MediaNetflixZapowiedzi TV

Netflix: „Wiedźmin”: poznaj plany zdjęciowe drugiego sezonu (wideo)

Węgry. Polska. Hiszpania. Gdy powstawał pierwszy sezon „Wiedźmina”, ekipa filmowa przemierzała cały kontynent w poszukiwaniu lokalizacji najlepiej oddających charakter materiału źródłowego. Jednak pandemia COVID-19 sprawiła, że w przypadku drugiego sezonu było to niemożliwe. Dlatego zespół kreatywny pod kierunkiem scenografa Andrew Lawsa postanowił sfilmować cały drugi sezon w Wielkiej Brytanii — w 15 różnych lokalizacjach.

 

W mieszczącej się w wojskowych barakach sprzed ponad stu lat wytwórni Arborfield Film Studios zbudowano trzy główne plany zdjęciowe „Wiedźmina”. Okolice Arborfield posłużyły za tło do scen rozgrywających się w różnych wioskach i w okolicy Kaer Morhen.

– Kaer Morhen to miejsce, które w drugim sezonie staje się właściwie bohaterem serialu mówi Laws. – To środowisko doskonale znane fanom książek i gier, musieliśmy więc trzymać się materiału źródłowego. Ale chcieliśmy też trochę go udoskonalić, aby widzowie poczuli się odrobinę zaskoczeni. To było trudne wyzwanie i duża odpowiedzialność, którą potraktowaliśmy naprawdę poważnie.

Otoczenie Kaer Morhen też okazało się trudnym orzechem do zgryzienia, przede wszystkim ze względu na wiedźmiński Szlak, czyli tor przeszkód, który musiał zbudować zespół produkcji. – Zaprojektowanie Szlaku zajęło nam mnóstwo czasu. Musieliśmy wyobrazić sobie wiedźmińską wersję toru, która nie mogła przypominać telewizyjnego teleturnieju z przewidywalnymi przeszkodami – mówi Laws. – Długo zastanawialiśmy się nad dynamiką i konstrukcją trasy, aby uczynić ją naprawdę nieprzewidywalną i niebezpieczną.

Za pierwszy plan zdjęciowy w terenie posłużył Coldharbour Wood w Chichester, gdzie dział artystyczny zbudował całą elfią wioskę ukrytą wśród drzew. Na miejsce kolejnych zdjęć wybrano Bourne Wood w Farnham, ulubioną lokalizację producentów filmowych, która pojawiła się w licznych filmach, takich jak „Gladiator”, „Jurassic World: Upadłe królestwo” i „Harry Potter i Książę Półkrwi”.

Ekipa filmowa pracowała przez pięć dni w bazie szkoleniowej brytyjskiej armii Deepcut w Surrey, która została wykorzystana jako okolice Kaer Morhen. Tam właśnie zbudowano wyboisty Szlak otaczający wiedźmińskie siedliszcze.

Później ekipa ruszyła na północ, do Krainy Jezior w Kumbri, nad jezioro Blea Tarn. Aby nakręcić jedną z ważnych scen, trzeba było spuścić ekipę, obsadę i sprzęt filmowy na linach do jednej z jaskiń kamieniołomu Hodge Close. Niektóre zdjęcia powstały w Rydal Cave, sztucznej jaskini, która ponad 200 lat temu była czynnym kamieniołomem dostarczającym łupki dachowe do okolicznych wiosek.

Ekipa produkcji wybrała się następnie do hrabstwa Durham, gdzie w Teesdale znajduje się Low Force Waterfall, 5-metrowy wodospad na rzece Tees. To sklasyfikowane jako Area of Outstanding Natural Beauty (ang. obszar o wybitnym pięknie naturalnym) tereny North Pennines, które należą też do Europejskiej Sieci Geoparków. Rzekę Tees przecina most Wynch Bridge z 1830 roku. Nie jest zaskoczeniem, że zaleca się, aby z wiekowego mostu korzystała naraz tylko jedna osoba.

Z Durham ekipa filmowa przeniosła się do Yorkshire, gdzie spędziła trzy dni na zdjęciach w wąwozie Gordale Scar, jednym z klejnotów w koronie Parku Narodowego Yorkshire Dales. To piękne miejsce od setek lat zachwyca turystów i dostarcza inspiracji znanym artystom, takim jak J.M.W. Turner i James Ward oraz pisarzom takim jak William Wordsworth. Charakterystyczne dla Gordale Scar są dwa wodospady i dramatyczne wapienne klify, które mają ponad 100 metrów wysokości. Lodowcowe wody roztopowe i kolejne epoki lodowcowe rzeźbiły te skały przez tysiące lat, tworząc imponujący, dziś pokryty mchem kanion.

– Im dalej w Yorkshire się zagłębialiśmy, znajdowaliśmy tym więcej niezwykłych miejsc – mówi Laws. – Kraina Jezior dostarczyła nam bardzo zróżnicowanych krajobrazów, które leżały stosunkowo niedaleko od siebie.

Plumpton Rocks, odkryta w ostatniej chwili przez dział lokacji atrakcja, to umieszczone w wykazie zabytków klasy 2. sztuczne jezioro otoczone ogrodami i wysokimi skałami, które przez długie lata były smagane wiatrem i podmywane deszczem. Organizacja English Heritage określa je jako „wybitnie piękne”. Duży malowniczy ogród założony w latach 60. XVIII wieku był ulubionym miejscem artysty J.M.W. Turnera, który po wizycie w Yorkshire w 1797 roku został zatrudniony przez właściciela Plumpton Rocks. Tak właśnie powstały pierwsze słynne pejzaże olejne Turnera. – To miejsce zaspokoiło nasze wszystkie oczekiwania mówi Laws o Plumpton Rocks.

Ostatni tydzień w Yorkshire ekipa filmowa spędziła w Fountains Abbey, jednych z największych i najlepiej zachowanych ruinach klasztorów cysterskich w Anglii. Założone w 1132 roku opactwo funkcjonowało przez ponad 400 lat, stając się jednym z najbogatszych klasztorów w Anglii, aż do kasaty zakonu w 1539 roku z rozkazu króla Henryka VIII.

Zdjęcia powstały również nad Frensham Great Pond i Frensham Little Pond w Surrey. Oba stawy zostały zbudowane w średniowieczu, aby dostarczać ryby do majątku biskupa Winchesteru. Można je również zobaczyć w filmie „Pies Baskerville’ów” z 1959 roku, brytyjskiej komedii „Carry On Jack”, a ostatnio w „Mumii” — w roli rzeki Nil.

Te wszystkie piękne miejsca można zobaczyć na ekranie w drugim sezonie serialu „Wiedźmin”, który miał premierę 17 grudnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *