Październik na kanale Polsat Viasat Nature
W nadchodzącym miesiącu Polsat Viasat Nature szczególnej uwadze polecam: premierę serii „Anglia: cztery pory roku”, w której zobaczymy życie dzikiej przyrody w parkach narodowych Dales i North York Moors oraz dowiemy się, jak życie różnych stworzeń wpływa na funkcjonowanie całego ekosystemu. Premierę serii „Wilki: wędrowcy bez granic”, która opowiada historię o tym, jak te wspaniałe zwierzęta znalazły drogę powrotną z Polski przez Niemcy do Holandii i Belgii oraz śledzi podróż samotnego, młodego wilka wędrującego na zachód w poszukiwaniu własnego terytorium i partnerki. Program „Przyroda w kraju wiatraków” opowiadający o życiu zwierząt Holandii w różnych porach roku, w decydujących dla nich momentach i podczas największych wyzwań. W październiku zapraszamy także do oglądania cyklu Spotkania z dziką Europą, który pokaże nam różnorodne krajobrazy Wysp Brytyjskich, Skandynawii, Niemiec, Szwajcarii i Holandii.
Anglia: cztery pory roku
Premiera: poniedziałek 2 października, godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 4 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ wyprawy
Tytuł oryginalny: England: A Year In The Wild
Rok: 2017
Parki narodowe Dales i North York Moors to 3,6 tys. kilometrów kwadratowych dzikich terenów
w północnej Anglii, w hrabstwie Yorkshire – oba parki dzieli zaledwie około 35 kilometrów. Na ich terenie, rozciągającym się na zachód od wschodniego wybrzeża Anglii, żyje wiele dzikich zwierząt.
Co roku przyjeżdża tu około 20 milionów turystów, podziwiających wspaniałe wodospady, rozległe wrzosowiska, łąki dzikich kwiatów i zapierające dech w piersi wybrzeża.
Każdy z żyjących tu gatunków dzikich zwierząt ma własną strategię przetrwania. Kolejne odcinki tej serii ukazują cztery pory roku. Zobaczymy życie dzikiej przyrody i dowiemy się, jak życie różnych stworzeń wpływa na funkcjonowanie całego ekosystemu.
Cykl: Spotkania z dziką Europą
W dni powszednie w październiku, godz. 21:00
Zapraszamy na wspaniałą, europejską przygodę. Przemierzymy różnorodne krajobrazy Wysp Brytyjskich, Skandynawii, Niemiec, Szwajcarii i Holandii. Będziemy wędrować po północnej Anglii w premierowym odcinku programu „Anglia: cztery pory roku”; dowiemy się także więcej o ponownym pojawieniu się wilków w Europie Zachodniej dzięki nowemu, dwuczęściowemu dokumentowi „Wilki: wędrowcy bez granic”.
Zapraszamy także na program „Przyroda w kraju wiatraków”, z którego dowiemy się, jaki wpływ na życie zwierząt miały słynne holenderskie wiatraki.
Wilki: wędrowcy bez granic
Premiera: środa 4 października, od godz. 21:00
Sezon: 1
Liczba odcinków: 2 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ historia/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Wolf: Wanderer Without Borders
Rok: 2022
W Europie w ciągu ostatnich kilku stuleci wilki zostały niemal całkowicie wytępione — przetrwały tylko niewielkie populacje w dużych lasach Europy Wschodniej. W ostatnich dekadach jednak wilki nie tylko zostały uznane za gatunek chroniony, ale rozpoczęły niezwykły powrót na swoje dawne tereny.
Program „Wilki: wędrowcy bez granic” opowiada historię o tym, jak te wspaniałe zwierzęta znalazły drogę powrotną z Polski przez Niemcy do Holandii i Belgii. Wielu ludzi cieszy się z powrotu wilków… Ale na pewno nie wszyscy. Dwuodcinkowy dokument śledzi podróż samotnego, młodego wilka, który wędruje na zachód w poszukiwaniu własnego terytorium i partnerki.
Przyroda w kraju wiatraków
Czwartek 5 października, godz. 21:00
Liczba odcinków: 1 x 60 min
Gatunek: Dokument/ świat przyrody/ historia/ wyprawy
Tytuł oryginalny: Wildlife in Windmill Country
Rok: 2022
W samym sercu Holandii leży Alblasserwaard, wyjątkowy teren, gdzie najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu były niegdyś słynne holenderskie wiatraki. Ich złoty wiek dawno minął — ale dziś, jeśli uważnie się przyjrzeć, można odkryć ogromną liczbę zwierząt nadal korzystających z tego, jak obecność wiatraków zmieniła teren.
Żyją tu rycyki, czaple purpurowe, zające, sarny, żaby moczarowe i motyle — osadniki megera. Program ukazuje życie tych zwierząt w różnych porach roku, w decydujących dla nich momentach i podczas największych wyzwań.
foto. Polsat Viasat Nature