Forbes publikuje raport specjalny „Cybersuwerenność – fundament bezpieczeństwa państwa i gospodarki”
Redakcja magazynu Forbes publikuje raport „Cybersuwerenność – fundament bezpieczeństwa państwa i gospodarki. Czy Polska musi być skazana na import nowych technologii?”. W 40-stronicowej publikacji można znaleźć m.in. wypowiedzi przedsiębiorców i menedżerów, a także opinie ekonomistów i analityków na temat cybersuwerenności i bezpieczeństwa całego cyfrowego ekosystemu.
Raport „Forbesa” pokazuje jak istotna jest suwerenność w obszarze nowoczesnych technologii, chociażby w obliczu zaburzenia łańcuchów dostaw w czasie pandemii, sankcji technologicznych nałożonych przez Zachód na Rosję i napięć w relacjach z Chinami. Według ekspertów, którzy wypowiadają się w raporcie, jest to dziedzina, w której Unia Europejska, a w szczególności Polska, jest w dużym stopniu uzależniona od dostawców z państw trzecich.
– Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: robimy fundamentalny błąd, ignorując dziejową konieczność zbudowania działającego środowiska do tworzenia nowych technologii przez Polaków w Polsce. Wszelkie farmazony (czytaj: zaklęcia) polityków rzeczywistości nie zmienią. Pozwalając na emigrację cyfrowego intelektu, robimy sobie krzywdę. A to tylko jeden z elementów, bez których nie ma mowy o cybersuwerenności, przedmiocie raportu – mówi Paweł Zielewski, redaktor naczelny Forbes Polska.
– Przez ostatnie trzy dekady Polska dokonała skoku cywilizacyjnego. To była męcząca i trudna podróż, dla której paliwem była tania siła robocza i import technologii. Nie ma w tym nic wstydliwego, dla tak zapóźnionego gospodarczo kraju było to naturalne, był to etap, przez który musieliśmy przejść. Dziś jest to jednak etap, z którego musimy w końcu wyjść. A trochę się zasiedzieliśmy. To, co kiedyś było naszym atutem, teraz staje się ryzykiem – mówi Paweł Strawiński, redaktor prowadzący raport o cybersuwerenności.
Autorzy raportu odpowiadają także na pytania, dlaczego Polacy tworzą wybitne rozwiązania poza Polską, dlaczego nasza gospodarka należy do najmniej innowacyjnych w UE, i czy mimo to mamy szansę stać się wylęgarnią innowacyjności.
Cybersuwerenność będzie także jednym z tematów poruszanych w czasie nadchodzącego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Podczas panelu towarzyszącemu premierze raportu specjalnego Forbesa, 5 września organizatorzy zaproszą do dyskusji i wspólnie z gośćmi będą się starali znaleźć odpowiedzi na pytania, jak wzmacniać cybersuwerenności Polski i Europy i jak budować środowisko sprzyjające tworzeniu innowacyjnych rozwiązań.
Raport jest dostępny na stronie Forbes.pl: https://www.forbes.pl/technologie/specjalne-wydanie-cybersuwerennosc/4vw8fyt
foto. Ringier Axel Springer Polska