ARTE.tv o książkach, które wpływają na kulturę, życie i historię
Każdy, kto lubi czytać wie, że co roku w maju odbywają się Międzynarodowe Targi Książki. W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie ruszyło wielkie święto świata literatury. Gośćmi specjalnymi są włoscy autorzy, a tematem przewodnim literatura z ojczyzny Dantego i Petrarki. W związku tym wydarzeniem europejska platforma streamingowa ARTE.tv przygotowała kilka filmów dokumentalnych oraz serię reportaży o książkach, które odmieniły nasze życie. Widzowie tego bezpłatnego serwisu VOD mogą przyjrzeć się jednej z najważniejszych powieści miłosnych w historii literatury za sprawą obrazu „Wichrowe Wzgórza: miłość, nienawiść i zemsta”. A dzięki filmowi „Archipelag GUŁag – książka, która zmieniła historię Rosji” poznają wiele intersujących faktów na temat powstawania dzieła Aleksandra Sołżenicyna.
KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE
Jakie książki czytają ludzie i dlaczego? Który tytuł uważają za najważniejszy? Jak literatura wpływa na nasze życie? Dziennikarka Jagoda Marinić postanowiła odpowiedzieć na te pytania i w ten sposób powstała seria reportaży „Książka, która zmieniła moje życie”. Marinić rozmawiała m.in. z Deborah Feldman – świtowej klasy pisarką, która zyskała uznanie dzięki swojej autobiografii pt. „Unorthodox”, na podstawie której powstał popularny serial na Netfliksie. W obszernym wywiadzie opowiada ona o istotnej roli, jaką odegrały w jej życiu książki, o powojennej literaturze traktującej o Holokauście, a także o współczesnych wydarzeniach, zwłaszcza o wojnie między Izraelem i Hamasem. Jak literatura wpływa na karierę? Jak konflikty zbrojne oraz okrucieństwo ludzkie opisywane jest w książkach? Tego dowiemy się z reportażu „Deborah Feldan – Książka, która zmieniła moje życie” zrealizowanego w ramach serii wywiadów dostępnych bezpłatnie pod linkiem: KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA MOJE ŻYCIE – SERIA REPORTAŻY | ARTE po polsku.
JEDNA Z NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH KSIĄŻEK XX WIEKU
Tylko kilka książek na świecie zmieniło bieg historii, a „Archipelag GUŁag” jest właśnie jedną z nich. Od momentu wydania w 1974 roku (rosyjskie wydanie ukazało się dopiero w roku 1989) stanowi świadectwo zniewolenia jednostki i odarcia jej z godności w myśl wzniosłych haseł. Utwór prowokuje do refleksji nad ludzką tragedią i nieludzką ideologią tworzącą bezduszny system ucisku. Laureat literackiej Nagrody Nobla Aleksander Sołżenicyn, sam więzień łagrów, zadedykował swoje arcydzieło milionom ofiar sowieckiego terroru, oddając im w ten sposób cześć i honor. Dzięki niemu świat dowiedział się o dramacie tych, których władza sowiecka zepchnęła na margines społeczeństwa. W 50. rocznicę wydania dzieła Sołżenicyna, ARTE.tv pod linkiem: ARCHIPELAG GUŁĄG – KSIĄŻKA, KTÓRA ZMIENIŁA HISTORIĘ ROSJI | ARTE po polsku, przypomina film dokumentalny o książce portretującej mroczną historię ZSRR, o której nie wolno nam zapomnieć.
JEDNO Z NAJBARDZIEJ PORUSZAJĄCYCH DZIEŁ LITERATURY ANGIELSKIEJ
Jedyna powieść Emily Brontë „Wichrowe Wzgórza”, wydana w 1847 roku pod jej męskim pseudonimem Ellis Bell, to jedno z najpoczytniejszych i najpopularniejszych dzieł literatury angielskiej. Ta wyjątkowa powieść łamiąca tabu obowiązujące w dziewiętnastowiecznej Anglii była z początku czytana niechętnie i zbierała wiele negatywnych opinii. Autorka była oskarżana o epatowanie brutalnością, nadmiernym erotyzmem i brakiem moralności. Dopiero z czasem doceniono dzieło, które zyskało wiele pozytywnych recenzji, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Doceniono uniwersalne przesłanie powieści i zaczęto postrzegać, że „Wichrowe Wzgórza” są jedną z najbardziej udanych prób opisania zła, a zarazem stanowi przejmującą odę do dzieciństwa. W dokumencie „Wichrowe Wzgórza: miłość, nienawiść i zemsta” dostępnym na ARTE.tv pod linkiem: WICHROWE WZGÓRZA: MIŁOŚĆ, NIENAWIŚĆ I ZEMSTA | ARTE po polsku, reżyserka Mathilde Damoisel analizuje treść tego ponadczasowego działa i przygląda się dramatycznej, lecz wciąż żywej historii miłości, która wpędza głównych bohaterów w obsesję i staje się początkiem historii przemocy.
foto, źródło. ARTE.tv