Xiaomi w Forbes ESG 50 w Chinach
Magazyn Forbes China umieścił Xiaomi w raporcie „China ESG 50″ na 2022 rok, wśród firm wyróżnionych za najlepsze praktyki w zakresie poszanowania środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego.
Kryteria selekcji magazynu Forbes China do raportu ESG 50 (ang. ESG – environmental, social and governance) oparte są na Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Firmy wymienione w raporcie znajdują się również na liście Forbes Global 2000.
Xiaomi postrzega zarządzanie ESG jako fundamentalne dla swojej strategii korporacyjnej. Od 2018 roku firma publikuje coroczny raport ESG, a w 2020 roku dołączyła do inicjatywy UN Global Compact (UNGC) i zobowiązała się do przestrzegania dziesięciu ustalonych zasad odpowiedzialności korporacyjnej. Działania Xiaomi w zakresie ESG zostały uhonorowane przez Izbę Spółek Giełdowych w Hongkongu w 2021 roku nagrodą „Award of Excellence in ESG”.
Xiaomi zmniejszyło zużycie zasobów i zminimalizowało wpływ swoich produktów na środowisko naturalne, poprzez wykorzystanie postępu technologicznego i optymalizację procesów produkcyjnych. Jak widać na poniższym wykresie, wpływ na środowisko jest minimalizowany przez cały cykl życia produktów firmy: od etapu projektowania, przez proces produkcji, pakowanie, logistykę i spedycję, podczas stosowania przez użytkownika, aż po recykling.
Na przykład tylna obudowa smartfona z serii Xiaomi 12 jest wykonana z tworzywa Haptex firmy BASF – specjalnego poliuretanu (PU), do produkcji którego zużywa się o 20 procent mniej energii, o 15 proc. mniej wody i w trakcie wytwarzania którego emitowanych jest o 20 proc. mniej gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją skóry syntetycznej. Z kolei lekkie palety, używane w transporcie smartfonów, pozwalają rocznie zaoszczędzić do 460 ton metrycznych paliwa lotniczego lub 1 423 tony metryczne ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO2e). W ubiegłym roku Xiaomi poddało też recyklingowi ponad 650 tysięcy smartfonów, z czego 80 do 90 proc. zostało ponownie sprzedanych.
Xiaomi stworzyło kompleksową strukturę zarządzania, w celu ochrony bezpieczeństwa danych i prywatności użytkowników. W 2014 roku Xiaomi powołało własny Komitet ds. Bezpieczeństwa i Prywatności. W 2018 roku firma przyjęła ogólne rozporządzenie o ochronie danych Unii Europejskiej (RODO) w zakresie oceny zgodności. Xiaomi regularnie poddaje się też kontroli zewnętrznych ekspertów w zakresie ochrony danych i prywatności użytkowników.
W ubiegłym roku Xiaomi opublikowało, jako pierwszy producent smartfonów z systemem Android, swój pierwszy raport transparentności. Z kolei w tym roku Xiaomi uzyskało certyfikat rejestracji NIST CSF (National Institute of Standards and Technology, Cybersecurity Framework), dodatkowo wzmacniając swoje możliwości ochrony danych.
Więcej informacji na temat ESG firmy Xiaomi można znaleźć na stronie: https://ir.mi.com/environmental-social-governance.