MediaZapowiedzi TV

Wybitnie ciekawy lipiec w Kino Polska

Zrealizowane z wielkim rozmachem produkcje, które na zawsze zapisały się w historii kina. W lipcu Kino Polska pokaże filmy trzech wybitnych filmowców: Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Sławomira Idziaka.

 

Sława polskich autorów zdjęć filmowych w Hollywood trwa od lat. Jedną z największych, polskich gwiazd za oceanem jest Sławomir Idziak, który otrzymał m.in. nominację do Oscara i BAFTY za zdjęcia do filmu „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta. Ta znakomicie zrealizowana produkcja, przedstawiająca prawdziwe zdarzenia z 1993 roku, łącząca w sobie kino akcji z kinem wojennym. W Somalii trwa wojna domowa. Amerykanie w ramach misji ONZ wysyłają do Mogadiszu żołnierzy z najbardziej elitarnych jednostek – Rangers i Delta Force. Matt (Josh Hartnett), Grimesey (Ewan McGregor), Hoot (Eric Bana) i ich kompani mają pojmać grupę najbliższych współpracowników dyktatora Mohameda Farraha Adida, by osłabić jego wpływy. Według planu cała operacja nie powinna potrwać dłużej niż godzinę. Z czasem jednak rutynowa misja zmienia się w krwawą bitwę. Obraz nagrodzono Oscarami za najlepszy montaż i najlepszy dźwięk. Amerykańska Akademia Filmowa doceniła film także samymi nominacjami za dynamiczne zdjęcia autorstwa Sławomira Idziaka i znakomitą reżyserię Ridleya Scotta.

„Pan Tadeusz” to my, z naszym narodowym charakterem, z naszym narodowym językiem. Nic więcej. Ale to jest przecież wszystko – tak o narodowej epopei Adama Mickiewicza wypowiedział się reżyser ekranizacji – Andrzej Wajda. Twórca położył nacisk na akcję, wątek sensacyjny, romans, akcenty humorystyczne i piękno pejzaży.

W filmie zostały zachowane wierszowane dialogi opracowane na potrzeby scenariusza przez Piotra Wereśniaka. Film nagrodzono aż sześcioma Orłami. Zaskoczeniem w tamtych latach było obsadzenie w roli księdza Robaka, Bogusława Lindy, który był kojarzony z rolami gangsterów.

„Pianistę” – przejmującą biografię Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty i kompozytora, reżyserii Romana Polańskiego, widzowie Kino Polska zobaczą w niedzielę, 24 lipca o godz. 14:45. Wrzesień 1939 roku. W Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra utwory Chopina. To ostatnia audycja rozgłośni. Pod okupacją Szpilman jest zmuszony do życia w warszawskim getcie, znoszenia upokorzeń i cierpień. Gdy wybucha powstanie, musi walczyć o życie, ukrywając się w ruinach stolicy.

„Pianista” zdobył aż trzy statuetki Oscara, w tym w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy dla Adriena Brody’ego, który wcielił się w postać Szpilmana. Produkcję doceniono również na rozdaniu nagród BAFTA. Francuscy krytycy filmowi przyznali mu aż siedem statuetek podczas gali Cezarów i główną nagrodę, Złotą Palmę, na festiwalu w Cannes.

Kiedy oglądać?

„Helikopter w ogniu” – 14 lipca, godz. 20:00 | 16 lipca, godz. 22:05

„Pan Tadeusz” – 17 lipca, godz. 20:00 | 23 lipca godz. 12:45

„Pianista” – 24 lipca, godz. 14:45 | 25 lipca godz. 20:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *