Canal+ PolskaMediaSieci kablowe

Biznes 24: Roman Młodkowski co przed nami?

Długi weekend, to dobry moment, by zatrzymać się podsumować ostatnich kilka tygodni. Te trzy dni są też ostatnimi przed powrotem do ograniczonej normalności – w poniedziałek, 4 maja otwartych zostanie wiele sklepów, galerie handlowe, muzea… wciąż będą ograniczenia związane z ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale w porównaniu z ostatnimi tygodniami, powinno nam się zacząć żyć nieco łatwiej.

 

 

 

Chciałbym jednak przypomnieć o kilku bardzo ważnych rzeczach:

  • Covid-19 jest realnym zagrożenie,
  • nie wiadomo, jaki jest klucz do ostrego przebiegu choroby, zagrażającego życiu, ale bagatelizowanie tej choroby może być dramatycznie niebezpieczne,
  • nawet jeśli Ty będziesz mieć lekki przebieg lub nawet bezobjawowy, będziesz zarażać innych, w tym przede wszystkim swoich bliskich i to zanim zaczniesz mieć objawy,
  • w znacznie większym stopniu, niż siebie przed innymi, możesz ochronić innych przed sobą – a dokładniej, przed zarażeniem się od Ciebie – bo możesz nie wiedzieć, że jesteś chory; maseczka na twarzy, rękawiczki jednorazowe, to wyraz troski o osoby wokół Ciebie.

Wracasz do biura? Kontynuujesz home office? Cokolwiek przyniosą Ci najbliższe dni, staraj się minimalizować ryzyko. W ostatnich dniach rozmawialiśmy w BIZNES24 z wieloma ekspertami także z branży medycznej. Wszyscy mówili, że jest wiele sposobów zmniejszania ryzyka. Przynosisz do domu zakupy i zastanawiasz się, czy nie są źródłem ryzyka? Opakowania można zdezynfekować a na przykład niezapakowany chleb włożyć na kilka minut do piekarnika rozgrzanego na 200 stopni. 

Są też i dobre informacje: amerykański lek przeciwko wirusowi Ebola, Remdesivir firmy Gilead Sciences dał lepsze rezultaty, niż we wcześniejszych testach. Blokując namnażanie wirusa, prawdopodobnie podany we wczesnej fazie choroby będzie skracał czas leczenia o około 30%. Obiecujące są też wyniki leczenia osoczem krwi osób, które już wyzdrowiały – metoda, nad którą pracuje się także w Polsce, obiecująca, jeśli zostanie zastosowana przed wystąpieniem niewydolności oddechowej.

W gospodarce – mnóstwo sygnałów, często sprzecznych, czasem dobrych, czasem niepokojących. Christine Lagarde, szefowa EBC, który pozostawił stopy procentowe strefy euro bez zmian, wspomniała podczas konferencji prasowej, że europejska gospodarka może się kurczyć w 2020 roku o 5% do 12%. Nasze Ministerstwo Finansów w przesłanym do Komisji Europejskiej “Planie konwergencji” przewiduje -3,4% w tym roku. I nie jest to najbardziej pesymistyczna z dotyczących nas prognoz. 

W kwietniu sporo jednak było także o wzrostach. Jeśli ktoś miał akcje polskich spółek produkujących gry, to w wielu przypadkach może cieszyć się zyskiem. Jeśli ktoś kupił w kwietniu akcje polskich firm odzieżowych, też miał spore szanse zarobić. A jeśli wierzysz pracującym w Niemczech analitykom finansowym, to ZEW, wskaźnik ich nastrojów, pokazał, że w drugim półroczu będzie zdecydowanie lepiej (ZEW w kwietniu 2020 +28,2 pkt).

Komentarze do tego zaskakującego odczytu były takie, że analitycy obstawiają powstanie leku lub szczepionki i powrót do normalności. I rzeczywiście, jeśli teraz chcesz się rozejrzeć za czynnikiem, który powie Ci, kiedy będziesz mógł liczyć na to, że w biurze poczujesz się bezpiecznie a w domu twój home office nie będzie jednocześnie domowym żłobkiem, przedszkolem czy szkołą, musisz wypatrywać wieści z rynku medycznego. Oby jak najszybciej!

Roman Młodkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *