“Daj się zaciekawić” – Radio 357 wydłuża nadawanie
Marcin Makowski w Placu, Czarna Helena działa dalej, a my – gramy dłużej. Zobacz, co Radio 357 przygotowało na sezon jesienno – zimowy 2024/2025.
– Lato to czas, gdy w wielu stacjach radiowych słuchaczy jest mniej. Nasi słuchacze poszli pod prąd tego trendu, zostali z Radiem 357 i bardzo żywo zareagowali na nowe, wakacyjne propozycje antenowe. Dlatego większość z nich zdecydowaliśmy się kontynuować. – mówi Agnieszka Szwajgier, odpowiedzialna w zarządzie Radia 357 za ofertę programową.
W ramówce pozostaje audycja Radiowy Dom Wypoczynkowy „Czarna Helena” Filipa Jaślara i Artura Andrusa – w soboty co dwa tygodnie na zmianą z nową audycją “I żyli długo i szczęśliwie” Grażyny Morek, która będzie podpowiadać, co zrobić, by jak najdłużej zachować zdrowie, sprawność i pogodę ducha.
Z kolei Adrian Bąk będzie dalej opowiadał o świecie nie z pierwszych stron gazet w swojej audycji “Niewidzialne światy” w niedziele o 16:00.
Na antenie pozostaje także wakacyjna nowość, czyli audycja “Nocna Grupa Wsparcia”. Temat audycji nie jest znany w momencie jej rozpoczęcia, a narzuca go pierwszy telefon od słuchacza. Audycję prowadzi Tomasz Kwaśniewski – w środy o północy.
Po wakacyjnej przerwie powracają także reportaże przygotowywane przez redakcję pod kierunkiem Magdy Świerczyńskiej-Dolot. Premiery w każdy piątek po godzinie 18:00 – w Popołudniówce Kuby Strzyczkowskiego.
Pasmo popołudniowe “Mam grać?” pozostaje wydłużone o godzinę. W nowej ramówce w godzinach 13:00-16:00 zagrają Maja Piskadło, Marcin Bisiorek, Novika oraz duet Michał Gąsiorowski i Marcin Klimkowski.
– Poza kontynuacjami audycji, które przypadły do gustu słuchaczom mamy też nowe propozycje. Żeby wszystkie audycje miały odpowiednią przestrzeń na antenie zdecydowaliśmy się wydłużyć ramówkę i nadawać także po północy – mówi Agnieszka Szwajgier.
“Czas na zbrodnię” to nowa audycja Agaty Słysz, w której opowie o nierozwiązanych zagadkach kryminalnych. Emisja w niedziele o 23:00.
W “Popołudniówce” pojawią się dwa nowe cykle:
- “Inni mają gorzej” – Patricia Verne, dziennikarka w miniserii przyjrzy się różnym aspektom życia codziennego w Polsce. Każdy odcinek, trwający około trzy minuty, w zabawny i rozrywkowy sposób pokaże, że nasze postrzeganie własnego kraju może być nieco zniekształcone.
- “Krótka historia jednego zdjęcia” -przeniesie się w fascynujący świat fotografii i historii. Monika Mendroch-Karbowska rozmawia z Jakubem Kuzą, autorem książki o tym samym tytule. Wspólnie zajrzą na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat. Każdy odcinek będzie dostępny nie tylko na antenie, ale także w formie podcastów i postów w mediach społecznościowych, gdzie będziecie mogli zobaczyć omawiane zdjęcia i dowiedzieć się więcej o ich kontekście.
Nowości pojawią się także w podcastach:
- W ostatnim tygodniu października Joanna Strzałko, reporterka i Agnieszka Słodownik, redaktorka „Dwutygodnika” przygotują 5 odcinków serialu radiowego “Podcast o dobrej śmierci”. To nie będzie podcast o hospicjum, a o dobrej śmierci. O ludziach, którzy przygotowują się do odejścia.
- Również w październiku wystartuje podcast “Język Niewydarzony”. Maciej Makselon i prof. Katarzyna Kłosińska będą ze sobą dyskutować o języku ojczystym, twórczo się spierać i rozmawiać z ekspertami. Jak ewoluuje język polski, skąd biorą się neologizmy, czym właściwie jest błąd językowy i czy zapożyczenia przyczynią się do śmierci naszego języka.
Rozbudowane pasmo o północy:
- w poniedziałek – “Nieznośna lekkość bitu” Beaty Kwiatkowskiej;
- we wtorek – “Miękkie lądowanie” Natalii Fiedler na zmianę z audycją “Pogranicze dźwięków” Artura Gawła;
- w środę – “Nocna Grupa Wsparcia” Tomasza Kwaśniewskiego;
- w czwartek – “Chore sąsiadów sny” Krzysztofa Tubilewicza na zmianę z “Audycją klimatyczną” Marcina Klimkowskiego;
- w piątek – “Pod osłoną nieba” Darka Króla.
– Przed wakacjami wzmocniliśmy publicystykę i ten kierunek kontynuujemy. Ale nie zapominamy o muzyce i w jesiennej ofercie szczególne miejsce zajmują propozycje redakcji muzycznej – dodaje Agnieszka Szwajgier.
Tylko autorska muzyka – żadnych algorytmów
– Muzyka jest jednym z filarów Radia 357 i wiemy, że dla wielu Słuchaczy to niezwykle istotny element, przy którym spędzają znaczną część swojego codziennego życia. Chcemy gościć w ich domach i zawsze prezentować autorski wybór tego, czego słuchać warto. Jak policzyliśmy średnio w każdym tygodniu nadajemy łącznie 90 godzin audycji z istotnym udziałem muzyki – z czego 60 godzin to audycje autorskie, a 30 godzin to playlista układana przez redakcję muzyczną, z mocnym rysem autorskim w Ranku i Popołudniówce. Jesienią te proporcje jeszcze bardziej zmienimy na korzyść audycji autorskich. Chcemy, by Radio 357 było jednoznacznie kojarzone jako radio prezentujące muzykę starannie wyselekcjonowaną przez naszych autorów, a nie przez algorytm. Robimy swoje, staramy się zapewnić szeroki wachlarz stylistyczny i grać inaczej, niż reszta – mówi Piotr Stelmach, szef redakcji muzycznej Radia 357.
W ofercie Radia 357 częściej zagości audycja PROGnozy Pawła Ruszkowskiego, prezentująca nurt muzyki progresywnej – najpierw w formie podcastu, a od grudnia co tydzień, w środy o 22:00.
Lista Piosenek 357 to lista przebojów układana co tydzień przez Patronów Radia 357. Od jesieni na stałe w roli prowadzącego dołączy Mateusz Fusiarz. Będzie prezentował zestawienia na zmianę z Marcinem Łukawskim.
Nowością muzyczną będzie audycja Darka Króla “Pod osłoną nieba” – nadawana w nocy z piątku na sobotę.
Marcin Makowski dołącza do prowadzących wieczorne pasmo publicystyczne Plac na rozdrożu
„Plac na rozdrożu” to nazwa wieczornego pasma publicystycznego w Radiu 357 nadawanego od poniedziałku do czwartku o 21:00. Godzinne audycje prowadzone są przez różnych autorów. Każda audycja ma inny temat.
– Plac na rozdrożu to miejsce, w którym wymagający słuchacz znajdzie publicystykę na najwyższym poziomie. To, co aktualne w kulturze i sporcie. Sprawy społeczne, ekonomiczne i polityczne, te najważniejsze. Wszystko głębiej i z szerszej perspektywy. Nasi najlepsi dziennikarze wraz z gośćmi opowiedzą państwu świat, tak niejednoznaczny i skomplikowany ostatnio. Konsekwentnie wzmacniamy naszą publicystykę i bardzo się cieszę, że do grona prowadzących dołącza doświadczony publicysta Marcin Makowski – mówi Katarzyna Pruchnicka, kierująca redakcją publicystyki Radia 357.
Marcin Makowski w latach 2011–2016 był dziennikarzem i redaktorem Onetu. W 2016 był również prowadzącym w programie „Tematy dnia” w TVP3 Kraków. Od czerwca 2015 do lutego 2022 był dziennikarzem i redaktorem sekcji „Opinie” oraz „Wiadomości” w portalu Wirtualna Polska, dla którego pisał również scenariusze materiałów wideo. Od października 2016 do września 2021 prowadził autorski program „Nocna zmiana”, „Tropem Sztuki” oraz „Punkt Widzenia” w krakowskim oddziale Polskiego Radia. Od lutego 2016 do lutego 2021 był dziennikarzem tygodnika „Do Rzeczy”. Od lutego do listopada 2022 był dyrektorem serwisów informacyjnych w Interii, gdzie prowadził cykl wywiadów „Rozmowy Makowskiego”.
W nowej formule „Plac na rozdrożu” poprowadzą:
- nowi autorzy: Tomasz Kwaśniewski, Wioletta Myszkowska, Grażyna Bochenek, Maciej Makselon i Marcin Makowski
- autorzy znani z innych audycji: Michał Żakowski, Filip Jaślar, Katarzyna Pruchnicka, Patrycjusz Wyżga, Michał Olszański, Paulina Kozion, Marta Kula, Marcin Klimkowski, Katarzyna Nowicka, Jarosław Juszkiewicz, Anna Król, Tomasz Rożek, Jarosław Sroka i Maja Piskadło.
W trakcie każdej audycji do jej współtworzenia zostaną zaproszeni słuchacze, którzy będą mogli zadzwonić lub napisać do prowadzących.
Bartek Wasilewski nowym szefem Popołudniówki
Popołudniówka to audycja z codziennym podsumowaniem dnia. Od poniedziałku do piątku o 16:00 prowadzą ją: Ewa Koch, Michał Olszański, Patrycjusz Wyżga, Krzysztof Tubilewicz i Kuba Strzyczkowski. Audycję wydają Monika Mędroch-Karbowska i Agnieszka Szwajgier. Zespołem audycji kieruje Bartek Wasilewski.
– Znam Radio 357 od samych początków, byłem przy jego narodzinach. Czuję je bardzo mocno. W radiu pracuję już łącznie od 18 lat. Zrobimy wszystko, by czas między 16 a 18, od poniedziałku do piątku, obfitował w tematy aktualne i angażujące. Pojawię się też w Ranku, gdzie przeglądam prasę – mówi Bartek Wasilewski, nowy szef Popołudniówki w Radiu 357.
Bartek Wasilewski pracował w Radiu Kampus, a następnie w Polskim Radiu, gdzie był reporterem, wydawcą, prowadzącym. Przygotowywał programy dla Wirtualnej Polski, a także wyprodukował podcast „Jak zostać szpiegiem”, nominowany do nagrody Podcast Roku im. Janusza Majki. Pracuje także w TVP3 Warszawa.
Jesienna ramówka Radia 357 startuje 2 września pod hasłem “Daj się zaciekawić”.
SZCZEGÓŁOWE OPISY NOWYCH AUDYCJI I PODCASTÓW:
- Czas na zbrodnię / Time for crime – Agata Słysz – niedziela 23:00
Program analizujące słynne sprawy kryminalne, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Reportaże o nierozwiązanych sprawach kryminalnych. Rozmowa z detektywami, profilerami, ofiarami i świadkami. Dyskusje z prawnikami, kryminologami i policjantami na temat przestępczości, prewencji i systemu karnego. Premiery książek kryminalnych. Audycję będzie wyróżniało dziennikarskie podejście do każdej sprawy, a nie tylko opowiedzenie danej historii.
- I żyli długo i szczęśliwie – Grażyna Morek – sobota 13:00 (co dwa tygodnie)
I żyli długo i szczęśliwie? To nie bajki, trend związany z długowiecznością podbija świat nauki, technologii, biznesu. No i oczywiście social media. Jeszcze sto lat temu średnia długość życia wynosiła 45-50 lat, a dziś coraz więcej mówi się o tym, że jeśli się postaramy, mamy szansę przegonić najstarszą osobę na świecie – Japonka Tomiko Itooka w maju skończyła 116 lat. Co zrobić, by jak najdłużej zachować zdrowie, sprawność i pogodę ducha? Podpowiedź znajdą Państwo w nowej sobotniej audycji – tuż po Zakamarkach. Zajmiemy się zdrowym stylem życia, opowiemy o profilaktyce oraz skutecznych terapiach, dzięki którym mamy szansę żyć (bardzo) długo i szczęśliwie.
- Radiowy Dom Wypoczynkowy “CZARNA HELENA” – Artur Andrus i Filip Jaślar – sobota, 13:00-14:00 (co dwa tygodnie)
Po entuzjastycznych opiniach gości Radiowy Dom Wypoczynkowy „Czarna Helena” wydłuża działalność na sezon jesienno – zimowy. Gospodarzami będą Filip Jaślar i Artur Andrus. W stałym kontakcie z nami będą również Magda Mikołajczyk, Tomasz i Szymon Jachimek, „Synek” – czyli Jeremi i Wojtek Kamińscy, Łyżka Czyli Chilli, Wojciech Zimiński, Kabaret Pomoże, Łukasz Błąd i Krzysztof Szubzda.
- Nowy cykl: Inni mają gorzej – Patricia Verne – emisja: w piątki w Popołudniówce Kuby Strzyczkowskiego
Czy myśleliście kiedyś, że pociągi w Polsce się spóźniają? Cóż, w Niemczech opóźnienia są tak częste, że krążą żarty w stylu: „Jeśli spóźnię się na swój pociąg, to nic. Po prostu wsiądę do tego, który miał przyjechać trzy godziny temu!” A co z alkoholem? Choć często mówimy, że Polacy spożywają go dużo, to Niemcy nas wyprzedzają!
Istnieją rzeczy, które w Polsce funkcjonują lepiej niż w Niemczech – nawet jeśli wielu Polaków w to nie wierzy. Jako niemiecka dziennikarka, która regularnie odwiedza Polskę, jestem zafascynowana tym, jak wiele rzeczy w Polsce działa sprawniej. Jednocześnie często słyszę, jak Polacy narzekają, twierdząc, że wszystko w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii jest lepsze.
”Inni mają gorzej” to mini seria, która przyjrzy się różnym aspektom życia codziennego. Każdy odcinek, trwający około trzy minuty, w zabawny i rozrywkowy sposób pokaże, że nasze postrzeganie własnego kraju może być nieco zniekształcone. Program będzie wzbogacony oryginalnymi wypowiedziami osób zgłaszających różne problemy.
Patricia Verne jest redaktorką i prezenterką w SWR (Southwest Broadcasting) Baden-Baden oraz autorką książki „Die polnische Mitgift” o polskich migrantach w Niemczech po II wojnie światowej.
- Nowy cykl: Krótka historia jednego zdjęcia – Monika Mendroch-Karbowska i Jakub Kuza – emisja: w piątki w Popołudniówce Kuby Strzyczkowskiego
Krótka historia jednego zdjęcia to nowy cykl radiowy, który przenosi słuchaczy w fascynujący świat fotografii i historii. W każdym kilkuminutowym odcinku prowadząca Monika Mendroch-Karbowska rozmawia z Jakubem Kuzą, autorem książki o tym samym tytule. Wspólnie zajrzą na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat. W programie znajdą się także unikatowe materiały archiwalne, które wzbogacą opowieści o zdjęciach. Słuchacze będą mogli usłyszeć autentyczne głosy osób uwiecznionych na fotografiach, fragmenty nagrań z ważnych wydarzeń, takich jak Igrzyska Sportowe, oraz inne historyczne dźwięki, które przeniosą ich w serce opisywanych momentów. Każdy odcinek będzie dostępny nie tylko na antenie, ale także w formie podcastów i postów w mediach społecznościowych, gdzie słuchacze będą mogli zobaczyć omawiane zdjęcia i dowiedzieć się więcej o ich kontekście.
- Podcast o dobrej śmierci – Joanna Strzałko i Agnieszka Słodownik (5 odcinków serialu radiowego, emisja: ostatni tydzień października i listopada)
To nie jest podcast o hospicjum, a o dobrej śmierci. O ludziach, którzy przygotowują się do odejścia. A także o tych, którzy im w tym pomagają. Bo w miejscach takich jak hospicja nikt nie jest przypadkowo. I każdy ma tu swoją historię. Na przestrzeni 5 odcinków opowiemy historię o zmianach, których doświadczają nasi bohaterowie. W tym tej największej, jaką jest śmierć. Za pomocą nagrań reportażowych i autorskiej narracji z odniesieniami do literatury i popkultury przeniesiemy słuchaczki i słuchaczy w bezpieczną przestrzeń umierania.
Agnieszka Słodownik – redaktorka „Dwutygodnika” w latach 2010-2022. Twórczyni „Odbiornika” i „Delfina w malinach” – pierwszych podkastów „Dwutygodnika”. Kuratorka wystaw, twórczyni audio, poetka. Prowadzi warsztaty podkastowe z dorosłymi i z dziećmi.
Joanna Strzałko – absolwentka filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Polskiej Szkoły Reportażu w Warszawie. Reporterka i tłumaczka. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem”, „Charakterami”, OKO.press, portalem weekend.gazeta.pl i „Magazynem” Goethe Institut. Trzykrotna stypendystka Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Finalistka Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w 2019 i 2021 roku.
- Podcast: Język Niewydarzony – Maciej Makselon i Katarzyna Kłosińska (premiera: październik)
Jak ewoluuje język polski, skąd biorą się neologizmy, czym właściwie jest błąd językowy i czy zapożyczenia przyczynią się do śmierci naszego języka? Na pytania o teraźniejszość i przyszłość języka polskiego oraz o zachodzące w nim przemiany i ich dynamikę odpowiadają Maciej Makselon i prof. Katarzyna Kłosińska. W cyklu podcastów o języku ojczystym będą ze sobą dyskutować, twórczo się spierać i rozmawiać z ekspertami.
Szczegółowo nowe propozycje omówiliśmy na specjalnym live dla Patronów – zobacz teraz!
foto,źródło. Radio 357