MediaTVPZapowiedzi TV

Rocznica urodzin Luisa Buñuela w TVP Kultura

Z okazji przypadającej w lutym 120. rocznicy urodzin Luisa Buñuela, TVP Kultura zaprasza na przegląd filmów hiszpańskiego mistrza. Widzowie zobaczą m.in. nominowany do Oscara dramat „Tristana”, nagrodzony w Cannes „Nazarin” oraz surrealistyczny „Złoty wiek”.

 

 

 

 

W lutym TVP Kultura w „Czwartkowym Klubie Filmowym” przybliży postać Luisa Buñuela – jednego z najwybitniejszych reżyserów i najciekawszych osobowości w historii kinematografii. Wszystkie seanse poprzedzać będą rozmowy Łukasza Jasiny z filmoznawczynią Dominiką Zielińską. Dodatkowo, w dzień urodzin reżysera – 22 lutego, w paśmie „Mocne Kino” na antenie zagoszczą pierwsze, surrealistyczne filmy mistrza: „Pies andaluzyjski” i „Złoty wiek”.

„Czwartkowy Klub Filmowy”

„Zapomniani” (1950), 6 lutego, godz. 20:30, premiera

Uhonorowany nagrodą za reżyserię w Cannes, przejmujący obraz chłopców dorastających w slumsach w Mexico City. Dzieło to jest uznawane za przełomowe zarówno dla reżysera, jak i dla całej kinematografii latynoamerykańskiej. W 2003 roku film został wpisany na listę UNESCO „Pamięć świata”.

„Nazarin” (1959), 13 lutego, godz. 20:30, premiera

Nagrodzony w Cannes film o księdzu, który żyje według ideałów Ewangelii. Jednak jego pełna miłosierdzia postawa współczesnego Nazarejczyka, spotyka się z agresją społeczeństwa. W roli głównej wystąpi ceniony hiszpański aktor Francisco Rabal, który potem zagrał jeszcze w dwóch filmach Buñuela: „Viridianie” i „Piękności dnia”.

„Tristana” (1970), 20 lutego, godz. 20:30

Nominowany do Oscara dramat psychologiczny, rozgrywający się w Hiszpanii lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci matki Tristana zamieszkuje z wujem i zostaje jego zostaje kochanką. Gdy zakochuje się w artyście Horacio, ucieka z nim do Madrytu. Okrutna choroba zmusza ją jednak do powrotu do swojego dawnego opiekuna. W rolach głównych wystąpili Catherine Deneuve, Fernando Rey i Franco Nero.

„Widmo wolności” (1974), 27 lutego, godz. 20:30, premiera

Gdy to, co wstydliwe i potępiane, staje się normą, a to, co w naszej kulturze najbardziej powszechne i naturalne, zostaje uznane za naganne… „Widmo wolności” to surrealistyczna wizja współczesnego świata według zasady odwróconego tabu. Film składa się z krótkich epizodów, w których wystąpili m.in.: Monica Vitti, Michel Piccoli i Jean Rochefort.

„Mocne Kino”

„Pies andaluzyjski” (1929), 22 lutego, godz. 00:05

Debiut reżyserski Buñuela i zarazem jeden z pierwszych filmów surrealistycznych. Scenariusz powstał we współpracy z Salvadorem Dalím, który pojawił się też w roli księdza na ekranie. Film składa się z kilku niepowiązanych tematycznie scen, które odnoszą się do podświadomości w formie sennego koszmaru. Pełen drastycznych efektów, „Pies andaluzyjski” jest też uznawany za pierwsze dzieło filmowe z elementami gore.

„Złoty wiek” (1930), 22 lutego, godz. 00:30

Surrealistyczny film o parze kochanków. Szalona opowieść nierespektująca żadnych konwenansów. Reżyser rzuca wyzwanie istniejącemu ładowi, kwestionując pruderyjną hipokryzję i mieszczańską moralność. Film wywołał skandal i aż do lat 80. był objęty zakazem wyświetlania w kinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *