Chatboty, e-teczki i cyfrowe dyplomy. Polskie uczelnie wchodzą na kolejny poziom cyfryzacji z OPTeam
Kluczowe inwestycje w zakresie cyfryzacji dla polskich uczelni to obecnie platformy low-code, chatboty, e-teczki i elektroniczne dyplomy uwierzytelniane przez mechanizm blockchain. Początek formularzaFirma OPTeam, wiodący polski dostawca systemów informatycznych dla szkół wyższych, przygotowała innowacyjne rozwiązania, które pomogą im w wymagającym procesie digitalizacji. Umożliwią one uczelniom automatyzowanie procesów i ułatwią spełnianie wymogów prawnych oraz rynkowych.
Jednym z flagowych rozwiązań OPTeam jest platforma low-code nAxiom. Umożliwia szybkie tworzenie i uruchamianie aplikacji, które są projektowane indywidualnie pod potrzeby danej uczelni lub działu, bez konieczności specjalistycznego programowania narzędzia. Jest to zaawansowane oprogramowanie, które umożliwia sprawną budowę niestandardowych aplikacji o jednolitym interfejsie, co zwiększa elastyczność operacyjną uczelni i pomaga im zachować konkurencyjność na rynku. Platformę tę można łatwo integrować z używanym oprogramowaniem ERP oraz innymi specjalistycznymi systemami.
W porównaniu z tradycyjnymi metodami tworzenia oprogramowania, platforma low-code zapewnia znacznie krótszy czas i niższe koszty wdrażania aplikacji. Dzięki dużej skalowalności sprawdzi się w każdej uczelni, bez względu na jej wielkość, liczbę użytkowników czy ilość przetwarzanych danych. Pozwala na projektowanie, budowanie i rozwijanie aplikacji z gotowych elementów, bez konieczności pisania niskopoziomowego kodu przez programistów. Pomaga to szybko reagować na zmiany związane z regulacjami prawnymi czy otoczeniem społeczno-gospodarczym.
– Uczelnie w Polsce stawiają obecnie czoła wielu wyzwaniom w zakresie cyfryzacji. Jednym z głównych problemów są ciągłe zmiany prawne, które wymagają modyfikacji istniejących systemów IT. W związku z tym, w ramach rozwoju naszego portfela produktów, kładziemy nacisk na tworzenie elastycznych rozwiązań, takich jak platforma low-code nAxiom, która daje uczelniom swobodę kształtowania cyfrowej tożsamości, a także pomaga obniżyć koszty i optymalizować procesy – mówi Jacek Błahut, wiceprezes zarządu firmy OPTeam.
Chatboty ułatwiają komunikację studenta z uczelnią
OPTeam jest również producentem pierwszego w Polsce chatbota konwersacyjnego, wyspecjalizowanego w obsłudze procesów środowiska akademickiego i przeznaczonego szczególnie dla szkół wyższych. Wirtualny Asystent OPTiBOT bazuje na sztucznej inteligencji i wspomaga m.in. proces rekrutacji oraz komunikację z kandydatami na studia i studentami. Narzędzie działa przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia, samodzielnie formułuje komunikaty i reaguje zgodnie z zapytaniami użytkownika, elastycznie adaptując się do kontekstu rozmowy. Chatboty firmy OPTeam są wykorzystywane do automatyzacji komunikacji i obsługi dużego wolumenu zapytań już w kilkunastu polskich uczelniach i instytucjach.
Łatwy dostęp do dyplomów dzięki technologii blockchain
Spółka zapewnia polskim uczelniom także możliwość uwierzytelniania autentyczności dyplomów i innych dokumentów akademickich za pomocą mechanizmu blockchain. Ułatwia to stworzenie w pełni cyfrowego repozytorium e-Teczka Studenta. Umożliwia ono wygodne archiwizowanie i przetwarzanie dokumentów pochodzących z wielu źródeł, składanych przez studenta w trakcie procesu rekrutacji oraz powstających w trakcie studiów. Dodawanie, pobieranie, tworzenie i modyfikowanie dokumentów w e-Teczce Studenta odbywa się z wykorzystaniem zaawansowanych mechanizmów uwierzytelniających i podpisów elektronicznych, a dzięki technologii blockchain dostęp do dyplomów jest możliwy z dowolnego urządzenia.
Obsługa mechanizmu blockchain odbywa się na podstawie umowy partnerskiej zawartej pomiędzy OPTeam oraz firmą Billon Digital Solutions. Jest to twórca rozwiązania, które umożliwia zapisywanie kompletnych dokumentów w zabezpieczonym kryptograficznie i rozproszonym rejestrze. Dzięki temu dokumenty są chronione przed ryzykiem sfałszowania, a jednocześnie dostępne w dowolnym czasie. W odróżnieniu od innych podobnych systemów rozwiązanie firmy Billon przechowuje w rozproszonej formie kompletne dokumenty, a nie jedynie kryptograficzne odwołania do nich (tzw. skróty hashowe). W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, przez co staje się praktycznie niemożliwe jej niepowołane usunięcie bądź modyfikacja. Dyplom zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.
Więcej informacji o nowoczesnych rozwiązaniach IT dla szkół wyższych można znaleźć na stronie www.opteam.pl.
foto. OPTeam