MediaZapowiedzi TV

„Z samolotu do sieci” – Premiera nowej serii dokumentalnej na Polsat Viasat Explore

Naukowy punkt widzenia na najbardziej szokujące momenty w lotnictwie, które zostały uchwycone kamerą. Premiera nowej serii dokumentalnej 20 października na Polsat Viasat Explore.

 

Codziennie na pokładach samolotów wznosi się w przestworza ponad osiem milionów ludzi. Wielu
z nich nieustannie rejestruje wszystko, co ich spotyka, w tym także najbardziej dramatyczne chwile – czy to na ziemi, czy na wysokości 10 tysięcy metrów. Nowy ośmioodcinkowy serial dokumentalny analizuje najbardziej przerażające i mrożące krew w żyłach incydenty lotnicze, jakie kiedykolwiek zostały uchwycone okiem kamery. Program po raz pierwszy zaprezentuje naukowe wyjaśnienia przyczyn awarii samolotów oraz zmagania wykwalifikowanych pilotów, inżynierów i kontrolerów ruchu lotniczego mające na celu powstrzymanie katastrofy. Premiera serii „Z samolotu do sieci” już 20 października o 21:00 na Polsat Viasat Explore.

Program odkrywa tajemnice lotnictwa – od awaryjnych lądowań po pożary podczas lotu. W odcinkach wywiady z ekspertami przeplatają się z zapierającymi dech w piersiach efektami wizualnymi, oferując widzom naukową analizę każdego incydentu, od szokujących błędów pilotów po zaskakujące warunki pogodowe, które zmuszają samolot i załogę do podjęcia drastycznych i najbardziej skrajnych decyzji.

Nauka o katastrofach

„Z samolotu do sieci” to więcej niż tylko kompilacja wiralowych nagrań. To również nietypowe, zakulisowe spojrzenie na mechanikę latania i niebezpieczeństwa czające się za każdym pozornie zwyczajnym lotem. W awiacji nawet najmniejszy błąd może mieć katastrofalne skutki. Awarie samolotów są rzadkie, ale nie niemożliwe, co widać na zebranych w programie nagraniach przedstawiających problemy z silnikami, chaos w kokpicie czy gwałtowne turbulencje. Serial pokazuje, jak niebezpieczne może być niebo i dlaczego eksperci lotniczy, inżynierowie i piloci pracują niestrudzenie, aby takie incydenty były raczej wyjątkami niż regułą.

Odcinek 1.: Awaryjne lądowanie

„Brace! Brace! Brace!” – tych słów, będących wezwaniem do przybrania pozycji bezpieczeństwa, żaden pasażer nie chce usłyszeć. 1. odcinek serii zawiera oszałamiające nagrania z awaryjnych lądowań na Alasce, w Wielkiej Brytanii, Turcji oraz słynnego lądowania na rzece Hudson w Nowym Jorku. Eksperci lotniczy wyjaśnią jakie procedury oraz rozwiązania technologiczne stoją za bezpiecznym lądowaniem uszkodzonego samolotu – czy to na stałym gruncie, czy na wodzie – i szczegółowo opiszą, co się dzieje, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem.

Odcinek 2.: W kokpicie

Każdego dnia piloci są odpowiedzialni za bezpieczny transport milionów ludzi, często podczas burzy czy innych nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Chwila zawahania w ocenie sytuacji na wysokości 10 tysięcy metrów może przechylić szalę między życiem a śmiercią. 2. odcinek ujawnia, jak niebezpieczny może być błąd pilota oraz analizuje incydenty, w których pomyłki popełnione w kokpicie doprowadziły do katastrofy. Dowiemy się także, jak piloci są szkoleni, aby uniknąć wszelkich śmiertelnych pułapek.

Odcinek 3.: Lotniska

Lotniska to przestrzeń zorganizowanego chaosu pełna potencjalnych zagrożeń. W 3. odcinku zagłębimy się w złożoność operacji lotniskowych i odwiedzimy niektóre z najbardziej ekstremalnych lotnisk na świecie, od niebezpiecznych lądowisk w Himalajach po smagane wiatrem pasy startowe na północnym Atlantyku.

Odcinek 4.: Pasażerowie

Każdego roku cztery miliardy pasażerów podróżuje komercyjnymi liniami, a czynnik ludzki to również istotny aspekt każdego lotu. Co powoduje, że podróżni wpadają w panikę? Dlaczego niektórzy boją się latać, a inni zakłócają spokój załogi? W 4. odcinku zagłębimy się w psychologię stojącą za napięciami podczas lotu, nieoczekiwanymi napadami paniki, a nawet walkami na pokładzie, które mogą zagrozić wszystkim pasażerom.

Odcinek 5.: Pogoda

Linie lotnicze działają w każdych warunkach pogodowych. Jednak czasem natura okazuje się zbyt ekstremalna, by stawić jej czoła. Odcinek 5. wykorzystuje nagrania pasażerów, aby z ich perspektywy ukazać przerażające incydenty, takie jak wiatr o sile tajfunu czy grad wielkości piłek tenisowych. Dowiemy się także jak projektuje się samoloty, aby były w stanie przetrwać nawet najsilniejsze burze.

Odcinek 6.: Pożary

Pojawienie się ognia na pokładzie to dla każdego podróżnika jeden z najbardziej mrożących krew
w żyłach scenariuszy. Odcinek zawiera szokujące nagrania pożarów w samolocie
i wyjaśni, w jaki sposób strażacy na ziemi i członkowie załogi w powietrzu radzą sobie z jednym
z najbardziej nieprzewidywalnych zagrożeń w lotnictwie. Dowiemy się również, dlaczego skomplikowane systemy elektryczne, ciepło silnika i tysiące galonów paliwa sprawiają, że nowoczesne samoloty są zarówno cudami inżynierii, jak i potencjalnymi punktami zapalnymi.

Odcinek 7.: Awaria mechaniczna

Współczesne samoloty są nowoczesnymi cudami, ale żadna maszyna nie jest idealna. Przy nawet czterech milionach pojedynczych części w niektórych z największych samolotów na świecie, zawsze istnieje ryzyko, że coś może pójść nie tak. W tym odcinku przyjrzymy się awariom mechanicznym na wysokości i dowiemy się, co może się wydarzyć, gdy zawodzi technologia, która zapewnia nam bezpieczeństwo.

Odcinek 8.: Stres

Ostatni odcinek programu poświęcony jest ogromnemu stresowi, na jaki narażeni są wszyscy pracownicy i klienci branży lotniczej. Od kontrolerów ruchu obsługujących setki lotów jednocześnie, po pilotów mierzących się z ekstremalnym zmęczeniem na długich dystansach
i pasażerów walczących z lękiem przed podróżą. Zobaczymy jak mały jest margines błędu, gdy stres doprowadza do ekstremalnych sytuacji.

„Z samolotu do sieci” oferuje wgląd w tajemny świat katastrof i triumfów lotniczych – zarówno dla entuzjastów lotnictwa, jak i zapalonych podróżników. Seria jest przejmującym i wnikliwym świadectwem skrupulatnej nauki, która zapewnia nam bezpieczeństwo w przestworzach.

Premiera już 20 października o godzinie 21:00 na Polsat Viasat Explore. Kolejne odcinki w niedziele o tej samej porze.

foto,źródło. Viasat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *