Prasa - Ksiązka

Magazyn „Spotkania z Zabytkami” w odświeżonej formie z ogromnym wzrostem sprzedaży

„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najstarszych czasopism popularnonaukowych w Polsce. Ukazuje się od 1977 roku. W czerwcu 2023 roku wydawanie magazynu przejął Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Pismo przeszło gruntowną modyfikację, poszerzając zakres tematyki o dziedziny takie jak: wzornictwo, sztuka, architektura. Magazyn stał się pismem o profilu lifestyle’owym, poświęconym szeroko pojętej tematyce dziedzictwa.

 

– Nie chcieliśmy, aby to był kolejny tytuł dla branży, tzn. historyków sztuki i konserwatorów – mówi Marcin Pieszczyk, redaktor naczelny magazynu. – Zależało nam na powrocie do korzeni pisma, które na samym początku stawiało na popularyzację wiedzy o historii i zabytkach, czasem bardzo nieoczywistych. Założeniem było też, aby tę tematykę przedstawiać w sposób na tyle atrakcyjny, by po nasze artykuły sięgnęli laicy. Myślę, że to się nam udało, czego dowodem jest duży wzrost sprzedaży.

Przed zmianą wydawcy magazyn „Spotkania z Zabytkami” prenumerowało ok. 130 osób. Pismo nie były dostępne w regularnej dystrybucji. Dziś magazyn prenumeruje 250 czytelników, a sprzedaż osiąga poziom ponad 2 250 egzemplarzy (nr 8/23). To oznacza niemal 20-krotny wzrost! „Spotkania z Zabytkami” są też drugim najchętniej kupowanym pismem kulturalnym w Empiku.

– Ani przez chwilę nie miałem wątpliwości, że warto ratować „Spotkania z Zabytkami”mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. Dla wszystkich interesujących się tematyką dziedzictwa to zawsze był bardzo ważny tytuł. Potrzebne było jednak wsparcie. I tym właśnie – wspieraniem ważnych inicjatyw i ratowaniem polskiego dziedzictwa – zajmuje się kierowany przez mnie Instytut.

Po zmianie wydawcy i rozszerzeniu formuły na łamach pisma publikują cenieni autorzy i autorki, m.in: Jerzy S.Majewski, Jarosław Trybuś, Anna Cymer, Aleksandra Boćkowska, Wojciech Nowicki, Patrycja Pustkowiak, Agnieszka Drotkiewicz czy Piotr Kosiewski. Na okładkach gościli znani ludzie kultury m.in. kolekcjonerka Grażyna Kulczyk, fotograf Wojciech Plewiński i pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Na bazie magazynu powstał również multimedialny portal sportkaniazzabytkami.pl, z wieloma własnymi materiałami redakcyjnymi. W serwisie można znaleźć artykuły o najważniejszych polskich zabytkach i pomnikach historii, a także proponowane trasy zwiedzania według własnej mapy skojarzeń.

fot. NIKZ IG Kwadrat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *