O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa przyznane!
Maciej Musiałowski, Joanna Bator, Waldemar Tatarczuk, Krzysztof Zalewski, Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Kalwat i Jacek Poniedziałek, a także Oskar Sadowski, Aleksandra Cieślak, Kolektyw Aurora oraz artystki i artyści zostali nagrodzeni w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Ambasadorką Kultury została Agnieszka Holland. Wyniki głosowania zostały ogłoszone podczas gali w Pałacu Potockich w Krakowie. Uroczystość była transmitowana w Onecie oraz na platformie PLAY KRAKÓW. W sobotę, 6 marca o godzinie 15.50 retransmisję wręczenia nagród pokaże TVN.
O wynikach zadecydowali internauci, którzy na stronie www.olsnienia.onet.pl oddali głos w ośmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna i Jazz, Teatr, Serial oraz Herosi Kultury.
Podczas gali honorowy tytuł Ambasadorki Kultury, przyznawany przez Miasto Kraków i Onet, otrzymała reżyserka Agnieszka Holland, która podczas uroczystości wygłosiła w imieniu artystów apel do ministra kultury i rządzących. Reżyserka podkreśliła rolę kultury i sztuki w przetrwaniu pandemii, ale i dramatyczną sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie kultury i cała branża z powodu lockdownu. Upomniała się o rozwiązania systemowe dla kultury czasów pandemii, a także o wolność twórczą i uniezależnienie instytucji kultury od wpływu polityków.
Maciej Musiałowski został laureatem O!Lśnień w kategorii Film. Artysta otrzymał nagrodę za rolę w filmie „Sala samobójców. Hejter” w reżyserii Jana Komasy za – jak podkreślono podczas gali -wykreowanie fascynującej postaci cynicznego antybohatera, którego historia odrzucenia i frustracji urasta do symbolu naszych czasów.
Laureatką w kategorii Literatura została Joanna Bator za książkę „Gorzko, gorzko” i za misternie utkaną opowieść o czterech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności i samostanowienia.
Waldemar Tatarczuk, dyrektor galerii Labirynt w Lublinie, został wyróżniony w kategorii Sztuki wizualne za wystawy „Jesteśmy ludźmi” i „Nigdy nie będziesz szła sama”.
Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymał Krzysztof Zalewski, za płytę „Zabawa” oraz za przeniesienie alternatywnego brzmienia do mainstreamu, świetne teksty oraz ciągły rozwój, czego dowodem jest najnowszy album „Zabawa”, z którego teksty współbrzmiały z hasłami ulicznych protestów.
W kategorii Muzyka klasyczna i jazz Aleksander Nowak został nagrodzony za muzykę, a Szczepan Twardoch za libretto do „Drach. Dramma per musica”. Jak podkreślono w uzasadnieniu, Szczepan Twardoch, autor libretta, został wyróżniony za umiejętność wyciągnięcia esencji z wielowątkowej powieści swojego autorstwa, a Aleksander Nowak za stworzenie muzyki odsyłającej do początków opery, ale i do współczesności.
Arkadiusz Jakubik za role w serialach „Król” w reż. Jana P. Matuszyńskiego i „W głębi lasu” Leszka Dawida oraz Bartosza Konopki został nagrodzony w kategorii Serial za królewsko zinterpretowane role w serialowych produkcjach, którymi udowadnia, że wielki aktor, niezależnie czy pojawia się w pierwszym, czy w drugim planie, potrafi stworzyć postaci, które zapadają w pamięć widzów.
Reżyserka Katarzyna Kalwat i aktor Jacek Poniedziałek otrzymali nagrodę w kategorii Teatr za spektakl „Podróż do Reims” – za inscenizację perfekcyjnie wykorzystującą nowe media oraz za rolę wzbogaconą o osobiste doświadczenia, poruszającą w widzu najczulsze struny.
Herosi Kultury jest nową kategorią w tej edycji O!Lśnień. Byli do niej nominowani artyści, menedżerowie, ludzie kultury, którzy wyróżnili się pomysłowością w działaniu i w kontakcie z odbiorcami oraz zaangażowaniem w problemy branży kulturalnej. W kategorii Herosi Kultury zostali wyróżnieni: Oskar Sadowski i Aleksandra Cieślak wraz z kolektywem Aurora, artystkami i artystami za wyreżyserowanie ulicznego musicalu „Dziady na Mickiewicza”, za rewolucyjny performans, w którym artyści połączyli się z protestującymi w obronie praw kobiet i słowami wieszcza wyrazili współczesne niepokoje Polaków. Oskar Sadowski i Aleksandra Cieślak wraz z kolektywem Aurora, artystkami i artystami otrzymali także Nagrodę Główną Olśnienie 2021, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. zł.