Styczeń na kanałach z portfolio BBC Worldwide
Styczniowe propozycje programowe kanałów BBC HD, BBC Brit HD, BBC Earth HD, BBC Lifestyle HD oraz BBC CBeebies.
Ojciec Brown
(Father Brown)
Od poniedziałku 8 styczeń, godz. 20:20
Sezon 5 (15 odcinek)
Dociekliwy cyklista z miasteczka Kembleford – ojciec Brown powraca na ekrany w piątym sezonie serialu opartego na opowiadaniach detektywistycznych autorstwa G. K. Chestertona.
Przed duchownym kolejne zagadki kryminalne. Tym razem bierze czynny udział w poszukiwaniach malucha porwanego z bożonarodzeniowego przyjęcia u pani Felicji. Czy dziecko wróci na święta do domu? Ponadto ojciec Brown wybiera się do klubu bokserskiego Chedworth, odkrywa tajemnicę miejskiej biblioteki zarządzanej przez panią McCarthy oraz poszukuje jej zaginionej córki.
To opowieści pełne poczucia humoru, a jednocześnie współczucia dla ludzkich słabości. Pełne dynamiki zwroty akcji oraz współczesny sposób narracji udało się producentom połączyć z nastrojem oryginalnych opowiadań i ciepłym usposobieniem głównego bohatera.
Wojna i pokój
(War and Peace)
Od środy 10 stycznia, godz. 22:00
Sezon 1 (6 odcinków)
Serialowa adaptacja słynnej powieści Lwa Tołstoja. Carska Rosja, rok 1805, czas wojen napoleońskich. Burzliwe losy młodych przedstawicieli petersburskiej arystokracji.
Dobroduszny Piotr Bezuchow, nieślubny syn rosyjskiego bogacza, nieoczekiwanie dziedziczy po ojcu ogromny majątek i wkracza na salony. Przystojny oraz szarmancki hrabia Andrzej Bołkoński sfrustrowany powierzchownością swojego życia poszukuje nowego sensu, a piękna Natasza Rostowa pragnie znaleźć prawdziwą miłość.
Tymczasem wojska Napoleona niebezpiecznie zbliżają się do granic Rosji. Wojna na zawsze odmieni oblicze rosyjskiego społeczeństwa i losy głównych bohaterów.
Świetnie zrealizowana produkcja historyczna zachwyca niesamowitym klimatem, świetnym aktorstwem, muzyką, kostiumami oraz scenografią.
Luther
Czwartki i piątki od 11 stycznia, godz. 21:05
Sezony 1,2,3 i 4 (16 odcinków)
Wielokrotnie doceniony przez krytyków kryminał psychologiczny, w którym Idris Elba wciela się w postać bezwzględnego, pełnego pasji detektywa.
Całkowicie oddany swojej pracy Luther porzucił nie tylko życie towarzyskie, lecz także nierzadko balansuje na granicy prawa, by samodzielnie wymierzać sprawiedliwość. W pierwszym sezonie tropi zabójcę-satanistę podejrzanego o porwania i morderstwa, nawiązuje też znajomość z tajemniczą kobietą. Następnie musi przechytrzyć brutalnego mordercę, którego zbrodnie wydają się pozbawione motywu.
W sezonie trzecim Luther bada sprawę wynaturzonego fetyszysty napadającego na kobiety oraz mordercy samotnie wymierzającego sprawiedliwość, nieświadom, że sam jest obserwowany. W sezonie czwartym zaś zostaje wywabiony ze swojej kryjówki, by powstrzymać kanibala, który krąży po londyńskich ulicach.
Scott i Bailey
(Scott & Bailey)
Od poniedziałku 8 stycznia, godz. 22:00
Sezony 1,2,3 i 4 (30 odcinków)
Rachel Bailey i Janet Scott, choć na co dzień zajmują się rozwiązywaniem trudnych spraw kryminalnych, mają też życie rodzinne, zmagają się z osobistymi dramatami i prozą codziennego życia.
W pierwszym sezonie Janet wraca do trudnego śledztwa w sprawie morderstwa przyjaciela z dzieciństwa. W następnej serii Rachel odkrywa, że jej były chłopak Nick Savage został brutalnie zamordowany. Gdy udaje jej się udowodnić swoją niewinność i zachować posadę, postanawia wyjść za mąż. Szybko jednak nachodzą ją wątpliwości
i uświadamia sobie, że to był błąd.
W sezonie czwartym panie detektyw poszukują zaginionego pracownika pubu i muszą wyjaśnić nieporozumienia między sobą – Rachel postanawia ukarać Janet za ukrywanie przed nią prawdy.
W styczniu na antenie BBC HD można będzie obejrzeć pierwsze cztery sezony serialu.
Sherlock
Od niedzieli 7 stycznia, godz. 22:00
Sezony 1,2,3 i 4 (13 odcinków)
Nie lada gratka dla fanów serialowego duetu Benedicta Cumberbatcha oraz Martina Freemana. Wszystkie sezony przygód bohaterów klasycznej powieści autorstwa Arthur Conan Doyle – Sherlocka Holmesa oraz doktora Johna Watsona – w adaptacji Stevena Moffata i Marka Gatissa w styczniu na antenie BBC HD.
W serii pierwszej detektywi zostają wezwani, gdy w opuszczonym domu znalezione zostaje ciało kobiety. To piąta ofiara mordercy, który zdaje się działać bez konkretnego motywu. Sherlock chce uprzedzić jego kolejny ruch. W kolejnym sezonie pojawią się tajemnicza Irene Adler, potwór z Baskerville oraz odwieczny wróg Sherlocka, Moriarty, z którym detektyw stacza ostateczny pojedynek.
Trzeci sezon to powrót ekscentrycznego detektywa, któremu po długiej nieobecności ciężko będzie odzyskać zaufanie najbliższego współpracownika. Ponadto w życiu Watsona zaszły poważne zmiany. Ich owoc obserwujemy w czwartym sezonie, gdy Watson i jego żona Mary przygotowują się do największego wyzwania – pojawienia się na świecie ich pierwszego dziecka. Tymczasem Sherlock walczy z niebezpiecznym wrogiem z przeszłości.
Świeża krew
(New Blood)
Od wtorku 2 stycznia, godz. 22:00
Sezon 1 (7 Episodes)
Rash Sayyad i Stefan Kowolski są dwudziestoparolatkami u początków kariery zawodowej. Rash to świeżo upieczony agent policji, Stefan jest młodszym śledczym agencji rządowej. Rodzice Rasha pochodzą z Iranu, Stefana – z Polski. Obaj urodzili się w Wielkiej Brytanii, choć czują się outsiderami.
Okazuje się, że obaj pracują nad dwoma, wydawałoby się, niepowiązanymi ze sobą sprawami. Z czasem dociera do nich, że trafili w sam środek ogólnoświatowego spisku i są na tropie ciemnych interesów na styku wielkiego biznesu i polityki. Muszą połączyć siły, by rozwiązać tę niebezpieczną zagadkę. Są jak ogień i woda, ale z czasem rozwoju ich przyjaźni uświadamiają sobie, że mogą dopaść najpotężniejszych tego świata. Jeśli sami wcześniej nie dadzą się złapać.
Szef jak szpieg USA
(Undercover Boss USA)
Od piątku 5 stycznia, godz. 23:00
Sezon 8 (8 odcinków)
Amerykańska wersja popular¬nego programu, w którym dyrektorzy i mena¬dżerowie podejmują nietypo¬we działa¬nia, aby przekonać się, czy ich firmy działają tak, jak powinny.
Prezesi poddają się metamorfozie, w wyniku której są nie do poznania. Podają się za szeregowych pracowników, często zajmują najniższe stanowiska i dzięki temu dowiadują się, co zespół naprawdę o nich myśli. Mogą też na własne oczy zobaczyć, jak przebiega praca w pro¬wadzonych przez nich przedsiębiorstwach oraz przekonać się, jaki wpływ na morale zespołu mają ich decyzje.
W tej serii m.in. prezes sieci odzieżowej New York & Co. dołącza do swoich szeregowych pracowników, by sprawdzić, jak 40-procentowy spadek cen akcji firmy na giełdzie wpłynął na morale zespołu. Z kolei planujący sporą ekspansję dyrektor generalny sieci meksykańskich restauracji Taco Bueno, chce sprawdzić, czy jego firma jest na to gotowa.
Ross Kemp w świecie zbrodni
(Ross Kemp: Extreme World)
Od poniedziałku 8 stycznia, godz. 23:00
Sezon 6 (6 odcinków)
Ross Kemp zdaje relacje z najbardziej niebezpiecznych oraz niestabilnych miejsc na świecie, w których gangi i organizacje przestępcze zagrażają istnieniu milionów ludzi.
W Teksasie Ross rozmawia z członkami Ku Klux Klanu, grup nazistowskich grup oraz czarnymi bojownikami. Zastanawia się, dlaczego w Ameryce Trumpa działa tam prawie dziewięćset aktywnych grup rasistowskich i obserwuje się coraz więcej przejawów tego typu wrogości. Obecnie kraj jest bliżej wojny rasowej niż kiedykolwiek wcześniej.
Ross wybiera się także na Filipiny, gdzie około 3000 osób zginęło w bezwzględnej walce prezydenta z gangami narkotykowymi.
Pomimo rosnącej liczby ofiar, prezydent Duterte wciąż cieszy się rosnącym poparciem społecznym.
W programie także m.in. o uzbrojonych bandytach Dahalo na Madagaskarze, walce gangów w Neapolu, epidemii narkotykowej w Palestynie oraz losie migrantów podróżujących przez pochłoniętą wojną Libię.
Szkoła Królewskiej Marynarki Wojennej
(Royal Navy Sailor School)
Od wtorku 2 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1
Rekruci Królewskiej Marynarki Wojennej poddawani są wyczerpującym treningom. To młodzi Brytyjczycy, którzy w trudnym czasie szkoleń muszą zmierzyć się nie tylko z własnymi organizmami, lecz także z tęsknotą za domem oraz realiami nowego życia w akademiku.
Wśród bohaterów programu jest m.in. 32-letni Craig, który musi zapewnić byt swojej młodej rodzinie, w marynarce wojennej widzi na to szansę. Poznajemy także rekruta Dackombe, który stoi w obliczu trudnego wyboru – jego dziewczyna zaszła w ciążę, a on powinien właśnie wyjechać na szkolenia.
Cyberatak na służbę zdrowia
(Cyber Attack: The Inside Story)
Środa 10 stycznia, godz. 00:00
12 maja 2017 r. brytyjska służba zdrowia została zaatakowana przez hakerów. Włamali się do oni do systemów rejestracji wizyt, laboratoriów, pracowni rentgenowskich, a nawet tomografów komputerowych, narażając nie tylko dane i wyniki badań, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie setek pacjentów.
Na każdym monitorze pojawił się prosty, niektórzy powiedzą nawet, że uprzejmy, komunikat: „Ups, twoje pliki zostały zaszyfrowane!” To, co nastąpiło później wcale miłe nie było. Wszystkie dane zostały zaszyfrowane i tylko hakerzy mogli je odszyfrować. Za odpowiednią cenę. Po kilku dniach wartość okupu została podwojona. Hakerzy zagrozili skasowaniem wszystkich danych w wypadku braku wpłaty w ciągu tygodnia.
Kto nam każe kupować?
(The Men Who Made Us Spend)
Od środy 17 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Dlaczego kupujemy to, co kupujemy? Kto stworzył nasz świat szalejącego konsumpcjo-nizmu i jak do tego doszło? Dziennikarz śledczy Jacques Peretti analizuje trendy i techni-ki, dowodząc, że nie należy winić za to tych, których zwykle kojarzy¬my ze sprzedawaniem, czyli specjalistów od reklamy i marketingu. Odpowiedzialni za ten stan rzeczy są ludzie, od których zależą trzy główne motory współczesnego konsumpcjonizmu. Motory, które zmieniły najpierw produkty obecne na rynku, a potem nas. Program pokazuje, w jaki sposób odwieczny sen producentów o nigdy niezaspokojonej konsumpcji spełnił się, kiedy konsumenci „kupili” ideę unowocześniania i modernizowania.
Dowiemy się także, jak producenci wzięli na cel niewykorzystany wcześniej rynek produktów dla dzieci, a wkrótce potem nauczyli się, że zasady stosowane wobec dzieci można także wykorzystać do sprzedawania produktów osobom dorosłym. Jednak największą „dojną krową” okazał się strach. Eksploatując nasze lęki, producenci stworzyli cały ogromny rynek produktów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.
Recepta na wieczne zdrowie
(User’s Guide to Cheating Death)
Od poniedziałku 8 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (6 odcinków)
Timothy Caulfield, profesor prawa zdrowia publicznego i autor wielu publikacji z tego zakresu, bierze pod lupę modne diety promowane przez celebrytów i najnowsze trendy w odżywianiu.
Przygląda się także rosnącej popularności starożytnych zabiegów upiększających, desperacko wykorzystywanych przez osoby chcące radykalnie poprawić swój wygląd i zdrowie.
Zwraca też uwagę na dynamicznie rozwijający się rynek usług i produktów (detoks, kosmetyki, testy genetyczne) skierowanych do osób wyznających kult młodości i idealnego ciała.
Caulfield powołuje się na badania naukowe i analizuje problemy społeczne związane z pragnieniem wiecznej młodości, by odróżnić działania i terapie korzystne dla zdrowia od kosztownego placebo.
Tajemnice ludzkiego ciała
(Secrets of the Human Body)
Od wtorku 9 stycznia, godz. 23:00
Sezon 1 (3 odcinki)
Program naukowy na temat niezwykłych procesów zachodzących w naszych organizmach podczas strategicznych okresów: dorastania, walki o przetrwanie oraz uczenia się. Opowieści na podstawie najnowszych odkryć naukowych przedstawione za pomocą sugestywnych symulacji komputerowych.
W odcinku pierwszym prezentujemy najnowsze teorie naukowe na temat rozwoju człowieka i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nasze dzieciństwo trwa dłużej niż u innych stworzeń na Ziemi. Opowiemy także o magii nowego życia, czyli momencie zapłodnienia.
W drugim odcinku wyjaśniamy cuda, które co dzień utrzymują nasze organizmy przy życiu. Są to m.in. refleks, który chroni nas przed niebezpieczeństwami, oraz nieustraszone komórki kładu immunologicznego broniące nasze organizmy przed śmiertelnymi infekcjami.
Ostatni odcinek poświęcony jest mechanizmom przyswajania nowych umiejętności, jak chodzenie czy jazda na rowerze. Wyjaśnimy także związek między biciem serca a zdolnością mówienia i zastanowimy się, jak powstają wspomnienia.
SOS: historie przetrwania
(SOS: How to Survive)
Od czwartku 4 stycznia, godz. 21:55
Sezon 1 (6 odcinków)
Mrożące krew w żyłach prawdziwe historie ludzi, którzy nagle znaleźli się w sytuacji bez wyjścia i musieli walczyć o życie. Ekspert w dziedzinie survivalu Creek Stewart i jego zespół analizują ukryte w nas umiejętności, dzięki którym wiemy, jak przetrwać.
Po wjechaniu kolejką górską na szczyt San Jacinto, młoda para oddaliła się od szlaku, by zrobić zdjęcie. Nie mogli jednak znaleźć drogi powrotnej. Po trzydniowej wędrówce w dół góry dotarli na krawędź kanionu, gdzie znaleźli szczątki ciała turysty zaginionego rok wcześniej.
Podczas wycieczki w góry rodzina Kim zgubiła drogę, a ich samochód utknął w zaspie śniegu na oddalonej od cywilizacji drodze. Rodzicom z dwójką małych dzieci i bez znajomości gór po trzech dniach przebywania na mrozie zabrakło jedzenia i benzyny.
W programie także inne niebezpieczne „przygody”, m.in. historia zapaśnika, który prawie zamarzł na śmierć, gdy jego skuter śnieżny utknął w lodowatej rzece; opowieść o wędkarzu, który zgubił się w lesie podczas szukania koników polnych oraz o parze ludzi, którzy zaginęli podczas wędrówki przez pustynię i groziło im odwodnienie.
Cała prawda o śnie
(The Truth About Sleep)
Poniedziałek 1 stycznia, godz. 23:00
Cierpiący na bezsenność dziennikarz medyczny Michael Mosley rozmawia ze światowej sławy ekspertami, analizuje wyniki badań naukowych i przeprowadza eksperymenty na… sobie, by ostatecznie ustalić, ile snu potrzebujemy, by dobrze funkcjonować.
Przy okazji bada konsekwencje braku wystarczającej ilości snu i podpowiada, w jakich warunkach powinniśmy zasypiać.
Cała prawda o stresie
(The Truth About Stress)
Wtorek 2 stycznia, godz. 23:00
Światowa Organizacja Zdrowia określiła stres „epidemią XXI wieku”. Brytyjska dziennikarka Fiona Phillips zastanawia się, dlaczego jesteśmy coraz bardziej zestresowani i jak możemy temu zapobiegać. Otwarcie przyznaje, że sama nie radzi sobie z problemem i chciałaby znaleźć pewne sposoby radzenia sobie ze stresem, a co za tym idzie, odnaleźć drogę prowadzącą do zdrowszego, harmonijnego życia.
Fiona analizuje wyniki najnowszych badań naukowych, z których wynika, że niektóre rodzaje stresu mogą działać motywująco i podbudowywać naszą pewność siebie. Ponadto, zmieniając sposób, w jaki postrzegamy stres, możemy wykorzystać go na własną korzyść. Okazuje się także, iż osoby otyłe lub cierpiące na cukrzycę mają w nim sprzymierzeńca podczas zrzucania wagi.
Cała prawda o HIV
(The Truth About HIV)
Środa 3 stycznia, godz. 23:00
Z powodu HIV / AIDS zmarło około 35 milionów ludzi na całym świecie. Mimo że piętno choroby pozostaje na zawsze, diagnoza nie jest już wyrokiem śmierci. Oto inspirujący dokument, w którym eksperci omawiają osiągnięcia medyczne, dzięki którym czasy paniki, lęku i odsyłania chorych na wieloletnią kwarantannę już nie wrócą. Doktor Chris van Tulleken sprawdza, czy dzięki najnowszym osiągnięciom nauki rzeczywiście możemy powstrzymać wirus, a nawet zapobiec infekcji.
W programie rozmowy z wybitnymi osobistościami, wśród nich m,in. Sir Elton John oraz Lord Norman Fowler, polityk, który rozpoczął najbardziej udaną kampanię na rzecz zdrowia w Wielkiej Brytanii.
Cuda inżynierii
(Impossible Engineering)
Od poniedziałku1 stycznia, godz.18:55
Sezon 3 (12 odcinków)
Seria dokumentalna przedstawiająca różnorodne pionierskie osiągnięcia nowoczesnej inżynierii, m.in.: budowle, okręty, tunele oraz statki kosmiczne. Realizacja tych przedsięwzięć możliwa jest dzięki niesamowitej pomysłowości ich konstruktorów.
Od spektakularnej przebudowy Kanału Panamskiego po Tokyo Skytree, najwyższą telewizyjną wieżę na świecie o wysokości 634m – omawiamy, jak nowoczesne osiągnięcia naukowe inspirowane genialnymi projektami z przeszłości umożliwiły konstruowanie cudów inżynierii.
W programie także m.in. Pioneering Spirit – największy na świecie statek przeznaczony do instalacji i demontażu platform wydobywczych oraz układania rurociągów podmorskich, którego konstrukcja inspirowana jest technikami stoczniowymi z lat 40. XX wieku – oraz londyńska sieć średnicowa Crossrail, czyli największa kolejowa inwestycja w Europie ostatnich lat.
Bake Off: najlepsi z najlepszych
(Bake Off: Crème de la Crème)
Od środy 10 stycznia, godz. 20:55
Sezon 2 (9 odcinków)
Druga seria pojedynku, w którym naprzeciw siebie stają zespoły zawodowych cukierników. Ich misternie przygotowywane miniaturowe kreacje oraz olbrzymie słodkie arcydzieła ocenia dwóch ekspertów najlepszych w branży.
W tej edycji programu udział biorą profesjonaliści. Niektórzy prowadzą własne cukiernie, inni uczą sztuki cukierniczej lub przygotowują wypieki dla najlepszych restauracji.
W pierwszej konkurencji zespoły muszą przygotować 36 identycznych porcji ciasta kawowo-karmelowego moka au cafe w zaledwie trzy godziny.
Dramatyczny pojedynek rozegra się między dwoma finałowymi zespołami, które otrzymają najtrudniejsze zadanie – w ciągu ośmiu godzin będą musiały obsłużyć 100 gości na wystawnym przyjęciu zorganizowanym przez parę arystokratów Lorda i Lady Gage.
Dieta dla ciebie
(The Perfect Diet for You)
Od piątku 19 stycznia, godz. 20:55
Sezon 1 (3 odcinki)
Przełomowy eksperyment, podczas którego autorzy programu, powołując się na wiedzę ekspertów z takich dziedzin, jak genetyka, biochemia, neurobiologia, dietetyka
oraz stosowana medycyna behawioralna, weryfikują najnowszą teorię na temat odchudzania.
Teoria ta bazuje na badaniach naukowych, wedle których kluczem do zrównoważonego spadku wagi jest określenie przynależności do określonej grupy psychologicznej („plemienia dietetycznego”). Jedynym sposobem na sukces w walce z nadwagą jest zrozumienie indywidualnych cech biologicznych swojego organizmu i wynikających z nich konkretnych potrzeb.
W pierwszej serii naukowcy sprawdzają teorię na grupie 75 osób, którym będziemy towarzyszyć podczas wzlotów i upadków na drodze ich indywidualnych programów dietetycznych. Czy eksperyment się powiedzie?
Joe Wicks: czas na trening
(Joe Wicks The Body Coach: Workout)
Od czwartku 18 stycznia, godz. 20:55
Sezon 1 (7 odcinków)
Popularny brytyjski trener personalny Joe Wicks zaprasza na skomponowany przez siebie intensywny trening interwałowy dla początkujących.
W programie rozgrzewka, 7 serii dynamicznych ćwiczeń, rozciąganie oraz cenne wskazówki na temat diety. 15-minutowa sesja składa się z pięciu ćwiczeń, wśród nich m.in. pompki oraz „padnij, powstań i wyskocz” w zwolnionym tempie. Z odcinka na odcinek Joe zwiększa tempo i proponuje coraz bardziej wymagające kombinacje ćwiczeń.
Intensywny trening interwałowy (HIIT) polega na zmianie intensywności wykonywania ćwiczeń, jest przed to bardzo wyczerpujący i szybko przynosi efekty.
Trener podpowiada także, jak najefektywniej spalać tłuszcz, budować tkankę mięśniową, odżywiać się i żyć zdrowiej. Proponuje m.in. wyrzucić wagę oraz zrezygnować z niskokalorycznych diet.
Hej, Duggee!
(Hey Duggee)
Od poniedziałku 8 stycznia, godz. 15:20
Sezon 2 (13 odcinków)
Duggee to wielki, uroczy, brązowy pies, który prowadzi Klub Małego Zucha — miejsce, gdzie dzieci mogą brać udział w wielu różnych ciekawych zajęciach, przeżywać przygody i zdobywać odznaki za kolejne osiągnięcia. Duggee’emu pomaga Tag, dobrotliwy, nieco niezdarny nosorożec o grubej skórze, który ciągle wpada na różne przedmioty.
W klubie pojawia się także Betty, inteligentna ośmiornica obdarzona wielką wyobraźnią, Roly — nerwowy hipopotam, Happy — uśmiechnięty krokodyl i Norrie — rozchichotana, energiczna mysz.
Członkowie Klubu Małego Zucha świetnie się bawią, a Duggee uczy ich, na czym polega odpowiedzialność, praca w grupie, podejmowanie rozsądnego ryzyka i, co najważniejsze, samodzielne myślenie!