MediaZapowiedzi TV

„Cyberpunkowe niedziele” w TNT

Czy obecność technologii w naszym życiu jest dla nas zawsze korzystna? Czy kiedykolwiek dojdzie do sytuacji, kiedy to Sztuczna Inteligencja będzie kontrolować ludzkość? W każdą niedzielę marca o 21:00 TNT zaprasza swoich widzów na „Cyberpunkowe niedziele”. Poszczególne filmy emitowane w ramach tego cyklu będą dotykać tematu relacji między człowiekiem a technologią oraz tego, do czego może doprowadzić jej zachwianie.

 

 

 

 

Zestawienie człowieka z maszyną wywołuje zasadnicze pytania dotyczące etyki, religii czy emocji. Cyberpunk to konwencja gatunkowa wykorzystująca to porównanie i kreująca zaskakujące wizje świata, w którym to technologia kreuje i kontroluje rzeczywistość. Tworzenie doskonałych ludzi poprzez usuwanie błędów w ich genotypach, funkcjonowanie w teraźniejszości stworzonej przez inteligentne maszyny, telewizyjne show, w którym myśliwi polują na ludzi – to tylko niektóre ze scenariuszy, jakie może przynieść przyszłość. Filmy prezentowane w ramach „Cyberpunkowych niedziel” przedstawiają zaskakujące historie traktujące o  relacjach między ludźmi a technologią.

Pierwszą z cyberpunkowych produkcji przedstawianych w ramach cyklu jest produkcja „Gattaca – szok przyszłości”, w której cały świat opanowuje obsesja kreowania doskonałych ludzi. W efekcie obok siebie żyją Ci, którzy zostali stworzeni przez genetyczne modyfikacje oraz osoby poczęte w naturalny sposób. Główny bohater Vincent (Ethan Hawke) należy do drugiej z grup. Jest jednak uparty i postanawia nie rezygnować z marzeń o locie w kosmos i konsekwentnie zaczyna je realizować. Pomaga mu w tym m.in. posiadacz idealnego genotypu – Jerome (Jude Law). Vincentowi w końcu udaje się podstępem dostać na kosmiczny statek Gattaca.

Technologia zmienia i niszczy świat także w kultowym „Matrixie”. Uzdolniony  haker Neo (Keanu Reeves) spotyka na swojej drodze zagadkowego przywódcę rebeliantów – Morfeusza (Laurence Fishburne). Bohater stopniowo zdaje sobie sprawę,  że rzeczywistość, w której dotąd funkcjonował to absolutna fikcja. Zaczyna dostrzegać, że życiem ludzi steruje technologia. W towarzystwie Trinity (Carrie-Anne Moss) i innych buntowników przechodzi kolejne etapy wdrożenia i próbuje wyciągnąć świat z wirtualnej niewoli. Film charakteryzuje się szczegółową i wciągającą fabułą. Jest także do dziś jedną z najważniejszych ról Keanu Reevesa oraz prawdziwą ucztą dla fanów gatunku sci-fi.

Pozornie nierealna wydaje się także wizja świata przedstawiona w „Uciekinierze”, gdzie Ben Richards (Arnold Schwarzenegger) jest policjantem niesłusznie skazanym za morderstwo. Mieszkańcy miasta, w którym żyje, są zachwyceni brutalnym, telewizyjnym show. Jego uczestnicy zamknięci w ogrodzonym obszarze próbują osiągnąć linię mety, uciekając myśliwym, czyhającym na ich życie. Twórca tej rozrywki to Damon Killian (Richard Dawson), który poszukując sposobów na podtrzymanie oglądalności, przekonuje władze, by graczem stał się Ben, który jest już zresztą niesprawiedliwie znienawidzony przez społeczeństwo. Czy policjantowi uda się ujść z życiem i zdemaskować okrutne show?

Kolejny filmowym hitem wskazującym na technologiczne i naukowe zagrożenia jest „Łowca androidów” w reżyserii Ridleya Scotta. Produkcja została stworzona na podstawie powieści Philipa K. Dicka. Replikanci  powstali w wyniku genetycznych modyfikacji i wyglądem niczym nie różnią się od ludzi. Stworzenia mają realizować najbardziej ryzykowne i niebezpieczne zadania w kosmosie. Niespodziewanie okazuje się jednak, że wszczynają bunt i ostatecznie otrzymują zakaz przebywania na Ziemi. Do życia zostaje powołana specjalna jednostka, która ma znaleźć oraz usunąć tych replikantów, którzy nie posłuchali rozkazu i nie zostali odesłani na odległe planety. Rick Deckard (Harrison Ford) jest niezwykle skutecznym łowcą androidów. Jego pasmo sukcesów może zostać jednak przerwane przez fakt, że zakochuje się w uciekającej przed nim replikantce, Rachael (Sean Young).

Ostatni z filmów prezentowanych w ramach cyklu to „Człowiek demolka” powiadający o sierżancie Spartanie (Sylvester Stallone). Policjant z wieloma sukcesami na koncie walczy z przestępczością w Los Angeles. W przeszłości Spartanowi nie udaje się ocalić przed śmiercią autobusu pełnego zakładników więzionych przez psychopatycznego przestępcę Phoenixa (Wesley Snipes). Wskutek tych wydarzeń zostaje na długie lata zahibernowany razem ze swoim przeciwnikiem. Po odmrożeniu złoczyńcy udaje się zbiec z więzienia, a współcześni stróże prawa orientują się, że jedynie Spartan, który zna swojego wroga od podszewki, może powstrzymać go przed zniszczeniem całego miasta.

Na cykl „Cyberpunkowe niedziele” TNT zaprasza w każdą niedzielę marca o 21:00.

Plan emisji:

01.03 – „Gattaca – szok przyszłości”

08.03 – „Matrix”

15.03 – „Uciekinier”

22.03 – „Łowca androidów”

29.03 – „Człowiek demolka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *