BadaniaMedia

“Wikingowie” z rekordowym wynikiem dzięki polskim głosom

Odcinek szósty najnowszego sezonu „Wikingów” z udziałem Anny Marii Jopek i Macieja Rychłego z wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła obejrzało 163 tysiące widzów w grupie 4+, co jest rekordowym wynikiem w historii emisji serialu na HISTORY w Polsce. W USA odcinek ten obejrzało 827 tysięcy Amerykanów i wynik ten uwzględnia wyłącznie widzów zgromadzonych przed telewizorem oglądających serial na HISTORY. Muzyka stworzona przez Teatr Pieśń Kozła wybrzmi także w siódmym odcinku najnowszego sezonu, w którym to Monika Dryl, aktorka i piosenkarka, użyczyła głosu serialowej Torvi (Georgia Hirst) w niezwykłej pieśni skomponowanej przez Macieja Rychłego do słów Alicji Bral i w reżyserii Grzegorza Brala.

 

 

 

 

Dwa oryginalne utwory wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła towarzyszą bohaterom serialu telewizji HISTORY „Wikingowie” w kluczowych wydarzeniach ostatniego sezonu. Anna Maria Jopek wraz z Maciejem Rychłym grającym na dudach wcielili się w słowiańskich śpiewaków, którzy przebywają na wikińskim dworze i nadają ton jednej z najważniejszych scen w historii serialu. Utwór jest w całości do wysłuchania na profilu Teatru Pieśń Kozła na portalu Soundcloud.com [TYTUŁ UTWORU TO SPOILER]. Emisja odcinka z drugim utworem wykonywanym przez Monikę Dryl odbędzie się w czwartek, 16 stycznia o 21:00 w telewizji HISTORY.

UWAGA SPOILER

Utwór wykonywany przez Monikę Dryl to pieśń Torvi, bohaterki która opłakuje śmierć głównej bohaterki serialu Lagerthy (Kathryn Winnick). Georgia Hirst, której głosu użyczyła Dryl, tak opowiada o relacji tych dwóch bohaterek:

„Torvi jest postacią, z którą utożsamia się wiele młodych kobiet, bo jej problemy są bardzo ludzkie, mimo że osadzone są w przeszłości. Przetrwała złe związki, złamano jej serce, bardzo wcześnie została matką. Jej przyjaźń z Lagerthą to coś wyjątkowego w serialu, który wydaje się być bardzo brutalny i męski. Razem z Kathryn Winnick starałyśmy się tę przyjaźń zawsze podkreślać, nawet w scenach, gdy nie miałyśmy żadnych dialogów. Wymieniałyśmy spojrzenia czy uścisk ręki i widzowie bardzo to cenili.”

“Praca nad tą pieśnią i sceną pogrzebu Lagerthy była pełna emocji. Zawsze kiedy na planie pojawia się muzyka wszyscy mocno to przeżywamy, a dla mojej bohaterki Torvi jest to pożegnanie z jej przyjaciółką. Najpierw przez wiele dni słuchałam tej pieśni, aby móc przekonująco udawać, że to ja ją wykonuję. To trudne zadanie dla aktora, ponieważ musisz nie tylko pamiętać tekst, kolejność oddechów ale także kontrolować swoje emocje i wyrazić smutek. Sądzę, że jest to jedna z najlepszych scen, jaką zagrałam.” przyznaje Georgia Hirst.

Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła tak opowiada o spotkaniu z Michaelem Hirstem i pracą nad tym projektem: „Gdy Robert McDowell, patron i właściciel Summerhall zaproponował mi stworzenie spektaklu opartego o starą, celtycką muzykę Szkotów, uznałem, że zadanie to graniczy z cudem. Jakim sposobem garstka muzycznych zapaleńców z Polski może Szkotom pokazać coś interesującego, dotykającego ich starodawnej kultury? W 2014 roku zaprezentowaliśmy „Return to the Voice” oratorium celtyckie, jak to umownie nazwaliśmy. Kilka lat później Michael Hirst w odwiedzinach u McDowella zobaczył nasz spektakl – Michael szukał wtedy muzyki do kluczowych odcinków ostatniego sezonu Wikingów. Kilka dni później dostałem od niego zaskakującego e-mail, z pytaniem czy mógłby wykorzystać naszą muzykę w serialu. Przygotowaliśmy z Maciejem Rychłym i Alicją Bral dwa nowe utwory i ponownie, jak w przypadku Return to the Voice, zaprosiłem Annę Marię Jopek do współwykonania z moimi wokalistami jednej kompozycji. Okazało się, że Michael chce, abyśmy pieśń z udziałem Anny Marii i Rychłego wykonali także na planie zdjęciowym. Mogliśmy obejrzeć te niezwykłe plenery, przestrzenie, zgromadzona artefakty, poznać aktorów i zobaczyć, jak niezwykle piękna i sprawna była ta „wikińska maszyneria”. To było niezwykłe przeżycie. Teraz czekamy na finalny rezultat, czyli na naszą muzykę w dziele Michaela.”

Każdy odcinek poprzedniego sezonu „Wikingów” w ciągu 7 dni od premiery w USA oglądało średnio 25-milionów widzów. Serial „Wikngowie” to drugi najpopularniejszy zagraniczny serial fabularny w Polsce według badania agencji Wavemaker. Wedle tych samych badań blisko 6 milionów Polaków powyżej 16. roku życia miało kontakt z conajmniej jednym z odcinków serialu produkcji HISTORY.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza serialu „Wikingowie” jest Michael Hirst, twórca m.in. wyróżnionego Oscarem obrazu „Elizabeth”, a także nominowanej do Emmy i Złotego Globu „Dynastii Tudorów”.

O nowy sezonie Wikingów

Po wielu zawirowaniach i dramatycznych wydarzeniach, których los nie szczędził bohaterom, Wikingowie podróżują do wcześniej nieznanych sobie miejsc, oddalonych od Kattegat o tysiące kilometrów. Tam spotykają potężnych wrogów i muszą po raz kolejny zmierzyć się z konsekwencjami śmierci Ragnara. Szósty sezon podejmuje wątek sporu między braćmi, z którego Björn wyszedł zwycięsko jako król. Ivar, poszukując sposobu na odcięcie się od przeszłości, trafia na Ruś Kijowską. Lagertha ma własny plan – chce prowadzić spokojne życie na farmie. Niestety nowe zagrożenia pojawiają się niebezpiecznie blisko. Wikingowie prowadzą dalszy podbój Skandynawii. Ubbe i Torvi udają się na Islandię, gdzie ujawniają tajemnice związane ze zniknięciem Flokiego, a Hvitserk prowadzi osobistą wendetę przeciwko Ivarowi. W obsadzie szóstego sezonu znaleźli się: Katheryn Winnick (Lagertha), Alexander Ludwig (Björn), Alex Høgh Andersen (Ivar bez Kości), Georgia Hirst (Torvi), Jordan Smith (Ubbe) oraz Marco Ilsø (Hvitserk).

O Teatrze Pieśń Kozła

Powstały w 1996 roku we Wrocławiu Teatr Pieśń Kozła cieszy się międzynarodowym uznaniem jako jedna z najciekawszych scen alternatywnych w Europie, która wniosła istotny wkład w poszukiwanie rozwiązań odróżniających teatr od innych form sztuki. Zespół wypracował własną metodę treningu aktorskiego, który wraz z próbami i spektaklami tworzy rodzaj procesu laboratoryjnego. Pozwala on aktorom i reżyserowi zgłębiać tajniki ich sztuki, rozwijać nowe techniki i poszukiwać nieszablonowych środków wyrazu. Proces tworzenia więzi międzyludzkich stanowi punkt wyjścia dla każdego nowego rodzaju treningu, a ten łączy w sobie ruch, głos, pieśń i tekst. W efekcie powstaje spektakl o głęboko zakorzenionej muzyczności przemawiający do widzów na poziomie zmysłów.

Tym, co wyróżnia Teatr Pieśń Kozła na tle innych zespołów jest prowadzona przez niego działalność pedagogiczna. Stanowi ona integralną część wizji i misji teatru, który w ten sposób dzieli się swoimi doświadczeniami i je rozpowszechnia. W 2004 roku Manchester Metropolitan University zaprosił teatr do współpracy, w efekcie której powstał program studiów aktorskich MA Acting realizowany do 2012 roku. Od 2013 roku Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Bral School of Acting prowadzi kurs dla aktorów i praktyków z całego świata. Głównym przedmiotem zajęć jest autorska “Bral Acting Method”, oryginalna metoda praktykowana w teatrze Pieśń Kozła. Studenci uczą się pracy z tekstem, z głosem, z ciałem, wyobraźnią i energią, wszystkie te składowe łącząc w organiczną całość. Program kursu uzupełniają wykłady na temat antropologii aktorstwa. Studia przeznaczone są dla aktorów, reżyserów, performerów i tancerzy. Teatr Pieśń Kozła był wielokrotnie nagradzany. Zdobył między innymi wyróżnienie za muzyczną interpretację spektaklu Hamlet – A Commentary i wyjątkowe techniki śpiewu użyte w przedstawieniu w ramach 25. Konkursu o Złotego Yoricka (Festiwal Szekspirowski w Gdańsku) 2018, prestiżowe nagrody FRINGE FIRST oraz HERALD ARCHANGEL na festiwalu w Edynburgu w 2012 roku. Na tym samym festiwalu teatr zajął pierwsze miejsce w rankingu krytyków opublikowanym przez „The List”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *