Gazeta.pl z akcją „Karta pamięci o uchodźcach”
W reakcji na nieprzestrzeganie praw uchodźców na granicy polsko-białoruskiej redakcja portalu Gazeta.pl stworzyła „Kartę pamięci o uchodźcach”. W ramach interwencji dziennikarze i dziennikarki zebrali materiały dotyczące ochrony praw człowieka, a następnie przekazali je do MSWiA na karcie pamięci przygotowanej specjalnie w tym celu. Akcji towarzyszy zbiórka pieniędzy na Fundację Ocalenie oraz działania redakcyjne.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 27 września br., szefowie MSWiA, MON i Straży Granicznej przedstawili materiały pochodzące rzekomo z kart pamięci telefonów należących do osób szukających pomocy w Polsce, nazywanych przez ministrów „nielegalnymi imigrantami” oraz osobami „szturmującymi granice”. Przebieg tej prezentacji spotkał się powszechną krytyką obrońców i obrończyń praw człowieka oraz mediów. Dziennikarze portalu Gazeta.pl postanowili również interweniować w tej sprawie. W poniedziałek, 4 października br., przedstawiciele redakcji dostarczyli do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji kartę pamięci, na której zamieszczone zostały m.in. teksty Konstytucji RP i najważniejszych ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych dotyczących praw uchodźców oraz jedno z ostatnich wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich przypominające, że odmowa przyjęcia wniosku i pomocy międzynarodowej jest niezgodna z polskim prawem.
Akcji towarzyszą działania redakcyjne – na stronie głównej Gazeta.pl pojawiły się materiały dotyczące sytuacji uchodźców, a także link do zbiórki na rzecz Fundacji Ocalenie działającej na polsko-białoruskiej granicy.
– Akcja „Karta pamięci o uchodźcach” stanowi działanie w duchu Deklaracji Redakcyjnej Gazeta.pl, w której obiecywaliśmy, że będziemy stawać w obronie mniejszości i tych, którzy nie mogą bronić się sami – tłumaczy Rafał Madajczak, dyrektor kreatywny Gazeta.pl. – Wiemy, że polscy ministrowie bardzo ufają zawartości kart pamięci, więc użyliśmy właśnie tego nośnika, żeby do nich dotrzeć. Wolelibyśmy zrobić to przez nasze materiały z granicy, ale legalnie żadna redakcja nie ma takiej możliwości – dodaje Madajczak.
Redakcja Gazeta.pl po raz kolejny staje w obronie mniejszości i tych, którzy nie mogą bronić się sami, nagłaśniając kwestie łamania praw człowieka. Portal od początku swojego istnienia angażuje się w walkę o demokrację, prawa mniejszości, równouprawnienie oraz wspieranie potrzebujących.
Gazeta.pl jest w czołówce największych polskich portali internetowych, a jej serwisy należą do wiodących w swoich kategoriach tematycznych. Prezentują użytkownikom różnorodne treści, m.in. artykuły oraz autorskie materiały wideo – dostępne także poprzez aplikacje na urządzenia mobilne. Według badania Mediapanel we wrześniu 2021 roku serwisy grupy Agora odwiedziło 17,5 mln użytkowników (real users), którzy wykonali 594,2 mln odsłon. Wśród najczęściej wybieranych serwisów znalazły się Wiadomosci.Gazeta.pl, Plotek.pl, Sport.pl, Next.Gazeta.pl, Moto.pl i eDziecko.pl.