Polki już dziś rozpoczną walkę o miejsce w fazie pucharowej Mistrzostw Świata piłkarek ręcznych
Już dziś polskie piłkarki ręczne rozpoczynają drugą rundę grupową Mistrzostw Świata. Pomimo dotkliwej porażki podczas poniedziałkowego starcia z Niemkami, polskie szczypiornistki zaliczyły najlepsze rozpoczęcie Mistrzostw Świata od wielu lat. Tym samym zapewniły sobie drugie miejsce na koniec pierwszego etapu rywalizacji. Przed nimi starcia z Serbią (7 grudnia), Danią (9 grudnia) i Rumunią (11 grudnia), które mogą zaprowadzić je do fazy pucharowej. Czy podopieczne Arne Senstada dadzą z siebie wszystko? Można będzie się o tym przekonać na żywo wyłącznie na Viaplay!
Najlepsze rozpoczęcie od lat
W tegorocznych mistrzostwach reprezentantki Polski pokazały się z bardzo dobrej strony, wygrywając z Iranem różnicą dwudziestu bramek (35:15). W tym starciu zdecydowanie najbardziej udany występ odnotowały skrzydłowe Dagmara Nocuń i Magda Balsam, które zdobyły po sześć bramek, oraz Adrianna Płaczek, która zaliczyła pierwsze trafienie w historii występów w kadrze. Mecz z Japonią, który był kluczowym spotkaniem, zakończył się pozytywnym wynikiem dla Polek oraz wygraną 32:30. Z kolei podczas rywalizacji z Niemkami polski zespół mimo bojowego nastawienia odniósł dotkliwą porażkę (33:17), która zadecydowała o zwycięstwie w grupie ich przeciwniczek i przesądziła o drugim miejscu Polek. Po spotkaniu reprezentantka Polski Karolina Kochaniak-Sala podkreśliła, że mimo porażki z Niemkami jej drużyna dobrze wie, jak zwyciężać – ‘Nie zwieszamy głów. Mam nadzieję, że to był nasz najgorszy mecz w tym turnieju. Dobrze wiemy, jak potrafimy grać.’
Decydujące starcia
Pomimo nie najlepszego występu w ostatnim starciu w grupie, Polki nie dają za wygraną i cieszą się awansem do kolejnego etapu. Rozpoczynają go z wywalczonymi punktami uzyskanymi w meczu z Japonią. Oznacza to, że na starcie Polki mają dwa ‘oczka’. W fazie zasadniczej Mistrzostw Świata trafiają do trzeciej grupy i już dziś o godzinie 15:30 staną do walki z drużyną piłkarek ręcznych reprezentacji Serbii. Następnie 9 grudnia o godzinie 20:30 będą rywalizowały z Dunkami, a 11 grudnia zmierzą się z reprezentantkami Rumunii. To na tę chwilę trzy najważniejsze starcia, które zadecydują o kwalifikacji do ćwierćfinałów. Dostaną się do nich tylko dwie drużyny z grupy. Zwyciężczynie będą miały szansę na walkę w przedolimpijskich turniejach barażowych.
Transmisja
Wyłączne prawa do transmisji Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023 w Polsce należą do platformy streamingowej Viaplay, gdzie wszystkie starcia są transmitowane na żywo. Podczas kolejnej fazy mistrzostw Justyna Kostyra będzie gościła w studio Viaplay znakomitych ekspertów, takich jak Joanna Obrusiewicz, Marcin Smolarczyk i Robert Lis. Na miejscu polskiej drużynie towarzyszą Szymon Ratajczak i Tomasz Rosiński. Komentatorami pozostałych spotkań są m.in. Mateusz Juza i Robert Lis, Piotr Dębowski, Krzysztof Bandych, Grzegorz Chodkowski, Piotr Chłystek, Tomasz Górski, Jan Korczak-Mleczko i Tomasz Brzozowski.
Podział na grupy w drugim etapie Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023 i punkty z pierwszej rundy:
1) Czarnogóra (4 pkt), Szwecja (4), Węgry (2), Chorwacja (1), Senegal (1), Kamerun (0)
2) Norwegia (4 pkt), Francja (4), Słowenia (2), Austria (2), Angola (0), Korea Płd. (0)
3) Dania (4 pkt), Niemcy (4 pkt), Rumunia (2 pkt), Polska (2 pkt), Japonia (0 pkt), Serbia (0 pkt)
4) Holandia (4 pkt), Hiszpania (4), Brazylia (2), Czechy (2), Argentyna (0), Ukraina (0)
Mecze Polek w fazie zasadniczej Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet
• 7 grudnia (czwartek), godzina 15.30: Polska – Serbia
• 9 grudnia (sobota), godzina 20.30: Polska – Dania
• 11 grudnia (poniedziałek), godzina 18.00: Polska – Rumunia
Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata 2023 w piłce ręcznej kobiet:
Bramkarki: Adrianna Płaczek (Paris 92/Francja), Barbara Zima (KGHM MKS Zagłębie Lubin)
Rozgrywające: Emilia Galińska (CS Magura Cisnadie/Rumunia), Monika Kobylińska (CSM Bukareszt/Rumunia), Karolina Kochaniak-Sala (KGHM MKS Zagłębie Lubin), Aleksandra Rosiak (Krim Mercator Lublana/Słowenia), Paulina Masna, Aleksandra Tomczyk (obie MKS FunFloor Lublin), Paulina Uścinowicz (HSV Solingen-Grafrath 76/Niemcy), Aleksandra Zimny (SCM Gloria Buzau/Rumunia)
Obrotowe: Nikola Głębocka (EKS Start Elbląg), Sylwia Matuszczyk (Handball JKS Jarosław), Marlena Urbańska (Frisch Auf! Goeppingen/Niemcy)
Skrzydłowe: Magda Balsam (MKS FunFloor Lublin), Adrianna Górna, Daria Michalak (obie KGHM MKS Zagłebie Lublin), Dagmara Nocuń (TuS Metzingen/Niemcy), Mariola Wiertelak (KPR Gminy Kobierzyce).
foto. Viaplay