Radio

Zasięg cyfrowego radia DAB+ w Polsce

Pierwsze testy cyfrowego radia w standardzie DAB+ rozpoczęły się w Polsce w 2009 roku. Po 11 latach działa 47 nadajników emitujących sygnał DAB+. Czy radio analogowe zostanie zastąpione cyfrowym tak jak było to w przypadku telewizji ?

 

Historia cyfrowego radia w Polsce sięga jeszcze wcześniejszego okresu. Pierwszą emisję cyfrową przeprowadzono już w 1996 roku w Warszawie na częstotliwości 105,360 MHz we wcześniejszym standardzie DAB.

W 2009 roku Emitel oraz Polskie Radio Wrocław rozpoczęły na częstotliwości 176,640 MHz pierwsze w Polsce testy nowszego standardu DAB+ z Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego – Wrocław / Żórawina. Dodatkowo na budynku Instytutu Łączności we Wrocławiu na tej samej częstotliwości w ramach testów pracował tzw. nadajnik “doświetlający”.

Oficjalny start cyfrowego radia DAB+ w Polsce

1 października 2013 roku oficjalnie został uruchomiony multipleks DAB+ Polskiego Radia w Warszawie i Katowicach. 1 sierpnia 2014 roku dołączyły kolejne miasta – Wrocław i Szczecin, a następnie do końca roku jeszcze Opole, Łódź, Gdańsk, Kielce, Kraków i Poznań.

Mimo początkowych szumnych zapowiedzi i planów Polskiego Radia uruchamianie kolejnych cyfrowych nadajników zostało wstrzymane, aż do 2019 roku. Polskie Radio wróciło do projektu włączając kolejne nadajniki. W październiku 2020 roku Polskie Radio emituje sygnał już z 41 nadajników. Oprócz tego w Polsce pracuje jeszcze 6 nadajników z ofertą lokalnych stacji.

Obecni nadawcy komercyjni nie są zainteresowani radiem cyfrowym

Stacje komercyjne jak RMF FM, Radio ZET, Agora czy grupa ZPR do tej pory wypowiadały się sceptycznie o cyfryzacji radia w Polsce. Trudno się jednak dziwić. Cyfryzacja telewizji pozbawiła komercyjnych nadawców takich jak Polsat czy TVN swoistego monopolu na nadawanie. Brak wolnych częstotliwości i wyższe koszty emisji sygnału analogowego ograniczały konkurencję. Dzięki telewizji cyfrowej nadawcy zyskali miejsce na mulitpleksach, a widzowie mają dostęp do dużo większej liczby kanałów niż miało to miejsce w czasach telewizji analogowej.

Komercyjni nadawcy bronią się jednak argumentami o niepotrzebnych kosztach dla słuchaczy którzy będą musieli wymieniać swoje radioodbiorniki, a tych często mają więcej niż jeden. Przeważnie każdy ma radio w domu, w samochodzie, w pracy, a czasami jeszcze w kuchni, łazience czy w sypialni.

Dyskusyjna dla niektórych jest również jakość odbioru. Z jednej strony tak jak w przypadku telewizji cyfrowej dobry sygnał to maksymalnie dobry odbiór, co w przypadku radia będzie oznaczać brak jakichkolwiek szumów. Jednak z drugiej strony chwilowy gorszy sygnał (np. w samochodzie) spowoduje, że radio zamilknie zupełnie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jasno przedstawia cennik za koncesję na nadawanie cyfrowe i obecnie koszty te są duże niższe w porównaniu do kosztów koncesji na nadawanie tradycyjne. Za koncesję na 10-letnią cyfrową emisję np. w Częstochowie trzeba zapłacić 11 tyś. zł, w Warszawie – 108 tyś zł.

Czy radio analogowe zostanie wyłączone ?

KRRiT nie ogłosiła planu zakończenia emisji radia analogowego w Polsce, choć utrzymuje, że proces pełnej cyfryzacji radia powinien zostać przeprowadzony. Na razie cyfrowe radio DAB+ rozbudowuje Polskie Radio oraz nieliczni lokalni nadawcy. KRRiT ma zarezerwowane częstotliwości dla stacji obecnie nadających w “analogu” jednak zaznacza, że jeżeli nie będzie zainteresowania ze strony obecnych nadawców Rada ogłosi na nie konkurs dla wszystkich chętnych.

 

 

Co można usłyszeć w DAB+

Obecnie największą ilość nadajników DAB+ ma Polskie Radio. Z każdego nadajnika emituje swoje główne programy takie jak: Jedynka, Dwójka, Trójka, Polskie Radio 24 i w zależności od regionu stację lokalne jak: Radio Kraków, Radio Wrocław czy Radio Łódź. W multipleksie Polskiego Radia można też posłuchać stacji niedostępnych analogowo: Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, czy Polskie Radio dla Zagranicy. Dodatkowo niektóre stacje regionalne Polskiego Radia produkują dodatkowe programy. Na przykład w Krakowie jest to Radio Kraków OFF, a we Wrocławiu – Radio Kultura.

W niektórych rejonach Polski działają również multipleksy lokalne, na których można znaleźć stacje zarówno znane z eteru analogowego jak i takie dostępne wyłącznie w DAB+.

Pełny wykaz nadajników cyfrowego radia DAB+ w Polsce.

 

źródło: Telewizja-cyfrowa.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *