„Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” już dostępny w języku ukraińskim – wspólna akcja Weekend.Gazeta.pl, Ukrayina.pl oraz PAH
Serwisy Weekend.Gazeta.pl i Ukrayina.pl przy wsparciu Polskiej Akcji Humanitarnej przygotowały rodzicielski poradnik na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tym razem publikacja dostępna jest w języku ukraińskim i powstała z myślą o Ukraińcach — zarówno tych mieszkających w Polsce, jak i tych, którzy zostali w ogarniętym wojną kraju.
„Pomocnik” (po ukraińsku: Порадник для батьків та опікунів підлітків) to skierowany do rodziców i opiekunów poradnik dotyczący zdrowia psychicznego nastolatków, który wskazuje konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. Jego polska wersja powstała w ubiegłym roku dzięki współpracy Niny Mocior – psychotraumatolożki i ekspertki merytorycznej PAH, Magdaleny Jaranowskiej – wieloletniej koordynatorki programu „Pajacyk” i inicjatorki programu pomocy psychospołecznej dla dzieci i młodzieży z rodzin wieloproblemowych, oraz Pauliny Dudek – dziennikarki magazynu Weekend.Gazeta.pl. Konsultacją merytoryczną publikacji zajęły się Mirosława Kątna, dr Aleksandra Piotrowska i dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Publikacja została pobrana ponad 100 tys. razy i wciąż jest dostępna na stronie projektu. Teraz „Pomocnik” został w całości przetłumaczony na język ukraiński, aby wesprzeć również rodziców i opiekunów z Ukrainy.
– Nastolatkowie w Ukrainie borykają się z podobnymi wyzwaniami jak miliony osób w ich wieku w Polsce. W czasie wojny mają jednak więcej uzasadnionych obaw o swoją przyszłość. Co za tym idzie? Stany lękowe, zaburzenia żywieniowe, nocne koszmary, ataki paniki czy nawet ciężka depresja. Wśród dzieci i młodzieży w Ukrainie od ponad roku są notowane liczne przypadki syndromu stresu pourazowego. Z myślą również o takich rodzinach powstała ukraińska wersja przewodnika PAH. Może to być cenna lektura dla tych, którzy uciekają przed gabinetami psychologów. W Ukrainie takich ludzi jest cały czas sporo. Najwyższa pora, aby to się zmieniło – mówi Alina Makarczuk, szefowa Ukrayina.pl.
Inicjatorem wydania „Pomocnika” po ukraińsku jest Polska Akcja Humanitarna w partnerstwie z Plan International oraz przy językowym wsparciu i współpracy redakcji Ukrayina.pl.
– Liczba pobrań polskiej wersji „Pomocnika” przekroczyła nasze oczekiwania. Wiedzieliśmy, że potrzeba praktycznej wiedzy o tym, jak radzić sobie z nastolatkami w kryzysie psychicznym, jest ogromna i cieszyliśmy się, że nasza publikacja została tak dobrze przyjęta. Dzień po publikacji eskalowała nagle wojna w Ukrainie. Już wtedy wiedzieliśmy, że konieczne będzie przygotowanie ukraińskiej wersji. Nowe wydanie jest kolejnym krokiem w kierunku wsparcia społeczności ukraińskiej w Polsce – mówi Magdalena Jaranowska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Materiały dotyczące ukraińskiej wersji „Pomocnika” publikowane na łamach Gazeta.pl i Ukrayina.pl, są oparte m.in. na rozmowach z ukraińskim ekspertem zajmującym się zdrowiem psychicznym – psychologiem PAH w Ukrainie. Dodatkowo, materiał zostanie udostępniony ukraińskim mediom, tak aby mógł dotrzeć do jak najszerszej grupy mieszkańców Ukrainy.
„Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” w ukraińskiej wersji językowej można pobrać bezpłatnie z ukraińskojęzycznej strony „Pomocnika” oraz z polskojęzycznej strony pomocy psychospołecznej „Pajacyka” PAH.
Więcej informacji na Ukrayina.pl.
foto. Agora