MediaTVPZapowiedzi TV

„Jak było?” – nowy program w TVP Historia

Już we wtorek 13 marca o 19.55 w TVP Historia nowy program Przemysława Babiarza „Jak było?”.

– Moim mottem są słowa Józefa Mackiewicza „Tylko prawda jest ciekawa” – dlatego chciałbym, abyśmy po prostu sprawdzili „Jak było?”mówi Przemysław Babiarz.

Widzowie Telewizji Polskiej znają go przede wszystkim z audycji sportowych. Jednakże pasją dziennikarza jest historia. Prowadzi Wielkie Testy o Historii, a wcześniej realizował program „Sprint przez historię”, w którym opowiadał o polskiej codzienności ostatnich dziesięcioleci w kontekście sportu. O rekordzistach, którzy stawali się gwiazdami kina, o sportowych wydarzeniach, które inspirowały naukowców i wpisywały się w polityczne konteksty.

W programie „Jak było?” gośćmi Przemysława Babiarza będą nie tylko historycy, ale także filozofowie, antropolodzy kultury, socjologowie, publicyści, po to by znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie „Jak było?”. Ważna jest i historia i jej kontekst kulturowy oraz społeczny. Dlatego też próżno szukać odpowiedzi na tytułowe pytanie w telewizyjnym studio. Swoich gości Przemysław Babiarz zapraszał będzie w różne związane z historią miejsca. Zdradza, że jeden z odcinków programu odbywać się będzie w mieszkaniu Stefana Żeromskiego na Zamku Królewskim w Warszawie. – Może będzie to inspiracją dla odwiedzających Zamek, bo apartament można zwiedzać tylko, jeśli się zgłosi takie życzenie, a mało kto o tym wie – mówi dziennikarz.

Dwa pierwsze spotkania odbywać się będą we wnętrzach Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdy z odcinków dotyczył będzie jednego tematu inspirowanego rocznicami historycznymi, ale także wydarzeniami przy okazji, których warto przypomnieć historię. Odcinek emitowany w TVP Historia 13 marca dotyczył będzie wydarzeń marca 1968 r. w kontekście wojny sześciodniowej, kolejnych losów polskich Sprawiedliwych. Tematy przedstawiane będą z różnych, zaskakujących perspektyw, których zapowiedzią będą archiwalne materiały filmowe. Odpowiedź na pytanie „Jak było?” jest kluczem do współczesności.

„Jak było” odc. 1 w TVP Historia we wtorek 13 marca, o godz. 19.55

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *