Frans Timmermans Człowiekiem Roku "Gazety Wyborczej"
Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych, został Człowiekiem Roku “Gazety Wyborczej”. Ceremonia przyznania tytułu odbyła się dziś, w piątek 19 maja br. w warszawskiej siedzibie Agory. Wydarzeniu towarzyszyła debata “Nadzieja dla Europy” z udziałem zaproszonych gości.
Frans Timmermans to dyplomata, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych. Holenderski polityk jest przyjacielem Polski i orędownikiem polskiej demokracji. „Gazeta Wyborcza” nagrodziła go za obronę wartości, na których zbudowano Unię Europejską: zasad państwa prawa, niezależnego sądownictwa, systemu wzajemnej kontroli władz i praw człowieka.
W laudacji na cześć laureata premier Włodzimierz Cimoszewicz powiedział: – Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co robi Frans Timmermans i Komisja Europejska. Chciałbym podzielać pana nadzieję, że jest czas dialogu, choć jest to trudna nadzieja. Wspólnie wierzymy w to, że przez wywieranie presji możliwa jest zmiana tego scenariusza.
Relację z gali Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” można znaleźć na stronie Wyborcza.pl.
W sobotę, 20 maja br. na łamach „Gazety Wyborczej” ukaże się wywiad z Fransem Timmermansem. Dziennik wydrukuje również jego wystąpienie podczas gali, laudację Włodzimierza Cimoszewicza oraz relację z uroczystości.
Wręczenie tytułu Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” poprzedził panel dyskusyjny „Nadzieja dla Europy”, w którym udział wzięli: Klaus Bachmann, profesor politologii na Uniwersytecie SWPS, były korespondent prasy niemieckiej w Polsce, Sylvie Kauffmann, francuska publicystka, była korespondentka AFP w Warszawie, Moskwie i Waszyngtonie, była dyrektor wydawnicza i redaktor naczelna „Le Monde” oraz Iwan Krastew, bułgarski politolog, szef Centrum Strategii Liberalnych w Sofii i wykładowca w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Rozmowę prowadził Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.
Tytuł Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” przyznawany jest w ramach corocznych obchodów urodzin „Gazety Wyborczej” od 1999 r. Wręczeniu nagrody towarzyszą panele dyskusyjne poświęcone ważnym procesom historycznym i tym kształtującym naszą współczesność. Jako prelegenci biorą w nich udział wybitni publicyści, ekonomiści i politycy z całego świata.
Do tej pory tytuł odebrali: Vaclav Havel (1999), George Soros (2000), Siergiej Kowaliow (2001), Joschka Fischer (2002), Günter Verheugen (2003), Bronisław Geremek (2004), Javier Solana (2005), Zbigniew Brzeziński (2006), abp Józef Życiński (2007), Andrzej Wajda (2008), Tadeusz Mazowiecki (2009, tytuł Człowiek Dwudziestolecia), Władysław Bartoszewski (2010), Richard von Weizsacker (2011), Tadeusz Konwicki (2012), Yoani Sánchez (2013), Michaił Chodorkowski (2014), Bronisław Komorowski (2015) i Timothy Snyder (2016).
W czasie urodzinowej gali „Gazety Wyborczej” po raz pierwszy zostały wręczone także nagrody dla Ludzi Roku 2016. W internetowym głosowaniu czytelnicy dziennika wybrali osoby, które w minionym roku zmieniały świat na lepsze, aktywnie działając w różnych dziedzinach życia społecznego. Laureatami zostali: Robert Biedroń, Katarzyna Szymielewicz, Dominik Gajewski, ks. Wojciech Lemański, Paweł Machcewicz, Magdalena Król, Anita Włodarczyk oraz idea Czarnego Protestu.