MediaTVPZapowiedzi TV

„Halka” i „Książę i dybuk”już teraz w TVP VOD

Najnowsza opera Mariusza Trelińskiego „Halka” (2019 r.), w której wystąpił światowej sławy tenor Piotr Beczała, jako Jontek oraz nagradzany polski dokument „Książę i dybuk” (2017 r.) autorstwa Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego są dostępne w portalu vod.tvp.pl bezpłatnie.

 

 

 

 

 

„Halka” to jedna z najbardziej popularnych i uznanych oper Mariusza Trelińskiego, z międzynarodową premierą w Theater an der Wien (grudzień 2019) i polską premierą w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (11 lutego 2020), prawdziwa gratka dla miłośników tego formatu. Pomimo 172 lat (wystawiona po raz pierwszy w 1848 r), opera w wydaniu dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej to osadzony w latach 70. XX w., uniwersalny współczesny dramat psychologiczny, dramat miłosny, podejmujący wątek różnic społecznych, czytelny także dla publiczności zagranicznej. Z akcją w Hotelu Kasprowym – symbolu ówczesnego luksusu, metaforą relacji ludzkich i odwiecznej walki ze strukturą pogardy, w której jeden stawia się nad innych. Perfekcyjnie zrealizowane: scenografia Borisa Kudlički, choreografia Tomasza Wygody, kostiumy Doroty Roqueplo, dopełniają warstwę muzyczną z mistrzowskim popisem Piotra Beczały, należącego do elitarnej grupy gwiazd nowojorskiej Metropolitan Opera, o którego zabiegają Wiedeńska Staatsoper, Opera Paryska, Covent Garden w Londynie, czy mediolańska La Scala.

Autorzy dokumentu „Książę i dybuk”zabierają widzów w fascynującą podróż śladami Michała Waszyńskiego (właściwie Mosze Waksa, 1904-1965), syna kowala z Kowla na Wołyniu i handlarki drobiu, starając się rozwikłać zagadkę kim faktycznie był jeden z najbardziej rozchwytywanych twórców przedwojennej kinematografii (reżyser ponad 40 filmów m.in. z Eugeniuszem Bodo i Adolfem Dymszą), wpływowy producent hollywoodzkich i europejskich hitów, odkrywca wielu aktorskich talentów, m.in. Sofii Loren i Audrey Hepburn, który zmarł w Hiszpanii jako … arystokrata na wygnaniu – książę Michele Waszynski. Do jego słynnych realizacji trzeba zaliczyć nakręconego w jidysz mistycznego dramatu Szymona An-skiego „Dybuk” (1937), którego zagubionej kopii szukał przez całe życie… Niewiera i Rosołowski wprowadzają widzów w intrygujący świat, w którym fikcja goni rzeczywistość, z historią polskiej i światowej kinematografii oraz tragicznymi wydarzeniami wojennymi w tle. Obraz, koprodukowany przez Telewizję Polską, został nagrodzony w 2017 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Portal TVP VOD, to największa na polskim rynku cyfrowa biblioteka treści wideo, która angażuje swoich użytkowników najbardziej spośród wszystkich dostępnych platform VOD. TVP VOD od wielu miesięcy utrzymuje pozycję lidera pod względem czasu spędzonego w serwisie. Z Badania Gemius/PBI wynika, że w lutym średni czas na użytkownika wyniósł 5 godzin i był o ponad 1,5 godziny lepszy od konkurencji. Ponad 37 milionów odsłon dało TVP VOD drugie miejsce wśród serwisów VOD.

W TVP VOD udostępniane są seriale polskie i zagraniczne, krajowe i międzynarodowe produkcje fabularne i dokumentalne, programy rozrywkowe, teleturnieje, a także teatry telewizji, treści informacyjne, publicystyczne, filmy i seriale archiwalne, koncerty artystów polskich i zagranicznych, opery, balety, widowiska, gale, festiwale, treści sportowe i przeznaczone dla najmłodszych widzów. To łącznie od kilkudziesięciu do kilkuset premier tygodniowo, w jednym miejscu i wybranym przez siebie czasie.

Biblioteka TVP VOD to w pełni legalne źródło doskonałych jakościowo treści. To niezwykłe miejsce, w którym spotykają się największe nazwiska polskiej i światowej kinematografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *