TVP przygotowała specjalną stronę solidarnosc.tvp.pl
Z okazji 40. rocznicy strajków i powstania NSZZ „Solidarność”, Telewizja Polska udostępniła wyjątkowy serwis internetowy solidarnosc.tvp.pl. To najbogatsza cyfrowa biblioteka materiałów o historii polskiej drogi do wolności.
Archiwalne nagrania, filmy fabularne i dokumentalne, teatry telewizji, rekonstrukcje filmowe, programy historyczne, zdjęcia, teksty publicystyczne i relacje z obchodów rocznicy powstania „Solidarności”, w sumie ponad 500 archiwalnych materiałów filmowych oraz kilkaset zdjęć TVP udostępniła w dedykowanym serwisie solidarnosc.tvp.pl.
Materiały filmowe wyeksponowane zostały w trzech kategoriach, podzielonych chronologicznie: „Geneza Sierpnia’80” obejmuje okres od 1976 roku do lipca 1980 roku i ukazuje powstanie środowisk opozycyjnych w Polsce. „Karnawał” poświęcony jest wydarzeniom pomiędzy sierpniem 1980 roku, a grudniem 1981 roku, czyli okres legalnej działalności związku. Trzecia kategoria „Solidarność podziemna” to czas od grudnia 1981 roku do czerwca 1989 roku.
W serwisie znalazły się relacje m.in.: ze strajków 1980 roku, z negocjacji w Stoczni Gdańskiej i ustalania kolejnych postulatów. Podpisanie porozumień gdańskich, a także pacyfikacji kopalni „Wujek” i Huty Katowice. Wśród archiwalnych materiałów udostępnione są również fragmenty procesów, dotyczących zabitych górników z kopalni „Wujek” oraz uprowadzenia i zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki.
W serwisie dostępne są również artykuły opisujące m.in. znaczenie 21 postulatów, historie internowanych, czy represje stanu wojennego.
Ponadto w „Twarzach Sierpnia’80” znajdują się sylwetki wybranych działaczy opozycji i ludzi władzy, a w dziale „Ex Libris” fragmenty książek historycznych dokumentujących fenomen „Solidarności”. Natomiast „Galerie” przybliżą wydarzenia fotografiami, historycznymi plakatami, ulotkami, pismami opozycyjnymi i innymi dokumentami.
Strona internetowa solidarnosc.tvp.pl to także bogata oferta TVP VOD, na widzów czekają związane z tematyką solidarnościową filmy fabularne i dokumentalne, przedstawienia teatru telewizji, rekonstrukcje filmowe oraz programy historyczne.
Natomiast w rubryce „Obchody” zamieszczane są materiały dotyczące uroczystości związanych z rocznicą postania NSZZ „Solidarność”, przygotowane przez TVP INFO, TVP Polonia i TVP Wilno.
W serwisie dostępny jest również specjalny formularz zgłoszeniowy naszasolidarnosc@tvp.pl, poprzez który internauci mogą podzielić się wspomnieniami, zdjęciami, nagraniami i dokumentami związanymi z „Solidarnością”.