Internet & Gry - Reklama

SKA za 10 zł? Nie daj się nabrać!

Mieszkańcy miast, w których dostępne są karty miejskie, muszą uważać na atrakcyjne oferty w sieci. Cyberprzestępcy kolejny raz stworzyli stronę podszywającą się pod transport miejski, a tym razem padło na Szczecin i kartę SKA (Szczecińska Karta Aglomeracyjna).

 

O co chodzi?

Oszuści notorycznie wykupują reklamy fałszywych stron w mediach społecznościowych. Po wejściu w nią, pojawi się krótka ankieta odnośnie częstotliwości korzystania z komunikacji miejskiej. Witryna wygląda na pierwszy rzut oka wiarygodnie, logo Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego umieszczane na każdej z podstron może uśpić czujność. Następnie przekieruje Cię do formularza, gdzie wyłudzane są dane teleadresowe oraz karty płatniczej. Wystarczy opłacić dostawę – jedyne 10 zł.

 

 

Ile kosztuje wygrana?

— Obiecana SKA nigdy do Ciebie nie dotrze, a cena wzięcia udziału, może być znacznie wyższa! Podając dane karty płatniczej, użytkownik jest automatycznie zapisywany do płatnej subskrypcji, której opłaty cyklicznie pobierane są z jego konta. Co więcej, dane te mogą być wykorzystane do kolejnych transakcji bez wiedzy ofiary.ostrzega Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

O tym musisz pamiętać!

Zawsze kieruj się zasadą “ograniczonego zaufania” – nie wierz w okazje, które pojawiają się w wiadomościach lub reklamach. Sprawdzaj dokładnie adres strony, na którą wchodzisz. Czy jest to oficjalna witryna danej firmy? Oszuści notorycznie tworzą łudząco podobne do oryginału serwisy, które zazwyczaj mają niezwiązany z oryginałem adres www.

Co zrobić, jeśli dane trafiły na fałszywą stronę?

– Jak najszybciej zastrzeż kartę i zawnioskuj o nową.

– Uważaj na przychodzące maile i SMS-y, które mogą próbować wyłudzić dodatkowe informacje.

– Jeśli pobrało Ci pieniądze z konta, skontaktuj się z podmiotem i poproś o zwrot (jeśli jesteś naszym Klientem – napisz do nas, a my zrobimy to za Ciebie).

– Zgłaszaj fałszywe reklamy do administratorów portalu, a maile oznaczaj jako SPAM i usuwaj.

— Szczecin nie jest wyjątkiem. Niedawno przestępcy oferowali również fałszywe karty warszawskiego ZTM i krakowskiego ZTP w okazyjnej cenie. Mechanizm tego oszustwa był podobny jak w przypadku kart SKA. Nie wykluczamy, że inne polskie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej również mogą paść ofiarą takich ogłoszeń. informuje Elwira Charmuszko, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

foto,źródlo. CyberRescue

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *