Internet & Gry - Reklama

O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu – już 13 marca.

Ambasador Kultury to nagroda specjalna, którą przyznają organizatorzy O!Lśnień – Onet i Miasto Kraków. Decyzję w programie Onet Rano ogłosiła Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Onet Kultura. W tym roku laureatem został Mariusz Treliński, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W zeszłym roku nagrodę jako pierwsza dostała Grażyna Kulczyk. Laureatów we wszystkich kategoriach poznamy 13 marca o godz. 20.00 podczas transmisji gali na onet.pl. Wręczenie nagród odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Retransmisję wydarzenia będzie można oglądać w TVN w sobotę, 14 marca o godz. 15.

 

 

 

 

 

Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Działu Kultura Onetu uzasadnia wybór:Mariusz Treliński odnowił polską operę. Od słynnej „Madame Butterfly” w jego reżyserii (1999 rok), ze scenografią Borisa Kudlićki, zaczął się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej nowa era operowych spektakli pozbawionych realistycznego sztafażu, skoncentrowanych na psychologii bohaterów, odwołujących się do archetypów rezonujących w każdym czasie i miejscu. Treliński wprowadza do opery projektantów mody, artystom każe nie tylko śpiewać, ale i wcielać się aktorsko w swoje role.

Mariusz Treliński jako pierwszy polski reżyser w historii, otworzył spektaklem „Tristan i Izolda” sezon operowy w Metropolitan Opera. Dwa lata wcześniej pokazał w MET operę „Jolanta. Zamek Sinobrodego”. Ta premiera przeszła do historii także dlatego, że Nowy York został wówczas sparaliżowany przez kilkucentymetrowy opad śniegu. Premiera została o kilka dni przesunięta. Każde pojawienie się Piotra Beczały na scenie, publiczność witała stojącymi brawami.   

W grudniu ubiegłego roku w Wiedniu odbyła się premiera „Halki” Stanisława Moniuszki w reż. Trelińskiego, ze scenografią Kudlićki, choreografią Tomasza Wygody i z udziałem śpiewaków Piotra Beczały (był inicjatorem wystawienia „Halki” w koprodukcji z Theater an der Wien) i Tomasza Koniecznego.

Katarzyna Janowska dodaje: – Treliński, przenosząc akcję „Halki” w scenerię Hotelu Kasprowego z lat 70., obudził stuletnią operę do życia. Wydobył z niej współczesne obrazy i sensy. Dzięki jego inscenizacji, „Halka” Moniuszki ma szansę wejść do światowego obiegu operowego, podobnie jak „Król Roger” Karola Szymanowskiego. Za każdym razem, kiedy spotykamy się na wywiad przed kolejną premierą, Treliński zawsze z pełnym przekonaniem mówi, że to będzie jego najważniejszy spektakl. Ta gorączka i energia odciska się w operach spektaklach, porywając widzów na całym świecie. Trudno sobie wyobrazić lepszych ambasadorów polskiej kultury.

Do nagród O!Lśnienia są nominowani polscy artyści, których dzieła zostały wydane lub wyprodukowane w ubiegłym roku w Polsce, lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces. Nominacje mogą otrzymać też twórcy zagraniczni, pracujący z polskimi artystami. Listę nominowanych, na podstawie rekomendacji krytyków, przygotowała wraz z Katarzyną Janowską redakcja Onet Kultura.

O wynikach zadecydują internauci, którzy do północy 9 marca na stronie olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki wizualne, Muzyka popularna, Muzyka klasyczna i jazz, Teatr oraz Serial.

Współorganizatorami O!Lśnień są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Centrum Kongresowe ICE Kraków, partnerem sztuk wizualnych jest Dom Aukcyjny Polswiss Art, a patronem medialnym TVN oraz magazyn „Vogue”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *