Laureaci 29. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP
W czwartek, 7 września w Mrągowie podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody i wyróżniania laureatom 29. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej. W tegorocznym PiK dziennikarze rywalizowali w sześciu kategoriach konkursowych i dwóch kategoriach specjalnych.
Nagrodę główną GRAND PRIX im. Piotra Świąca w kategorii NAJLEPSZY PROGRAM INFORMACYJNY otrzymał zespół „Kroniki” z TVP3 Szczecin. Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia dla zespołów „Obiektywu” z TVP3 Białystok oraz „Zbliżeń” z TVP3 Bydgoszcz.
W kategorii AUTOR NAJLEPSZEGO NEWSA laureatką pierwszej nagrody została Monika Borkowska z TVP3 Łódź za materiał „Działki Wojciecha Rosickiego”. Drugą nagrodę otrzymał Szymon Oślizło z TVP3 Katowice za materiał „Wspólnota Betlejem”. Trzecią nagrodę jury przyznało Przemysławowi Plecanowi z TVP3 Szczecin za materiał „Walka o życie Łukasza Owsianego”.
W kategorii AUTOR NAJLEPSZEGO REPORTAŻU zdobywcą pierwszej nagrody im. Brygidy Frosztęgi-Kmiecik została Monika Meleń z TVP3 Kraków za reportaż „Przyjaźń tak ma”. Decyzją Jury druga nagroda przypadła Bartoszowi Dominikowi i Konradowi Kołakowskiemu z TVP3 Katowice za reportaż „Synek z gruby”. Trzecią nagrodę otrzymał Bogusz Wasilewski z TVP3 Poznań za reportaż „Zręby czasu”.
Zwycięzcą w kategorii AUTOR NAJLEPSZEGO FILMU DOKUMENTALNEGO została Aleksandra Fudala z TVP3 Katowice za film „Kilof zamiast karabinu”. Laureatką drugiej nagrody została Monika Skwirtniańska z TVP3 Kraków za film „Romantyk w sztuce, realista w życiu – Piotr Michałowski”. Trzecią nagrodę otrzymał Piotr Litka z TVP3 Kraków za film „Getto. Likwidacja”. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali: Beata Hyży-Czołpińska z TVP3 Białystok za film „Królestwo nad Biebrzą”, Paulina Rubczak z TVP3 Bydgoszcz za film „Fantazja Pana Boga. Historia Festiwalu Song of Songs”, Wojciech Królikowski z TVP3 Katowice za film „W Chrystusie ożywione” oraz Aleksandra Klawa z TVP3 Kraków za film „Niespokojny duch Józefa Pitonia”.
Pierwszą nagrodę w kategorii NAJLEPSZY PROGRAM KULTURALNY otrzymali Grzegorz Styła oraz Marek Szczepanek z TVP3 Kraków za program „Skarb Jagiellonów”. Decyzją Jury druga nagroda trafiła do Agaty Ałykow z TVP3 Wrocław za reportaż „Klan z sopranem”. Trzecią nagrodę otrzymała Beata Kamińska z TVP3 Białystok za program „Teologia muzyką pisana”. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały: Magdalena Majewska z TVP3 Łódź za reportaż „Rynek rzeźb”, Monika Skwirtniańska z TVP3 Kraków za reportaż „63. Krakowski Festiwal Filmowy”.
Pierwszą nagrodę w kategorii AUTOR NAJLEPSZEJ ROZMOWY/DEBATY otrzymała Kinga Wasilewska z TVP3 Bydgoszcz za program „Zamknięty świat”. Laureatką drugiej nagrody została Anna Duda z TVP3 Lublin za program „Strefa otwarta”. Trzecia nagroda trafiła do Adama Bieniasa z TVP3 Rzeszów za program „Popołudnie z TVP3 Rzeszów. Rozmowa z dr. Krzysztofem Balawenderem z Uniwersytetu Rzeszowskiego”. Jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia dla Krzysztofa Jezierskiego z TVP3 Białystok za program „Gość Obiektywu” i Doroty Chomy z TVP3 Lublin za program „Magazyn ekonomiczny”.
Laureatem w kategorii specjalnej AUTOR NAJLEPSZEGO MONTAŻU został Igor Kawecki z TVP3 Kraków za montaż filmu „Jeden dzień dłużej”. Druga nagroda została przyznana Beacie Widuch z TVP3 Katowice za montaż reportażu „Saper” z cyklu „Całkiem niezła historia”, a trzecia nagroda trafiła do Marka Kasperka z TVP3 Katowice za montaż reportażu „Życie po…”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Jacek Galica z TVP3 Kraków za montaż reportażu „Miłość w czasach wojny” z cyklu „Krzemionki 30. Przystanek reportaż”.
W drugiej kategorii specjalnej AUTOR NAJLEPSZYCH ZDJĘĆ pierwszą nagrodę otrzymał Kamil Szołtysik z TVP3 Katowice za zdjęcia do filmu dokumentalnego „W Chrystusie ożywione”, laureatem drugiej nagrody został Mariusz Grajkowski z TVP3 Poznań za zdjęcia do reportażu „A słowa niósł wiatr…”. Trzecią nagrodę jury przyznało Kacprowi Solanowi i Bartłomiejowi Gąsienicy z TVP3 Kraków za zdjęcia do programu „Włosy symbolem upięte” z cyklu „Z wieszaka historii”. Dwa równorzędne wyróżnienia trafiły do Bartosza Dominika z TVP3 Katowice za zdjęcia do reportażu „Opowieści z zaświatów” z cyklu „Całkiem niezła historia” oraz Mikołaja Ratyńskiego z TVP3 Olsztyn za zdjęcia do newsa „Żniwa trzcinowe”.
29. PiK: przewodniczący – Mateusz Matyszkowicz, członkowie: Michał Adamczyk, Jacek Karnowski, Mariusz Jarosiewicz, Marek Pyza, Samuel Pereira, Piotr Gursztyn, Maria Stepan, Barbara Włodarczyk, Przemysław Wenerski, Ewa Żmigrodzka, Marcin Tulicki, David Wildstein, Irena Pręcikowska-Chełminiak, Kalina Cyz, Piotr Legutko, Dorota Łosiewicz, Bożena Targosz, Jędrzej Dudkiewicz, Sławomir Woźnica, Grzegorz Rybak, Dariusz Migalski, Radosław Sęp, Marcin Peresada i Krzysztof Wawrzyniak.
Gospodarzem PiK29 był Oddział Telewizji Polskiej w Olszynie, współorganizatorami TVP3 i Biuro Zarządzania Kapitałem Ludzkim.
foto. TVP