Technologia - Promocje

AMD wprowadza najszybszy akcelerator do badań naukowych

Firma AMD zaprezentowała dziś najszybszy akcelerator obliczeniowy do badań naukowych – AMD Instinct™ MI100. Jest to także pierwszy układ do serwerów z procesorami x86, który przebił barierę 10 TFLOPS w obliczeniach FP64. 

 

Oto kluczowe cechy i funkcje tego nowego akceleratora:

  • Skonstruowano go w oparciu o całkowicie nową architekturę AMD CDNA, która oferuje wyjątkową wydajność i efektywność energetyczną.
  • Oferuje 32 GB pamięci HBM2, która taktowana na poziomie 1,2 GHz zapewnia 1,23 TB/s przepustowości i tym samym pozwala wyeliminować przestoje wynikające z przenoszenia danych do i z pamięci.
  • Oferuje aż 11,5 TFLOPS szczytowej mocy w obliczeniach FP64 i 23,1 TFLOPS szczytowej mocy w obliczeniach FP32.
  • Wprowadza nową technologię Matrix Core, która zwiększa wydajność w pełnym spektrum operacji o jednej lub mieszanej precyzji, jak FP32, FP16, bFloat16, Int8 czy Int4.
  • Obsługuje 2 generacji technologię AMD Infinity Fabric™, co przekłada się na 2-krotnie wyższą przepustowość I/O przez interfejs PCIe® 4.0, czyli nawet 340 GB/s agregowanego ruchu na akcelerator z trzema łącznikami AMD Infinity Fabric. W serwerze MI100 może być skonfigurowane w dwóch w pełni połączonych zestawach z 4 akceleratorami każdy, co pozwala uzyskiwać nawet 552 GB/s przepustowości przy współdzieleniu danych.

Akceleratory AMD Instinct MI100 powinny być dostępne przed końcem roku w systemach wiodących partnerów OEM i ODM, w tym od firm: Dell, Gigabyte, HPE, Supermicro.

Ponadto, w ramach trwającej wirtualnej konferencji SuperComputing 2020 (SC20) firma AMD poinformowała, że wszystko jest na dobrej drodze do rozpoczęcia wolumenowych dostaw 3 generacji procesorów EPYC z rdzeniami „Zen 3” do wybranych klientów z sektora chmur i superkomputerów jeszcze w tym kwartale, czyli przed spodziewaną premierą tych produktów w 1 kwartale 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *