Wydawnictwo Agora przekazało 24 tys. zł Fundacji Ocalenie na pomoc Ukraińcom
Wydawnictwo Agora zaangażowało się w pomoc Ukrainie i dochód ze sprzedaży książek Oksany Zabużko przekazało Fundacji Ocalenie, pomagającej osobom uciekającym przed wojną.
24 tys. złotych to kwota, którą Wydawnictwo Agora zebrało ze sprzedaży dwóch książek – „Badań terenowych nad ukraińskim seksem” oraz „Planety Piołun” na Kulturalnysklep.pl i Publio.pl w okresie luty – marzec 2022 r. Autorką tych tytułów jest Oksana Zabużko – jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia) i laureatka wielu nagród krajowych oraz zagranicznych. Kwota ta została przekazana Fundacji Ocalenie, która wspiera m.in. ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce.
„Badania terenowe nad ukraińskim seksem” to jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich dekad uznana za manifest feminizmu i wiwisekcję postkomunistycznej Ukrainy. Powieść – budząca liczne kontrowersje w momencie wydania w 1996 r. – z upływem czasu stała się współczesną klasyką i zapoczątkowała falę nowej literatury pisarek zwanych „córkami Zabużko”. Do dziś jest najchętniej przekładaną ukraińską powieścią, prowokującą do dyskusji o kompleksach i sytuacji kobiet w postsowieckich społeczeństwie.
W 2022 r. Oksana Zabużko powróciła z nowym zbiorem esejów w książce „Planeta Piołun”, która jest zaproszeniem do rozmowy o literaturze i o uwikłaniach historii, a także listem miłosnym do polskich współrozmówców. W wydaniu autorka z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy Czarnobylską modlitwę Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą.
Obie lektury w wersji papierowej dostępne są na Kulturalnysklep.pl, a w formie e-booka lub audiobooka – na Publio.pl.
Fundacja Ocalenie, której Wydawnictwo Agora przekazało dochód ze sprzedaży książek, pomaga osobom uciekającym do Polski przed wojną i prześladowaniami. Organizacja jest obecna m.in. na polsko-białoruskiej granicy i przy granicy z Ukrainą, udziela także wsparcia osobom przetrzymywanym w ośrodkach strzeżonych. W Warszawie, Łomży i Łodzi uczy języka polskiego, świadczy pomoc psychologiczną, prawną, pomaga dzieciom odnaleźć się w polskiej szkole, szuka uchodźcom mieszkania czy pracy, pomagając stawiać pierwsze lub kolejne samodzielne kroki w naszym kraju.
Więcej informacji: https://ocalenie.org.pl/.