Październik na Polsat Viasat History
Trzyodcinkowy serial dokumentalny „Jedwabny Szlak”, ukazujący fascynującą historię niezwykłego szlaku handlowego, który na zawsze odmienił bieg historii naszej cywilizacji.
– pełnometrażowy film dokumentalny „Norymberga – naziści przed sądem”, który opowiada dramatyczną historię procesów norymberskich. Precyzyjnie przygotowany dokument wykorzystuje ponad tysiąc archiwalnych nagrań i poddanych niedawno obróbce cyfrowej materiałów filmowych z sali sądowej.
– cykl tematyczny „Miesiąc z morderstwami”, w ramach którego zbadamy niektóre z najbardziej szokujących, mrożących krew w żyłach i przerażających zabójstw popełnionych przez najbardziej brutalnych i odrażających ludzi, jakich znał świat.
– serię „Miejsce zbrodni: starożytność”, w której profilerzy, eksperci od broni, genetycy i historycy wykorzystują techniki nowoczesnej kryminalistyki i archeologii eksperymentalnej do zidentyfikowania sprawców starożytnych zbrodni. Udaje im się przy tym rzucić światło na mroki historycznych spraw kryminalnych.
– serial dokumentalny „Morderstwo na kolei”, która bada przebieg trwającej osiem lat wojny iracko-irańskiej: bezprecedensowe rzezie po obu stronach konfliktu oraz jego destrukcyjne dziedzictwo dla całego regionu.
– film dokumentalny „Rosja 1917: w przededniu rewolucji”, przedstawiający 245 dni, które doprowadziły rewolucjonistów na szczyty władzy. Znakomici pisarze i historycy dyskutować będą o znaczeniu rosyjskiej rewolucji i przeanalizują, w jaki sposób ukształtowała ona świat, w którym żyjemy dzisiaj.
Jedwabny Szlak
Premiera: niedziela 17 października, godz. 19:55
Sezon: 1
Liczba odcinków: 3 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wyprawy
Tytuł oryginalny: The Silk Road
Rok: 2015
Osiem tysięcy kilometrów, 13 krajów i jedne z najpiękniejszych krajobrazów na naszej planecie. Oto fascynująca historia niezwykłego szlaku handlowego, który na zawsze odmienił bieg historii naszej cywilizacji.
W tej fascynującej serii dr Sam Willis bada, w jaki sposób losy Zachodu zostały ukształtowane przez Wschód — poczynając od historii chińskiego cesarza, który był tak zdesperowany, by chronić swoje ziemie przed wrogami, że sięgnął poza swoje granice, by sprowadzić potrzebne mu do obrony zwierzęta. Za wspaniałe rumaki cesarz był gotów zapłacić najcenniejszym materiałem znanym w jego kraju — jedwabiem.
Norymberga — naziści przed sądem
Sobota 2 października, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 90 min
Gatunek: Dokument/ historia/ wojna
Tytuł oryginalny: Nuremberg – Nazis on Trial
Rok: 2020
75 lat temu w niemieckiej Norymberdze rozpoczął się największy w historii proces. Przed sądem stanęło 21 nazistowskich przywódców, oskarżonych o zbrodnie, które podczas II wojny światowej doprowadziły do śmierci milionów niewinnych ludzi. Ten odważny, pełnometrażowy film opowiada dramatyczną historię procesów norymberskich.
Precyzyjnie przygotowany dokument wykorzystuje ponad tysiąc archiwalnych nagrań i poddanych niedawno obróbce cyfrowej materiałów filmowych z sali sądowej. Zobaczymy poruszający zapis tego procesu; wydarzenia, które symbolizowało narodziny praw człowieka i na zawsze ukształtowało prawo międzynarodowe — ale także do dziś przypomina o konsekwencjach stosowania ucisku, podziałów i nienawiści.
Cykl: Miesiąc z morderstwami
Codziennie od poniedziałku do piątku, od poniedziałku 4 października, godz. 21:00
Zapraszamy na miesiąc z morderstwami na przestrzeni wieków i na całym świecie, bez względu na to, jak bogata była dana epoka i jak przyjemny panował klimat, nigdy nie było miejsca wolnego od morderstw.
Zbadamy niektóre z najbardziej szokujących, mrożących krew w żyłach i przerażających zabójstw popełnionych przez najbardziej brutalnych i odrażających ludzi, jakich znał świat.
Miejsce zbrodni: starożytność
Premiera: w dni powszednie od poniedziałku 4 października, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 5 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ zbrodnie i tajemnice
Tytuł oryginalny: Crime Scene: Antiquity
Rok: 2020
Przestępczość jest równie stara jak ludzkość. Historia naszej cywilizacji to także historia nienawiści, chciwości i cierpienia, śmierci i zniszczenia. Nic nie pozwala nam zajrzeć
w mroczną otchłań minionej epoki głębiej niż popełnione w niej morderstwa i występki. Wiele zbrodni z przeszłości do dziś pozostaje nierozwiązanych – ich sprawcy nie zostali złapani, nie przedstawiono przeciwko nim żadnych dowodów. To, co dawniej było niemożliwe, dziś staje się możliwe. Za pomocą metod naukowych można rozwiązać zagadki zbrodni popełnionych tysiące lat temu.
W tej dokumentalnej serii profilerzy, eksperci od broni, genetycy i historycy wykorzystują techniki nowoczesnej kryminalistyki i archeologii eksperymentalnej do zidentyfikowania sprawców zbrodni. Udaje im się przy tym rzucić światło na mroki historycznych spraw kryminalnych.
Morderstwo na kolei
Premiera: w dni powszednie od poniedziałku 11 października, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 6 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ zbrodnie i tajemnice
Tytuł oryginalny: Murder on the Railway
Rok: 2020
Kolej zmieniła Wielką Brytanię. Tory rozeszły się po całym kraju, łącząc miasta, miasteczka i wsie na zawsze zmieniając życie ludzi. Ale pojawienie się kolei miało też swoją mroczniejszą stronę. Rewolucja technologiczna dała nowe możliwości popełniania zbrodni. W tej serii badamy najsłynniejsze morderstwa związane z brytyjskimi kolejami.
Prezenter Nicholas Day wprowadza nas w świat przestępstw i pokazuje, jak pomysłowość policji i dawne metody kryminalistyczne pomagały wymierzać sprawiedliwość. Opowieści o ludziach, którzy zabijali, policji, która na nich polowała, i o ofiarach, które po nich pozostały, pochodzą z akt Scotland Yardu i brytyjskiej policji kolejowej. Oto historia krwi na brytyjskich torach…
Rosja 1917: w przededniu rewolucji
Sobota 23 października, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ historia/ polityka
Tytuł oryginalny: Russia 1917: Countdown to Revolution
Rok: 2017
Rewolucja rosyjska 1917 roku to jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń XX w. Trzech mężczyzn — Lenin, Trocki i Stalin — pojawiło się znikąd, by stworzyć zupełnie nowy system polityczny. W ciągu sześciu miesięcy zmienili największy kraj na Ziemi w pierwsze państwo komunistyczne. Czy był to triumf władzy ludu, czy polityczny zamach stanu, który doprowadził do utworzenia krwawego totalitaryzmu? Sto lat później rewolucja wciąż wywołuje gorące dyskusje.
Dokument przedstawia 245 dni, które doprowadziły tych ludzi na szczyty władzy. Znakomici pisarze i historycy — wśród których znaleźli się Martin Amis, Orlando Figes, Helen Rappaport, Simon Sebag Montefiore i China Miéville — dyskutują o znaczeniu rosyjskiej rewolucji i analizują, w jaki sposób ukształtowała ona świat, w którym żyjemy dzisiaj.