MediaZapowiedzi TV

Amnezja – jak przypomnieć sobie własne życie – serial Rysa w AXN (wideo)

Nie pamiętają żadnych wydarzeń ze swojego życia. Potrafią jednak porozumiewać się w kilku językach. Często muszą się uczyć całego życia na nowo. Motyw utraty pamięci był wielokrotnie wykorzystywany w filmach i serialach, jak w „Rysie”, w której główna bohaterka nie pamięta roku ze swojego życia, a jej wspomnienia okażą się kluczowe do rozwiązania intrygi kryminalnej. Jednak nieprawdopodobne historie z amnezją zdarzają się również w prawdziwym życiu.

Amnezja to niezdolność do zapamiętywania nowych informacji, albo przypominania sobie tego, czego się do tej pory nauczyło. Jej przyczyną jest uszkodzenie mózgu. Może wynikać z wielu powodów, jak np.: urazów głowy, infekcji, raka, udaru mózgu, powikłań pooperacyjnych. W zależności od tego, która część mózgu została uszkodzona, amnezja może być: przejściowa, stała, częściowa lub całkowita.

Siedem lat temu policja znalazła w śnieżnej zaspie w Oslo mężczyznę. Był w złym stanie, cały w ranach i siniakach. W szpitalu okazało się, że cierpi na amnezję. Nie pamięta jak się nazywa ani skąd pochodzi. Potrafił jednak mówić w pięciu językach: po polsku, angielsku, słowacku, rosyjsku i angielsku. Policja przez cztery miesiące próbowała ustalić jego tożsamość. Dopiero udostępnienie zdjęć opinii publicznej w krajach Europy środkowo-wschodniej przyniosło rezultat. Odnaleziony w Oslo 30-latek okazał się obywatelem Czech, a w telewizji jego zdjęcie rozpoznała rodzina.

Pewien 39-letni Brytyjczyk w wyniku wypadku samochodowego, spędził w śpiączce sześć tygodni. Gdy się obudził zaczął mówić z polskim akcentem, którego nigdy nie miał. Znajomi, którzy mówili do niego do tej pory Tom z Largs, zaczęli nazywać go żartobliwie Tomkiem z Polski. Brytyjczyk musiał przejść terapię językową, która miała mu pomóc przywrócić angielski akcent. Syndrom „obcego akcentu” jest jednym z rzadkich przypadków amnezji. Na całym świecie zarejestrowano jedynie kilkadziesiąt przypadków. Pewna Brytyjka, po silnej migrenie, zaczęła nagle mówić z chińskim i francuskim akcentem. W Chorwacji nastolatka, po wybudzeniu ze śpiączki, zaczęła mówić po niemiecku. Tatti Valo z Kazachstanu zemdlała po kłótni z nauczycielką w szkole. Gdy się obudziła, zaczęła mówić w języku angielskim… z czasów Szekspira. Odnaleziony kilka lat temu po wypadku w Tatrach polski żołnierz, Włodzimierz N., nie pamiętał ojczystego języka. Porozumiewał się po arabsku i angielsku z personelem zakopiańskiego szpitala. Języków tych nauczył się podczas misji w Syrii, Libanie i Iraku.

Najbardziej znaną osobą w Polsce, która straciła na trwałe pamięć jest Magdalena Mierzwińska. Po wypadku i rekonwalescencji, wzięła udział w pierwszej edycji „Masterchefa”. Na drugim roku studiów miała wypadek, w wyniku którego straciła pamięć. Poślizgnęła się na mokrej podłodze w łazience i uderzyła głową w róg pralki. W jednym z wywiadów przyznała, że po wypadku np. nie wiedziała, co to jest burza. Nie rozpoznała swojego psa, rodziców ani przyjaciół. Musiała nauczyć się historii swojego życia ze zdjęć i opowiadań, bo pamięci o wydarzeniach sprzed wypadku nie odzyskała do dziś. Kiedy wróciła do domu ze szpitala, wyjątkowo odczuwała zapachy. Wszystkie ją denerwowały. Zaczęła gotować, by zapachy stały się dla niej bardziej przyjazne. Dziś prowadzi bloga kulinarnego.

W serialu „Rysa” Monika Brzozowska, cierpiąca na zaniki pamięci policjantka pracująca w warszawskim wydziale zabójstw, stara się wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie. Kobieta, w miarę prowadzenia dochodzenia w sprawie serii morderstw, zaczyna trafiać na tropy prowadzące do niej samej. Bohaterka przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż zwykłe porachunki. Czy jednak uda jej się odzyskać pamięć i rozwiązać kryminalną zagadkę?

 

 

Premiera telewizyjna serialu Rysa już 13 kwietnia o godz. 22:00 w AXN. Kolejne odcinki emitowane będą w każdy wtorek o 22:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *