe spotkania
z muzyką kanał SundanceTV zaprasza w każdy piątek stycznia o 22:00.

Departures
3 stycznia o 22:00

Kiedy orkiestra, w której Daigo Kobayashi gra na wiolonczeli rozwiązuje się, mężczyzna rezygnuje z kariery muzycznej i przenosi się wraz z żoną Miką do rodzinnego miasta w północno-wschodniej prefekturze Yamagata. Znajduje ogłoszenie o pracy, w którym poszukują ludzi do, jak mu się wydaje, biura podróży. Oferta wydaje się być na tyle dobra, że Daigo udaje się na rozmowę. Gdy dociera na miejsce, pomieszczenie, w którym ma spotkanie, wypełnione jest nowymi trumnami…

Tytuł: Departures
Reżyseria: Yôjirô Takita

Jig
10 stycznia o 22:00

Niezwykła historia ukazująca zmagania tancerzy podczas 40. Mistrzostw Świata w Tańcu Irlandzkim, które odbyły się w marcu 2010 roku w Glasgow.

Trzy tysiące uczestników, ich rodziny i nauczyciele z całego świata przyjechali do Glasgow na tydzień pełen emocji i dramatów. Tancerze ubrani w peruki, w pełnym makijażu, ze sztuczną opalenizną, noszący wysadzane diamentami stroje warte tysiące funtów, walczą o upragnione tytuły Mistrzostw Świata.

Tytuł: Jig
Reżyseria: Sue Bourne

London Town
17 stycznia o 22:00

Anglia, rok 1979. Rosnące bezrobocie szczególnie mocno uderza w klasę robotniczą zamieszkałą na londyńskich przedmieściach. 14-letni Shay Baker musi bardzo szybko dorosnąć, by opiekować się młodszą siostrą Alice, podczas gdy jego ojciec Nigel pracuje na dwa etaty próbując zapewnić byt swojej rodzinie.

Pewnego dnia Shay otrzymuje paczkę od matki – wyzwolonej Sandrine, która opuściła rodzinę lata temu, aby spełnić marzenia o karierze piosenkarki. W środku znajduje się kaseta z najnowszą muzyką z Londynu. Shay ulega surowej energii utworu The Clash pt. „White Riot”, który dudni mu w uszach, otwiera umysł i powoduje, że zatraca się w muzyce, do chwili, gdy codzienne obowiązki nie przywrócą go do rzeczywistości.

Tytuł: London Town
Reżyseria: Derrick Borte

Yallah! Underground
24 stycznia o 22:00

Obraz „Yallah! Underground” dokumentuje pracę, marzenia i obawy najbardziej wpływowych
i postępowych współczesnych artystów arabskiego podziemia w czasach wielkich zmian zachodzących w społeczeństwach arabskich w latach 2009 – 2013.

Na Bliskim Wschodzie, w regionie pełnym napięć, młodzi artyści od lat walczą o swobodne wyrażanie siebie i promowanie bardziej liberalnych postaw w swoich społeczeństwach. Podczas Arabskiej Wiosny, podobnie jak wielu innych współczesnych artystów, lokalni twórcy mieli duże nadzieje na przyszłość i brali czynny udział w protestach. Jednak po latach zawirowań
i niestabilności, młodzi Arabowie muszą stawić czoła zarówno starym, jak i nowym problemom, rozdarci pomiędzy uczuciem rozczarowania a mglistą nadzieją na lepszą przyszłość.

Tytuł: Yallah! Underground
Reżyseria: Farid Eslam

The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and The Silk Road Ensemble
31 stycznia o 22:00

W ciągu ostatnich 16 lat, niezwykła grupa muzyków zebrała się, aby uczcić uniwersalną moc muzyki. The Silk Road Ensemble, międzynarodowy kolektyw stworzony przez uznanego wiolonczelistę Yo-Yo Ma, nazwany na cześć starożytnego szlaku handlowego łączącego Azję, Afrykę i Europę, jest przykładem tego, jak muzyka potrafi zacierać granice, łączyć odmienne kultury i wzbudzać nadzieję zarówno wśród artystów, jak i publiczności.

Obraz „The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble”, jest filmem twórców nagrodzonego Nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej dokumentu „O krok od sławy” („20 Feet from Stardom”) i uznanego przez krytyków obrazu „Best of Enemies”. Dokument bada sposoby,
w jakich sztuka może zarówno zachować tradycję, jak i kształtować ewolucję kulturową podążając za ciągle zmieniającym się składem wykonawców – ponad 50 instrumentalistami, wokalistami, kompozytorami, aranżerami, artystami wizualnymi i gawędziarzami spotykającymi się w miejscach rozrzuconych po całym świecie.

Tytuł: The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and The Silk Road Ensemble
Reżyseria: Morgan Neville

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *