Kolejna edycja Co Jest Grane Festival już w dniach 16-17 czerwca w Warszawie!
Topowe artystki i artyści, ponad 10 wspaniałych koncertów w ciągu 2 dni, swobodna piknikowa atmosfera, festiwalowe spotkania i rozmowy, moc atrakcji dla rodzin z dziećmi, a także to, co nieodłącznie kojarzy się z festiwalami, czyli najlepsze foodtracki z kuchnią z całego świata – to tylko wybrane atrakcje tegorocznej edycji Co Jest Grane Festival & Women’s Voices Kolektyw. Impreza odbędzie się w dniach 16 i 17 czerwca 2023 r. w parku na terenie Ośrodka Wawelska (dawna Skra) przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie. Ulubiony miejski festiwal także i w tym roku zakręci się wokół kobiet – każdego dnia festiwalu na scenie pojawi się silna grupa artystek jako kolektyw Women’s Voices.
Jak najlepiej nastroić się na tegoroczne lato? Kilka dni przed wakacjami Agora i Wyborcza.pl zapraszają wszystkich na kolejną odsłonę miejskiego, muzycznego festiwalu „Co Jest Grane”.
– Doskonały dobór artystek i artystów wyśmienicie oddaje gatunkowy eklektyzm rodzimej sceny muzycznej, jej rozmaite wibracje i energię zamknięte w dźwiękach. Tegoroczny festiwal to szereg wykonań premierowego materiału, a jego świeżość wzmocni także nowe miejsce, w którym pierwszy raz zagości Co Jest Grane Festival. Dla niektórych będzie to powrót do przeszłości, dla innych odkrycie zupełnie nowej przestrzeni w samym sercu wielkiego miasta – zapowiadają Anna Pruszyńska i Jacek Zmiczerewski z Agory, organizatorzy imprezy.
Tegoroczny Co Jest Grane Festival odbędzie się na terenie dawnej Skry, a obecnie Ośrodka Wawelska Aktywnej Warszawy. Miejsce, przez lata niszczone i zaniedbywane, zostało w 2021 r. odzyskane przez m.st. Warszawa i wkrótce zostanie poddane całkowitej rewitalizacji. Położony na granicy trzech dzielnic, na ponad 20 hektarach przepięknych, historycznych terenów Warszawy w piątek i sobotę 16 i 17 czerwca stanie się przestrzenią, w której wybrzmi najlepsza polska muzyka.
Organizatorzy imprezy ogłosili już pierwszą piątkę artystów i artystek, którzy pojawią się w programie tegorocznego Co Jest Grane Festival, a są nimi: Nosowska, Margaret, Mrozu, Rubens i Tymek! Taki zestaw to gwarancja całej palety dźwiękowych barw i emocji.
Tymek to polski autor utworów muzycznych i tekstów. Jego płyty wielokrotnie osiągały status platynowych i diamentowych. W 2021 r. jako pierwszy artysta wywodzący się z kultury hiphopowej w Polsce otrzymał podwójny diament za singiel „Język ciała”.
Dla Margaret 2023 r. to okazja do świętowania okrągłego jubileuszu dziesięciolecia na scenie. Jedna z najbardziej popularnych artystek młodego pokolenia, która głośno i wyraźnie zabiera głos w kłopotliwych dla niektórych tematach i która niejednokrotnie stawia wyzwanie swoim scenicznym wizerunkiem, szykuje się do wydania w tym roku EP-ki oraz materiału spod szyldu MTV Unplugged. W oczekiwaniu na wydawnicze premiery uczestnicy Co Jest Grane Festival będą mogli zapoznać się z często zaskakującą, koncertową reinterpretacją dobrze znanych już piosenek artystki.
Niesamowitą energię zarówno na scenie, jak i pod nią zapewni festiwalowiczom Mrozu. Wydana przez niego w ubiegłym roku płyta „Złote bloki” okazała się strzałem w dziesiątkę. Artysta tak bardzo uwiódł publiczność, że krążek w kilka miesięcy po premierze pokrył się platyną, a utwory z niego brylowały w stacjach radiowych jak Polska długa i szeroka. O tym, jak świetnie zaznajomiona jest z nimi publiczność, świadczy to, jak hucznie wyśpiewywane są zwrotka po zwrotce. Tę energię słuchaczy i słuchaczek cudownie wyłapuje sam artysta, zapewniając prawdziwy żywioł na scenie.
Dla jednych 2023 r. będzie okazją do świętowania okrągłego scenicznego jubileuszu, dla innych to pierwsza trasa koncertowa promująca własne wydawnictwo. I choć Rubens, czyli Piotr Rubik obecny jest na polskiej scenie od lat jako gitarzysta i autor tekstów, dopiero za sprawą trudnego pandemicznego okresu postanowił nagrać materiał zapisany na własne konto. Singiel „Wszystko OK?” to zapowiedź mini albumu, który światło dzienne ma ujrzeć na początku kwietnia. Nadchodzące wydawnictwo będzie potwierdzeniem nie tylko jeszcze nikomu nieznanej muzycznej wrażliwości Rubensa, ale także doskonałego opanowania zasady DIY. Muzyk bowiem samodzielnie napisał, skomponował i wyprodukował utwory, które pojawią się na premierowym albumie. Co więcej – on sam odpowiedzialny jest również za nagranie w większości partii utworów.
11 listopada jest w wielu wypadkach tym dniem w kalendarzu, kiedy deklarujemy – często w dość w osobliwy sposób – miłość do ojczyzny, a tymczasem nasze dobro narodowe, czyli Katarzyna Nosowska wbiła szpilę w zbiorowe sumienie ludzkości zamieszkałej między Odrą a Bugiem. Niespodziewanie do obiegu trafił utwór „Larum”, w którym artystka swoją giętkością języka i celnością metafor bezceremonialnie punktuje nasze współczesne oblicze. Trudno uciec jest od powracających niczym bumerang fraz „W szambie można długo i wygodnie żyć/ Byle tafla ścieków była gładka”. Nosowska oznajmiła światu, że „Larum” to zapowiedź nowej płyty, wydanej po 5 latach oczekiwania na kolejny album długogrający. Ale od wydania tego ostatniego w 2018 r., zatytułowanego „Basta”, nieprzerwanie zaznaczała swoją obecność w przestrzeni publicznej. Ostatnio gościnnie pojawiła się na płycie nowego na polskiej scenie duetu Anieli, a kilka miesięcy temu połączyła siły z Tomkiem Makowieckim. Co Jest Grane Festival będzie jedną z pierwszych okazji do zapoznania się z materiałem z najnowszej płyty Nosowskiej, której premiera wyznaczona jest na maj.
Podobnie jak w zeszłym roku, na Co Jest Grane Festival znowu zagości specjalny projekt muzyczny w wykonaniu Kolektywu Women’s Voices pod przewodnictwem Pauliny Przybysz. X
Każdego festiwalowego dnia w programie pojawi się niezwykły koncert, w ramach którego zaprezentuje się eklektyczna kobieca reprezentacja rodzimej sceny – zaśpiewa i zjednoczy się w imię wolności kobiet do bycia sobą.Artystki, które na co dzień chadzają różnymi muzycznymi szlakami, staną na jednej scenie pod czujnym okiem spiritus movens całego przedsięwzięcia – dyrektorki artystycznej Pauliny Przybysz, która w duchu siostrzeństwa kolejny raz zaprosi uczestników imprezy na niebanalną muzyczna podróż.
Co Jest Grane Festival 2023 będzie też jak zawsze strefą spotkań z artystkami, które pod hasłem „Be Shero” porozmawiają o siostrzeństwie.
Przekaz festiwalu może być jeszcze głośniejszy, bo z muzyką łączy się moda! Marka Answear.LAB kolejny raz dołącza do Festiwalu, aby wspólnie z najlepszymi polskimi artystami zabrać głos w ważnych dla kobiet sprawach. Answear.LAB to marka tworzona przez kobiety dla kobiet. Od początku swojego istnienia, inicjuje, współtworzy i promuje projekty, które niosą za sobą realne wsparcie dla kobiet na całym świecie. Limitowane kolekcje marki zawsze nawiązują do haseł odnoszących się do idei dotyczących kobiet i wyzwań przed którymi stają.
Co więcej będzie się działo? W przerwach między koncertami i spotkaniami festiwalowicze obowiązkowo muszą spróbować przepysznych kulinariów serwowanych z foodtrucków oraz odwiedzić pozostałe strefy festiwalu, jak moda, beauty czy family, gdzie czekać na nich będzie mnóstwo atrakcji – w tym dla tych najmłodszych uczestników i uczestniczek imprezy.
Organizatorem wydarzenia jest Agora S.A.
Partnerzy festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa i Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.
Partner główny: Answear.Lab.
Sponsor: Perła Browary Lubelskie.
Partner merytoryczny: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Bilety będzie można kupić od wtorku, 14 marca 2023 r., od godziny 12:00 na:
Going.pl, eBilet.pl, Empik Bilety, Biletomat i kicket.com.
Dzieci do lat 5 wchodzą na teren festiwalu bezpłatnie, a od 6. do 12. roku życia – na bilet ulgowy za 50% ceny.
Aktualne informacje o festiwalu publikowane są na: https://www.facebook.com/cojestgrane24festival
W 2022 r. na 4 festiwalach muzycznych organizowanych przez Agorę i Wyborcza.pl bawiło się aż 50,5 tys. osób. Co Jest Grane Festival, Olsztyn Green Festival, RE: Rzeszów Festival i Białystok New Pop Festival wypełniły wyjątkową muzyką, spotkaniami z artystami, pysznym jedzeniem i innymi atrakcjami w sumie aż 9 letnich dni. Więcej informacji – tutaj.