MediaTVPZapowiedzi TV

Grudzień w TVP VOD – Teatr Telewizji, klasyka kina, dokumenty

Grudzień to miesiąc kolejnych nowości na VOD.TVP.PL. Wśród nich m.in. kolejne premierowe spektakle Teatru Telewizji, wybitne dokumenty o skutkach dominacji człowieka nad światem czy o historii arabskiej poetki próbującej zaistnieć w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Propozycje TVP VOD dopełnia także klasyka kina z wybranymi tytułami autorstwa najwybitniejszych twórców polskich i zagranicznych.

 

Pakiet grudniowej klasyki kina otwiera polska komedia – „Czy jest tu panna na wydaniu?” w reż. Janusza Kondratiuka, w którym główny bohater jeździ po Polsce z ojcem chrzestnym (w tej roli Roman Kłosowski) w poszukiwaniu chętnej do zamieszkania na wsi kandydatki na żonę. Humor sytuacyjny, dowcipne improwizowane dialogi, szczerość i wdzięk naturszczyków czynią z tej pozycji doskonałą rozrywkę.

Dostępny jest także wzruszający do łez „Znachor” w reż. Jerzego Hoffmana z niezapomnianą rolą Jerzego Bińczyckiego, intrygujące, obsypane nagrodami „Podwójne życie Weroniki” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego o niewytłumaczalnej więzi łączącej obce kobiety. Użytkownicy TVP VOD obejrzą także intrygujący film Andrieja Tarkowskiego „Nostalgia” o tęsknocie za duchowością, oscarowe legendarne dzieło Federico Felliniego – „Słodkie życie”, a także światowy przebój kin – „Underground” Emira Kusturicy – barwny, alegoryczny komediodramat rozprawiający się z wojenną historią Jugosławii.

Z propozycji teatralnych szczególnie polecamy premierowe spektakle Teatru Telewizji.

„Badyle” w reż. Andrzeja Barańskiego powstały na podstawie opowiadań Tadeusza Różewicza i Marka Gajdzińskiego, które łączy stosunek dzieci do starych rodziców. Znęcanie się nad bliską osobą, zanik empatii, geneza zła na tle pozornie spokojnej narracji chwyta za gardło… Wyjątkowe kreacje stworzyli tu Ewa Dałkowska, Edyta Olszówka, Radosław Pazura i Andrzej Mastalerz.

„Ni z tego, ni z owego” to interesujący kameralny dramat opowiadając o źródłach konfliktu pomiędzy dwoma najważniejszymi graczami przedwojennej sceny politycznej: Romana Dmowskiego (Dariusz Kowalski) i Józefa Piłsudskiego (Mariusz Ostrowski).

Z biblioteki dokumentów TVP VOD warto wybrać także obsypane nagrodami na międzynarodowych festiwalach poruszające „Dzieci południa” o podopiecznych sierocińca w kenijskiej wiosce Nchiru czy „Powrót do Homs” z niezwykłą historią 19-letniego Bassata – piłkarza i pacyfisty, który zostaje piewcą i głównym głosem rewolucji w Syrii. Nie zawiedzie także niezwykle plastyczny wizualnie „Antropocen: epoka człowieka” –realizowany przez cztery lata, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film, dokumentujący formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.

To ostatni moment, żeby obejrzeć poniższe dokumenty.

„Poetka z Arabii” – trzymająca w napięciu opowieść o Hissy Hilal z Arabii Saudyjskiej, która miała odwagę wziąć udział w “Million’s Poet” – telewizyjnym show zdominowanym przez mężczyzn.

W „Nawet kiedy upadam” śledzimy nieprawdopodobną historię cyrku z Nepalu stworzonego przez …ofiary ocalałe z procederu handlu dziećmi.

„Genesis 2.0” najnowszy film nominowanego do Oscara reżysera Christiana Freia opowiada o tajemnicach natury, fundamencie stworzenia świata i nowej roli, jaką może odegrać w tym procesie człowiek, np. próbujący wskrzesić …mamuta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *