Fortinet wprowadza funkcję AIOps do bramek SD-WAN oraz sieciowych urządzeń przewodowych, bezprzewodowych i 5G/LTE
Fortinet, globalny lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberbezpieczeństwa, wprowadził do całego portfolio swojego sprzętu sieciowego funkcję AIOps umożliwiającą bazujące na sztucznej inteligencji zarządzanie nim. Trafiła ona między innymi do bram Secure SD-WAN, urządzeń zapewniających przewodową i bezprzewodową komunikację w sieci, a także – po raz pierwszy w branży – do bram 5G/LTE. W ten sposób zespoły odpowiedzialne za zarządzanie infrastrukturą sieciową uzyskały dostęp do korelowanych w dynamiczny sposób i dostarczanych w czasie rzeczywistym informacji o zdarzeniach w całej sieci.
Dzięki zapewnionej współpracy z tak szerokim portfolio urządzeń wprowadzona do oferty Fortinet w ubiegłym roku platforma FortiAIOps stałą się najbardziej kompletnym w branży rozwiązaniem do zarządzania siecią zgodnie z koncepcją AIOps. FortiAIOps bazuje na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym, przez co zapewnia szybkie zbieranie danych w sieci i identyfikowanie anomalii, co pozwala na znaczną oszczędność czasu działów IT.
Rośnie potrzeba automatyzacji zarządzania siecią, wspomaganego przez sztuczną inteligencję
W związku z przyspieszeniem wdrażania cyfrowych innowacji oraz ciągłym wzrostem liczby pracowników hybrydowych, sieć nigdy nie była bardziej krytycznym zasobem, wpływającym na możliwość uzyskania biznesowego sukcesu. Zespoły odpowiedzialne za zarządzanie sieciami (NOC) w coraz większym stopniu polegają na narzędziach bazujących na sztucznej inteligencji, takich jak AIOps, aby zmaksymalizować widzialność sieci, skrócić czas reagowania na anomalie oraz zmniejszyć liczbę zgłoszeń w celu usunięcia potencjalnych problemów z infrastrukturą.
Analitycy z firmy Gartner idą w swojej opinii jeszcze dalej: „Ponieważ przedsiębiorstwa kontynuują cyfrową transformację, zespoły odpowiedzialne za IT nie mają już luksusu reagowania na problemy po ich wystąpieniu. Zamiast tego muszą stać się bardziej proaktywne, zaangażowane w cały strumień wartości biznesowej i przynajmniej pracować nad rozwiązywaniem potencjalnych problemów, zanim wpłyną one na doświadczenia użytkowników.”1
FortiAIOps zapewnia lepszą widzialność całej sieci i jej kontrolę
Fortinet już dekadę temu zaangażował się w tworzenie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym, co pozwala obecnie zespołowi FortiGuard Labs przetwarzać informacje o ponad 100 miliardach zdarzeń dotyczących bezpieczeństwa dziennie, pochodzących z ponad 6 milionów urządzeń. Dzięki temu klienci firmy Fortinet otrzymują użyteczne informacje, które pomagają szybko zidentyfikować zagrożenia zero-day i złośliwe oprogramowanie, zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów, wykrywać zagrożenia wewnętrzne i umożliwiają zarówno zautomatyzowane reagowanie w zakresie cyberbezpieczeństwa, jak też koordynowane przez ludzi.
Bazujące na bogatej historii rozwoju mechanizmów sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia rozwiązanie FortiAIOps zapewnia zespołom odpowiedzialnym za zarządzanie infrastrukturą sieciową widzialność wszystkich jej warstw. W przeciwieństwie do wielu innych dostawców rozwiązań sieciowych, Fortinet w wyjątkowy sposób łączy sieci i ich zabezpieczenia w infrastrukturze przewodowej (LAN), bezprzewodowej (WLAN) oraz rozległej (WAN) oraz spaja je za pomocą jednego systemu operacyjnego i konsoli zarządzania. Na tym jednak nie koniec – integracja nie tylko zabezpieczeń, ale również metodyki AIOps w całej sieci, umożliwia administratorom uzyskiwanie wartościowych informacji, które pomagają w proaktywnym optymalizowaniu infrastruktury sieciowej. W szczególności, FortiAIOps zapewnia zalecenia konfiguracyjne dla sprzętu i oprogramowania oraz upraszcza rozwiązywanie zgłaszanych problemów.
Fortinet rozwinął funkcjonalność rozwiązania FortiAIOps w następujących obszarach:
Infrastruktura SD-WAN
Fortinet Secure SD-WAN, rozwiązanie, dzięki któremu Fortinet został uznany za lidera w raporcie 2022 Gartner Magic Quadrant for SD-WAN2 przez trzy lata z rzędu – korzysta z rozszerzonej funkcjonalności FortiAIOps, w tym możliwości śledzenia takich obszarów jak interfejsy, zasoby systemowe i przepustowość łączy internetowych, a także dynamicznego obliczania parametrów zdefiniowanych w umowie SLA w celu zapewnienia najlepszej wydajności.
Sieci przewodowe i bezprzewodowe
Od początku istnienia FortiAIOps współpracuje z przewodowymi i bezprzewodowymi rozwiązaniami sieciowymi firmy Fortinet, w tym FortiSwitch i FortiAP. Najnowsza wersja rozszerza funkcjonalność tych systemów w zakresie AIOps, zwiększając ich zdolność do zapewnienia zespołom odpowiedzialnym za zarządzanie sieciami wglądu w czasie rzeczywistym w informacje o potencjalnych problemach, zanim zostaną dotknięci nimi użytkownicy sieci. Wprowadzono także mechanizm elastycznego konfigurowania parametrów sieci zgodnie z zapisami umów SLA, co pozwala zespołom na utrzymanie infrastruktury w jak najlepszym stanie.
Bramki 5G/LTE
Dzięki rozbudowaniu funkcjonalności bramek FortiExtender 5G/LTE o obsługę AIOps, Fortinet stał się jedynym dostawcą tego typu rozwiązań na świecie. Takie podejście umożliwiło zespołom NOC lepszą widzialność także bezpośrednio wobec łączy WAN, która nie jest ograniczona tylko do abstrakcyjnej warstwy sieci SD-WAN. Pomaga to zespołom IT lepiej diagnozować problemy i zapewniać odporność infrastruktury.
John Maddison, EVP of Products and CMO at Fortinet – „Przez ostatnią dekadę Fortinet rozwijał własne techniki sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu dojrzały one na tyle, aby pozwolić na analizę dziennie ponad 100 miliardów występujących globalnie zdarzeń związanych z bezpieczeństwem, obejmujących wszystkie rodzaje zagrożeń i technik ataku, co z kolei przekłada się na ponad miliard wdrażanych każdego dnia aktualizacji zabezpieczeń produktów Fortinet. Kontynuujemy nasze zaangażowanie w tworzenie innowacji związanych z mechanizmami sztucznej inteligencji i ich automatyzacją. Dlatego dostarczamy funkcje AIOps do całego naszego portfolio rozwiązań sieciowych dla przedsiębiorstw, aby uprościć zarządzanie infrastrukturą naszych klientów i wydłużyć czas jej pracy bez przerw. Ta rozbudowa funkcjonalności jest kolejnym znaczącym krokiem w kierunku prawdziwie autonomicznych i samoczynnie naprawiających się sieci, zintegrowanych z zaawansowanymi mechanizmami ochronnymi.”
1Gartner, Market Guide for AIOps Platforms, Pankaj Prasad, Padraig Byrne, Gregg Siegfried, 30 maja 2022
2Gartner, Magic Quadrant for SD-WAN, Jonathan Forest, Naresh Singh, Andrew Lerner, Karen Brown, wrzesień 2022
Firma Gartner nie udziela wsparcia żadnemu sprzedawcy, produktowi ani usłudze przedstawionym w swoich publikacjach badawczych i nie doradza użytkownikom rozwiązań technicznych, aby wybierali tylko tych sprzedawców, których oceniono najwyżej lub oznaczono w inny sposób. Publikacje badawcze firmy Gartner zawierają opinie organizacji badawczej i doradczej Gartner i nie powinny być interpretowane jako stwierdzenia faktów. Firma Gartner nie udziela żadnych gwarancji, wyrażonych lub domniemanych, w odniesieniu do tych badań, w tym gwarancji przydatności handlowej lub przydatności do określonego celu.
Gartner i Magic Quadrant są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Gartner, Inc. i/lub jej podmiotów stowarzyszonych w USA i na świecie i zostały użyte w niniejszym dokumencie za zgodą. Wszelkie prawa zastrzeżone.