„Paszporty wolności” – cykl reportaży w TVP Historia
Telewizja Polska zaprasza na drugą edycję wyjątkowego projektu „Paszporty wolności”, którego celem jest przywrócenie pamięci i zasłużonego miejsca w historii nieznanym bohaterom walki o wolność, godność i niepodległość. Działania członków „Solidarności” wywarły olbrzymi wpływ na upadek reżimu komunistycznego i przemiany ustrojowe w Polsce, ale burzliwe lata 80. i znany na całym świecie ruch wolnościowy miały znacznie więcej cichych i anonimowych bohaterów, niż dziś mogłoby się wydawać. Uczestnicy „Paszportów wolności” 2022 to zasłużeni działacze antykomunistycznego podziemia lat 80., którzy z różnych powodów zostali pominięci na kartach historii. W ramach projektu powstał cykl reportaży przedstawiający ich sylwetki.
Od środy, 23 listopada do poniedziałku, 12 grudnia w TVP Historia cykl reportaży „Paszporty wolności” w reżyserii Sławomira Koehlera. Widzowie w 10 – odcinkowym cyklu poznają historię bohaterskiej walki z komunistycznym reżimem: Andrzeja Michałowskiego, Hanny Łukowskiej-Karniej, Ireneusza Haczewskiego, Janiny Chmielowskiej, Stanisława Śmigiela, Marka Harasiuka, Piotra Hlebowicza, księdza Jana Sikorskiego, Wojciecha Stawiszyńskiego i Sławomira Kretkowskiego.
Laureaci „Paszportów wolności” zostali wyłonieni dzięki zaangażowaniu: NSZZ „Solidarność”, Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia „Godność” oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Emisja gali, podczas której zostaną uhonorowani laureaci „Paszportów Wolności”, odbędzie się w poniedziałek, 12 grudnia na antenach Telewizji Polskiej.
W załączniku biogramy uczestników cyklu „Paszporty wolności”.
Pierwszy odcinek „Paszportów Wolności” TVP Historia zaprasza w środę, 23 listopada o godz. 18:01