Mafijna saga, czyli “Ojciec Chrzestny” w Stopklatce
„Ojciec chrzestny” to jedno z najwybitniejszych dzieł w historii kinematografii. Film
w reżyserii Francisa Forda Coppoli, oparty o bestsellerową powieść Maria Puzo, pół wieku po premierze nadal zachwyca przełomowym stylem wizualnym, wybitnymi kreacjami aktorskimi, ponadczasowym przesłaniem i muzyką, która sama w sobie stanowi już kulturowy punkt odniesienia. Historia rodziny Corleone doczekała się trzech filmowych części – wszystkie będzie można obejrzeć na antenie Stopklatki od 2 grudnia, co sobotę o 20:00.
„Ojciec chrzestny” to dzieło, które złotymi literami zapisało się w historii kina. Trzy filmy w reżyserii Francisa Forda Coppoli były nominowane do Oscara łącznie 28 razy, zdobywając 9 statuetek. Gangsterska epopeja zdobyła serca widzów i krytyków na całym świecie, stając się kulturowym fenomenem i inspiracją dla setek innych produkcji. Wielkie kreacje aktorskie Marlona Brando, Ala Pacino, Roberta DeNiro, Roberta Duvalla czy Diane Keaton, wchodząca pod skórę muzyka autorstwa Nino Roty i scenariusze naszpikowane kultowymi cytatami tworzą ponadczasowe filmowe dziedzictwo.
Akcja pierwszej części trylogii rozgrywa się tuż po zakończeniu II wojny światowej. Bohater wojenny, pochodzący z rodziny sycylijskich emigrantów Michael Corleone (Al Pacino), przybywa na ślub siostry ze swoją amerykańską dziewczyną, Kay (Diane Keaton). Młody mężczyzna już od jakiegoś czasu dystansuje się od familii zamieszanej w nielegalne interesy. Wszystko jednak zmienia się, kiedy jego ojciec, Don Vito Corleone (Marlon Brando) odmawia innym mafijnym rodzinom udziału w dystrybucji narkotyków i pada ofiarą nieudanego zamachu. Między wpływowymi gangami dochodzi do „wielkiej wojny”, w której niespodziewanie właśnie Michael odegra kluczową rolę.
„Ojciec chrzestny” osiągnął ogromny sukces frekwencyjny – pobił rekord oglądalności,
a niektóre kina grały film całą dobę. Z budżetem wynoszącym zawrotną wówczas kwotę
6 milionów dolarów, na całym świecie zarobił ponad 243 miliony. Kasowy sukces oraz zachwyt krytyków i widzów nie pozostawił studiu Paramount żadnych wątpliwości – z miejsca podjęto decyzję o nakręceniu kontynuacji. Druga część serii opowiada dalsze losy Michaela Corleone już jako głowy rodziny. Nowy don przeniósł odziedziczony po ojcu biznes z Nowego Jorku do Nevady. Równolegle w serii retrospekcji narracja wprowadza także wydarzenia z życia Vita Corleone (Robert DeNiro) od momentu ucieczki z Sycylii aż do zbudowania pierwszych struktur mafijnej rodziny. Po latach Coppola powrócił do „Ojca chrzestnego” i wraz z Mariem Puzo napisał trzeci scenariusz serii. Ostatnia część trylogii ukazuje późniejsze losy rodziny Corleone. Michael zalegalizował wszystkie interesy, jest filantropem i szanowanym obywatelem. Jednak naznaczona zbrodnią przeszłość
nie daje o sobie zapomnieć…
Trylogia „Ojca chrzestnego” zrodziła niezliczonych naśladowców i setki parodii, od „Rodziny Soprano” przez „Simpsonów” po „Współczesną rodzinę”. Jej wpływ widać w pracy współczesnych reżyserów takich jak Martin Scorsese i Quentin Tarantino. To także film, który ukształtował język kina. Sceny takie jak chrzest czy morderstwo Sollozzo i McCluskeya są ikoniczne i rozpoznawane przez widzów na całym świecie. Nie można też zapomnieć o cytatach z filmu: „Złożę mu propozycję nie do odrzucenia”, „Zemsta to potrawa, która smakuje najlepiej, kiedy jest zimna”, czy „To nic osobistego” są z miejsca kojarzone z „Ojcem chrzestnym” i weszły do języka potocznego.
Kiedy oglądać:
„Ojciec chrzestny”
Emisja w sobotę, 2 grudnia o 20:00
„Ojciec chrzestny II”
Emisja w sobotę, 9 grudnia o 20:00
„Ojciec chrzestny III”
Emisja w sobotę, 16 grudnia o 20:00
fot. Paramount