Druga tura wyborów samorządowych 2024. Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO
W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.
Wieczór Wyborczy w TVN24 rozpocznie się o godzinie 20.30 w niedzielę i potrwa do północy. Poprowadzą go Justyna Kosela, Radomir Wit i Mateusz Walczak.
Dziennikarze i reporterzy TVN24 podadzą wyniki exit poll drugiej tury wyborów na prezydenta miasta w Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie. Łącznie będą monitorować sytuację w 60 miastach, gdzie odbędzie się druga tura wyborów samorządowych.
Wyniki wyborów skomentują politycy, publicyści i politolodzy, a ich analizą w wirtualnym studiu zajmie się Mateusz Walczak. W planach Wieczoru Wyborczego są również rozmowy ze zwycięzcami drugiej tury.
Druga tura wyborów samorządowych
W niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych 2024. Głosować będą mieszkańcy tych miejsc, w których pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia. Wybrani zostaną wójtowie, burmistrzowie i prezydenci w 748 gminach i miastach.
Głosowania odbędą się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Zagłosują także mieszkańcy takich miast, jak m.in. Bełchatów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Elbląg, Gdynia, Gliwice, Inowrocław, Jelenia Góra, Konin, Koszalin, Ostrołęka, Piła, Przemyśl, Radom, Rybnik, Skarżysko-Kamienna, Słupsk, Suwałki, Tczew, Tychy, Wejherowo, Włocławek czy Zamość.
Choć głosowanie nie obejmuje całej Polski, cisza wyborcza dotyczy całego kraju i trwa od północy z piątku na sobotę (z 19 na 20 kwietnia) do zakończenia głosowania w niedzielę o godzinie 21.
W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione jest agitowanie na rzecz kandydatów. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Agitować nie wolno też w internecie.
Szef PKW: w tym roku o 20 procent więcej osób jest uprawnionych do głosowania
Na piątkowej konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podał dane statystyczne dotyczące drugiej tury. – W ponownych wyborach włodarzy, przewidzianych na 21 kwietnia, utworzono 11 888 obwodów głosowania, w tym 11 099 stałych i 789 odrębnych. W tych gminach, gdzie będą wybierani włodarze gmin, liczba mieszkańców wynosi 14 778 593 osoby, a liczba wyborców, czyli osób uprawnionych do głosowania, jest równoznaczna liczbie 12 049 292 osoby – mówił.
Szef PKW przypomniał, że w wyborach samorządowych w 2018 r. druga tura odbyła się w znacznie mniejszej liczbie gmin, bo w niespełna 650 gminach, natomiast uprawnionych do głosowania było niespełna 10 mln. – W tym roku o 20 procent więcej osób jest uprawnionych do głosowania – zaznaczył.
Podając dane dotyczące podziału kandydatów ze względu na płeć szef PKW ocenił, że “parytet nie wygląda najlepiej”. – Kobiet jest tylko 20,59 procent, a mężczyzn prawie 80 procent, dokładnie 79,41 procent. Średnia wieku kandydatów na włodarzy gmin wynosi niespełna 50 lat – mówił Marciniak. Podał też, że najmłodszy kandydat na wójta gminy liczy 25 lat, a najstarszy 77 lat.
Szef PKW wyraził także nadzieję, że oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych będą znane w poniedziałek.
źródło/foto. tvn24.pl, PAP