Kultura, muzyka, kino, moda

Gwiazdy muzyki elektronicznej i alternatywnej w niedzielę, 21 sierpnia na scenie TANECZNEJ RE: Rzeszów Festival

Re:Rzeszów Festival odbędzie się 20 i 21 sierpnia 2022 r. na Bulwarach nad Wisłokiem. Na dwóch scenach – LIVE i TANECZNEJ, zagrają największe gwiazdy popu, alternatywy, hip-hopu, rocka i elektroniki, a teren festiwalu zamieni się w Park Świateł. Wystąpią m.in. Brodka, Organek, Margaret, Pezet, Mrozu, Fisz Emade Tworzywo czy Natalia Przybysz. Festiwal zachwyci także efektami wizualnymi, które stworzą niepowtarzalną przestrzeń multimedialną. Organizatorzy wydarzenia zdradzają, kto zagra na scenie TANECZNEJ podczas drugiego dnia imprezy.

 

W sobotę, 20 sierpnia br. na scenie TANECZNEJ Re:Rzeszów Festival usłyszymy Rat Kru, NOVIKA 2.0 Live, Kamp! oraz An On Bast / Last Robots feat. Novika.

Teraz organizatorzy ogłosili, jacy artyści pojawią się drugiego dnia imprezy na scenie TANECZNEJ pod kuratelą jednego z najbardziej oryginalnych artystów muzyki electro – Baascha.

W niedzielę, 21 sierpnia br. na Re:Rzeszów Festival usłyszymy takie gwiazdy muzyki elektronicznej i alternatywnej jak Niemoc, Rysy, Coals i A_GIM, a także samego Baascha.

A_GIM, czyli Agim Dżeljilji to producent i dj, stojący za powstaniem takich projektów jak Őszibarack i Nervy, z którymi występował na wielu polskich i zagranicznych festiwalach (na czele z Eurosonic i Europavox). Od kilku lat w solowym projekcie eksploruje brzmienia techno, stając się ważną częścią krajowej sceny muzycznej.

W 2017 r. zadebiutował solową EP „Votulia”, na której gościnnie udzielili się m.in. Klark, Novika i BeMy. A_GIM promował materiał podczas imprez w takich klubach jak Smolna, Prozak 2.0, Tama czy Projekt LAB, a także na festiwalach Metronome Prague, Open’er czy Tauron Nowa Muzyka. Jego sporadyczne występy w duecie z Deasem zaowocowały założeniem wspólnego projektu Blooma. W 2018 r. pod tym aliasem wydali razem materiał w hiszpańskiej wytwórni Suara. Trzy autorskie produkcje składające się na epkę „Dos” wzbogacił remix założyciela Suary – Coyu.

Kolejny rok przyniósł Agimowi intensywną serię klubowych i festiwalowych występów, a także solowy debiut w wytwórni Noir Music. Premierowa kompozycja A_GIM-a, czyli „Yumatik”, stanowiła potwierdzenie jego zamiłowania do pulsującego, rytmicznego techno, niekiedy skręcającego w stronę brudnego industrialu. Eklektyczny, rozbudowany numer uzupełnił remix autorstwa Yana Cooka – jednego z najzdolniejszych artystów na ukraińskiej scenie elektronicznej.

W 2020 r., nakładem Pias Poland And Eastern Europe ukazał się album producencki Agima, na który składała się muzyka przygotowana pierwotnie na potrzeby gry „This is The Zodiac Speaking”. Rok 2021 Agim rozpoczął od wydania EP’ki „Rheum”, na której obok dwóch premierowych autorskich kompozycji, znalazł się remix Deasa. Materiał został wydany w wytwórni Holyklang, założonej przez Agima, Weissa i Manoida. Kolejnym wydawnictwem była epka pt. „Runfunk”, również wydana nakładem wytworni Holyklang. Pojawiły się na niej remiksy m.in. od Michael’a Klein’a wydającego m.in. dla Cocoon.

Warszawski duet RYSY tworzą producenci Wojtek Urbański oraz Łukasz Stachurko. Ich muzyka to wypadkowa progresywnych tanecznych rytmów zbudowanych na kanwie niezwykle melancholijnych, a jednocześnie chwytliwych melodii.

Premiera ich debiutanckiego singla „Ego” odbyła w maju 2015 r., a już we wrześniu – nakładem niezależnej wytwórni U Know Me Records – ukazał się debiutancki album długogrający „Traveler”. Dotychczasowy dorobek wydawniczy duetu zamyka epka „Father” z grudnia 2016 r., zawierająca utwory „Father” oraz „Crystal Love”.

Od początku swojej działalności zespół skupiał się mocno na aktywności koncertowej. Duet gościł na największych polskich festiwalach (m.in. Open’er Festival, Tauron Nowa Muzyka, Audioriver czy Off Festival), a skład koncertowy był często poszerzany o wokalistów, którzy pojawili się na płycie „Traveler” (Justyna Święs, Baasch i Piotr Zioła).

Rysy szybko zdobyły uznanie w świecie polskiej muzyki alternatywnej. W 2016 r. duet nagrodzono statuetką „Odkrycie Roku” magazynu „Muno”, „Zespół Roku” magazynu „Aktivist” (plebiscyt Nocne Marki) oraz nominacją do nagrody Fryderyk w kategorii „Debiut Roku”. Pomimo tych sukcesów zespół zawiesił działalność w 2017 r., jednak reaktywował się pod koniec 2020 r. wraz z premierą singla „4GET” – tytułowego utworu z albumu, który ukazał się wiosną 2021 r. Na nowym materiale artyści idą o krok dalej pod względem przestrzenności, głębi i emocjonalnego przekazu zawartego w ich muzyce. Album „4GET” jest pełen masywnych basów i pompujących bębnów zanurzonych w charakterystycznej dla duetu melancholii. Za wydanie płyty odpowiedzialna jest oficyna Dyspensa Records.

Coals to młody duet, który tworzą Kacha Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski. Zespół szybko zdobył uznanie słuchaczy dzięki domowym nagraniom, które publikowali na platformie YouTube kilka lat temu. Coalsi mają na koncie liczne występy na zagranicznych festiwalach, m.in. Positivus, Pohoda Festival, Tune In-Tel Aviv, Primavera Sound czy Iceland Airwaves. Nagrali również wideosesję dla kultowego radia KEXP w Kex Hostel w Reykjaviku.

W 2017 r. ukazał się ich ciepło przyjęty debiut „Tamagotchi”. Płycie towarzyszyła trasa, która obejmowała kraje Beneluksu, Niemcy, Francję, Austrię, Czechy oraz Estonię. Po „Tamagotchi” Coalsi wydali oniryczną, okołotrapową i nieco eksperymentalną epkę „Klan” (2019) napisaną wyłącznie po polsku. Gościnnie udzielili się na niej m.in. Schafter, Bella Ćwir czy Kubi Producent.
W 2020 r. duet wydał drugi album długogrający „docusoap” pod szyldem wytwórni PIAS. Na krążku można znaleźć nawiązania do współczesnego alternatywnego R&B, ambientu oraz popularnego ostatnio trendu ASMR. Muzycy stosują tu również eksperymenty z obróbką wokalu. Modulacje i transformacje głosu nadają często hipnotyzujący klimat ich piosenkom. Za ten świetnie przyjęty album duet otrzymał nominacje do Fryderyków oraz Bestsellerów Empiku.

W 2021 r. Coalsi wydali trzy single w języku polskim: „Miraż”, „ganc egal” oraz „Lawę”, zwiastujące epkę „Rewal”. Każdy z singli doczekał się teledysku. W utworze „Miraż” gościnnie udziela się jeden z najpopularniejszych polskich raperów – Żabson, a sam numer to ukłon w stronę reggaetonowych fascynacji zespołu. Nie zabrakło tu również marzycielskiego, nostalgicznego klimatu charakterystycznego dla Coals. Drugi singiel „ganc egal” ma zaś oddawać ducha wakacji i swoim brzmieniem przywoływać klimat końca lata oraz nocnych imprez „gdzieś nad Wisłą”. „Lawa” natomiast to duszny trap z nieco orientalnym motywem zachęcający do chaotycznych wędrówek metrem. Słuchając refrenu można sobie uzmysłowić, jak wyglądałaby impreza zespołu. Na pewno nie zabrakłoby na niej trapu („hi-haty biją do rana”) oraz Lany del Rey, co daje wyraźny przykład tego, że Coalsi lubią działać na kontrastach.

„Notoryczni debiutanci” mówią sami o sobie z ironią, bo choć trio Niemoc w składzie: Filip Awłas, Radek Reguła i Michał Drozda istnieje już 7 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. Brzmienie zespołu jest połączeniem nowoczesności z nostalgią lat 80. i 90. Energetyczne gitary i dynamiczne syntezatory, to ich znak rozpoznawczy. Niemoc wystąpiła m.in. na Opene’rze, węgierskim Sziget, OFF Festivalu, Nowej Muzyce oraz supportowała m.in. M83 czy Kamp!. W sieci można znaleźć ich sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza. „Kilka Najlepszych Dni w Życiu” to drugi po wydanych w 2019 r. „Baśniach” album zespołu Niemoc. Ukazał się w październiku 2021 r. i zawiera 10 nowych kompozycji. Oprócz charakterystycznych dla Niemocy instrumentali na płycie znalazły się utwory z wokalnym udziałem Kachy Kowalczyk (Coals), Misi Furtak, Michała Wiraszko (Muchy), Joanny Longić (Tęskno) oraz Próżni (Undadasea). Płyta została wydana przez Seszele Records przy współpracy z Asfalt Records i PIAS Poland.

Baasch to producent, kompozytor, wokalista i jeden z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie electro – wplata industrialny chłód i EDM-owy trans w świetnie skomponowane, zapadające w pamięć piosenki. Jego znakiem rozpoznawczym są chwytliwe, mroczne melodie, intrygujące, niebanalne teksty i hipnotyzujący wokal.

Wystąpił w wielu projektach muzycznych, współpracując m.in. z Rysami, Noviką, Bokką, Agimem, Zamilską, Sonar Soul czy Mery Komasą. Otwierał koncerty Tricky’ego i Bloodgroup. Jest także autorem muzyki do nagradzanego filmu „Płynące wieżowce” Tomka Wasilewskiego, spektaklu krakowskiego teatru Stara Łaźnia „Autobiografia na wszelki wypadek” w reżyserii Michała Buszewicza i wideo-spektaklu „Balladyna” w reżyserii Oskara Sadowskiego

Jego dwa pierwsze albumy studyjne wydane w NEXTPOP zebrały świetne recenzje i znalazły się w licznych rankingach najlepszych płyt. Latem 2020 r. premierę miał trzeci album Baascha „Noc”, wydany pod szyldem belgijskiej wytwórni PIAS, która zajmuje się między innymi takimi artystami, jak Editors czy Agnes Obel.

2020 r. Baasch zakończył jako najgorętsze nazwisko polskiej sceny elektronicznej. Jego płyta znalazła się we wszystkich podsumowaniach najlepszych płyt roku. Wyróżnienie to przyznali mu dziennikarze m.in. takich mediów jak: „Gazeta Wyborcza”, Onet, Interia, „Polityka”, All About Music, „Muno” itd. Baasch został też nominowany do prestiżowej nagrody Bestsellery Empiku w kategorii „Odkrycie Roku” oraz w plebiscycie Onet Olśnienia! jako jedna z gwiazd muzyki, których świeżość spojrzenia, talent oraz warsztat w 2020 r. lśniły najjaśniej. Zwieńczeniem sukcesu płyty było zdobycie przez Baascha Fryderyka w kategorii muzyka elektroniczna.

Trzeci album Baascha „Noc” to kontynuacja starannie wypracowanej stylistyki poprzednich krążków – inteligentnego dialogu muzyki tanecznej z dark-popem. To pierwszy koncept album w twórczości artysty, będący rejestracją życia toczącego się pod osłoną nocy. To także poruszająca opowieść o samotności i próbie rozpoczęcia wszystkiego od nowa, pełna obietnic, rozczarowań, tęsknot i kolorów nocnego miasta.

RE: RZESZÓW FESTIVAL

20-21 sierpnia (sobota i niedziela)
2 DNI RE:LAKSU
Bulwary nad Wisłokiem

Bilety dostępne na Ebilet.pl, Going i Empik Bilety
Bilet jednodniowy od 109 zł, karnety od 169 zł
Dzieci do lat 5 wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie.
Dzieciom od 6. do 12. roku życia przysługują bilety ulgowe.

Organizatorzy: Agora SA, Wyborcza.pl
Partner główny: Miasto Rzeszów
Partner: Estrada Rzeszowska, Polskie ePłatności
Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Sponsor: Perła Browary Lubelskie
Patroni medialni: Wirtualna Polska, Kino Polska TV S.A, Helios, CGM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *