Internet & Gry - Reklama

Gazeta.pl zaprasza na debatę na żywo pod hasłem „Sondaże w polityce: informacja czy manipulacja?”

Gazeta.pl, Instytut Zamenhofa oraz inicjatywa Sprawdzamy Sondaże zapraszają na debatę ekspertów poświęconą roli sondaży w polityce. Dyskusja skupi się na tym, jak odczytywać wyniki badań preferencji politycznych i dlaczego często są one niejednoznaczne; wyjaśni też, jak nie dać się wprowadzić w błąd i rozpoznać manipulację wynikami sondaży. Debata odbędzie się już we wtorek, 4 kwietnia br. o godz. 20:00.

 

Sondaże polityczne to element przedwyborczej rzeczywistości, który upodobali sobie wszyscy –media, politycy i sami wyborcy. Niestety, zamiast informować, badania preferencji politycznych często dezinformują i wprowadzają w błąd. Mnogość firm badawczych, różne techniki badania opinii czy w końcu analiza tych danych i ich interpretacja powodują, że wyniki często wzajemnie sobie przeczą. Jak czytać sondaże? Dlaczego rezultaty badań potrafią się skrajnie od siebie różnić? Na te pytania spróbują odpowiedzieć eksperci, którzy wezmą udział w debacieUrszula Krassowska, dyrektor zarządzająca Kantar Public, Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, politolog dr Maciej Onasz z Zespołu Badań Wyborczych z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Jacek Gądekdziennikarz portalu Gazeta.pl. Dyskusję poprowadzi Paweł Prus, prezes Instytutu Zamenhofa.  

Eksperci oprą swoje wystąpienia na analizie sondaży tworzonych w Polsce do tej pory. W trakcie dyskusji przedstawione zostaną wnioski z raportu „Sprawdzamy Sondaże”, w którym przeanalizowano trafność 121 sondaży i 51 prognoz opublikowanych w trakcie czterech ostatnich kampanii wyborczych.

Debata odbędzie się we wtorek, 4 kwietnia br. o godzinie 20:00 i będzie transmitowana na stronie głównej Gazeta.pl oraz na profilach portalu w mediach społecznościowych.

Dyskusja poświęcona sondażom to jedna z pierwszych propozycji Gazeta.pl związanych z tegorocznymi wyborami, która ma na celu dostarczenie czytelnikom i czytelniczkom rzetelnej informacji i ułatwienie im podjęcia świadomej decyzji podczas wyborów. Artykuły, które mogą pomóc w zrozumieniu bieżącej sytuacji politycznej, piszą dla Gazeta.pl m.in. Mikołaj Fidziński, Jacek Gądek, Marta Nowak, Grzegorz Sroczyński i Grzegorz Wysocki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *