MediaZapowiedzi TV

Widowiska natury. Premiera „Zjawiskowej Ziemi” od 7 listopada w BBC Earth

Planeta Ziemia jest ogromną sceną, na której rozgrywają się niesamowite widowiska przyrodnicze. Występują one tylko wtedy, gdy odpowiednim czasie i miejscu nastąpi połączenie ziemskich żywiołów i zjawisk atmosferycznych. Teraz, dzięki najnowszym odkryciom badaczy oraz zaawansowanym technikom filmowania możemy z bliska podziwiać te zapierające dech w piersiach spektakle – „Zjawiskowa Ziemia” już na początku listopada na kanale BBC Earth.

 

W czterech odcinkach naukowcy wyjaśniają mechanizmy powstawania tak fenomenalnych zjawisk naturalnych jak zorza polarna, błyskawice, wybuchy wulkanów oraz megafale. Zarejestrowanie ich
na potrzeby programu wymagało od operatorów nie tylko sporych pokładów cierpliwości, ale również pomysłowości, np. zainstalowania specjalistycznych kamer na skuterach wodnych pokonujących gigantyczne fale u wybrzeży Portugalii, skierowania dronów wprost do krateru wulkanu w Gwatemali czy zapewnienie sprzętu zdolnego w zwolnionym tempie nagrać błyskawicę rozciągającą się na tysiące kilometrów nad Arizoną.

ODCINEK 1 – BŁYSKAWICE

Błyskawica to jedno z najbardziej przerażających i najpiękniejszych zjawisk na świecie. Pojedynczy błysk pioruna ma temperaturę wyższą niż powierzchnia słońca. Nieustraszony zespół filmowców podejmuje misję udokumentowania burzy z możliwie najbliższej perspektywy, ryzykując przy tym własne życie. W programie dokonana jest też próba uchwycenia błyskawic w zwolnionym tempie i ujawnienia sekretów uderzeń piorunów z nieznanymi wcześniej szczegółami. W odcinku widzowie mogą oglądać m.in. załamanie pogody na Górze Stołowej w Kapsztadzie.

ODCINEK 2 – MEGAFALE

Największe fale na Ziemi potrafią osiągać wysokość sześciopiętrowego budynku i ważyć więcej niż sto samolotów pasażerskich Boeing 747. W tym odcinku programu filmowcy próbują uchwycić megafale z perspektywy lądu, morza i powietrza, a jeden z członków zespołu odważa się podążać w dół ogromnej fali podczas jej załamywania, by dostarczyć widzom obraz nieodstępny dla przeciętnego oka. W odcinku przedstawiono również spektakularną migrację sardynek, szalejące tornada i formujące się na niebie koliste tęcze.

ODCINEK 3 – WULKANY

Żyjemy na wulkanicznej planecie – od fontann ognia na Etnie we Włoszech, po niekończące się rzeki lawy z Kilauea na Hawajach. Niektóre wulkany eksplodują z zapierającą dech w piersiach siłą, wyrzucając stopioną skałę na setki metrów w powietrze. W trzecim odcinku „Zjawiskowej Ziemi” widzowie są dodatkowo świadkami formowania się wyspy, migracji flamingów czy wybuchów gejzeru.

ODCINEK 4 – ZORZA POLARNA

Połyskująca zorza polarna to jedno z najbardziej hipnotyzujących zjawisk na świecie. W ostatnim odcinku programu zespołowi filmowców udaje się uchwycić pokaz możliwości zorzy, a astronauta
na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej filmuje go nawet z orbity. Widzowie mogą z bliska obserwować też całkowite zaćmienie, przemieszczanie się żółwi i gigantyczne wiry.

Pierwszy z czterech odcinków „Zjawiskowej Ziemi” zostanie premierowo wyemitowany w poniedziałek 7 listopada o godz. 19:55 na kanale BBC Earth

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *