T-Mobile #1
Od wielu miesięcy możemy obserwować rywalizację dwóch sieci w rankingu Speedtest.pl, ale to T-Mobile jest #1 w ostatniej klasyfikacji. Z premedytacją piszemy dwóch, bo jest to zdecydowanie rywalizacja „dwóch prędkości” – na szczycie T-Mobile z Orange i zupełnie z drugiej strony Plusa i Play.
Już cały rok 2016 stał pod znakiem rywalizacji Orange i T-Mobile i choć nasi pomarańczowi konkurenci nas wyprzedzali , szczególnie w pierwszej połowie roku, to w drugiej już wyraźnie nadrobiliśmy straty. W efekcie, w podsumowaniu 2016 roku, w testach sieci LTE zajęliśmy wspólnie pierwsze miejsce, a w sieciach 3G/LTE nieznacznie przegraliśmy. Ale co się odwlecze…
Rok 2017 jest dla nas znacznie lepszy. Choć na jego początku palmę pierwszeństwa odzyskał konkurent, w marcu T-Mobile pokazał, że również w kategorii speedtest chcemy być najlepsi. Po wygraniu w marcu w kategorii LTE kwiecień w całości należy do T-Mobile. Zajęliśmy pierwsze miejsce zarówno w ogólnym zestawieniu, jak również w sieci LTE.
Co się zmieniło w wynikach na przestrzeni ostatnich miesięcy?
Przez ostatnie 4 miesiące nie było spektakularnych zmian w wynikach Orange i T-Mobile. To co zadziałało na naszą korzyść i dało nam prowadzenie w rankingu to poprawa średniego wyniku w badaniu wspólnym sieci 3G i LTE. Zarówno Orange, jak i T-Mobile uzyskały słabsze wyniki w zakresie sieci LTE, ale to pomarańczowi stracili najwięcej ze wszystkich operatorów.
Jeśli chodzi o dwóch pozostałych konkurentów, to ich wyniki nadal mocno odbiegają od prowadzącej dwójki. W ostatnich miesiącach widać poprawę wyników Plusa oraz konsekwentny brak poprawy w Play.
Czy te wyniki przekładają się na odczucia użytkownika?
Przy wysokich średnich prędkościach, drobne różnice nie wpływają już znacząco na jakość i szybkość korzystania z usług, ponieważ mało które usługi wymagają aż takich prędkości. O ile w przypadku wzrostu prędkość z poziomu 1-2 Mbps na 4-5 Mbps i dalej do 10 czy kilkunastu Mbps czas ładowania strony internetowej czy uruchomia filmu video skraca się w bardzo zauważalny sposób. Przy prędkościach rzędu kilkudziesięciu Mbps te różnice są praktycznie niezauważalne, gdyż sprowadzają się do ułamków sekund lub nie ma ich w ogólne, na co wpływają ograniczenia serwerów dostawców treści. Wysokie prędkości w speedteście pokazują natomiast potencjał sieci do obsłużenia większego ruchu bez strat na jakości usług. To ważne jeśli oferuje się klientom np. nielimitowany Internet lub zaprasza do skorzystania z darmowego pakietu 20GB danych.
Jako obecny lider tego rankingu możemy przypomnieć to co mówimy od bardzo dawna – średnia prędkość jaką pokazuje speedtest to zalewie jeden z parametrów jakości sieci, które bierzemy pod uwagę. Nie zmienia to jednak faktu, że skoro jakiś ranking jest, to chcemy być w nim lepsi niż pozostali operatorzy.
nie ma sie co dziwic, ze sa na poczatku rankingu. dbaja o infrastrukture to i na interenet nie ma co narzekac