MediaZapowiedzi TV

10 dni z Sundance – Festiwalu filmowego na SundanceTV

Z okazji zbliżającego się Festiwalu Filmowego Sundance w Park City w Utah, kanał SundanceTV przygotował dla swoich widzów specjalny cykl 10 dni z Sundance. Od piątku 19 stycznia do niedzieli 28 stycznia, każdego wieczoru stacja wyemituje jeden wyjątkowy film. W ramach cyklu obejrzymy doskonałe, zróżnicowane gatunkowo i zrealizowane w różnych zakątkach globu obrazy – m.in. kanadyjski dramat „Chorus”, dokument koprodukcji amerykańsko-senegalskiej „Sembene!” i irlandzki dramat „Glassland” z wybitną rolą Toni Colette.

Piątek, 19 stycznia o 22:00
Chorus / Kanada / Scenariusz i reżyseria: François Delisle
Hugo miał osiem lat, gdy zaginął. Kiedy poszukiwania nie przyniosły żadnych efektów, jego rodzice, Christophe i Irène, rozeszli się. Mężczyzna i kobieta wiedli osobne życia, nękani wspomnieniami o zaginionym synu aż do momentu, w którym otrzymali wiadomość o odnalezieniu ludzkich szczątków należących prawdopodobnie do ich dziecka. Christophe i Irène spotykają się ponownie po dziesięciu latach w Montrealu, aby wspólnie pożegnać syna…
Chorus to opowieść o miłości, która wyłania się z cierpienia dwójki ludzi, mających nadzieję, że obecność tego drugiego zaleczy nawet najboleśniejszą ranę.
Film został nominowany do Grand Jury Prize w kategorii Zagraniczny Film Fabularny na festiwalu w Sundance w 2015 r.
Obsada: Sébastien Ricard, Fanny Mallette, Pierre Curzi, Genevieve Bujold
Sobota, 20 stycznia o 22:00
The Strongest Man / USA / Director: Kenny Riches
Beef, przepełniony lękami Kubańczyk mieszkający w Miami, sam siebie nazywa najsilniejszym mężczyzną na całym świecie. Kiedy złoty rower BMX – najcenniejsza rzecz, jaką posiada – zostaje skradziony, Beef wyrusza na jego poszukiwania – nie wiedząc, że to śledztwo na zawsze odmieni jego życie.
Pełen ciepła, uroku i niespodziewanych zwrotów akcji film został pokazany na festiwalu w Sundance w 2015 r.
Obsada:  Robert “Meatball” Lorie, Paul Chamberlain, Ashly Burch, Patrick Fugit, Lisa Banes
Niedziela, 21 stycznia o 23:00
Sembene! / Senegal, USA / Reżyseria: Samba Gadjigo, Jason Silverman
Dokument o życiu i osiągnięciach zmarłego w 2007 r. Ousmana Sembene’a, pisarza i pierwszego senegalskiego reżysera nazywanego „ojcem afrykańskiego kina”. Narratorem filmu i jednocześnie jednym z jego reżyserów jest Samba Gadjigo, osiadły w Stanach Zjednoczonych senegalski profesor filologii francuskiej, który był jednym z najbliższych przyjaciół Sembene’a. Akcja filmu przemieszcza się z Dakaru w Senegalu, przez marsylskie porty, aż do Nowego Jorku. W ciągu 40 lat kariery, Sembene doznawał wzlotów i upadków, które pozwoliły mu stworzyć swój filmowy styl będący mieszanką dokumentu, francuskiej Nowej Fali i realizmu. Ukazujące jego wizję artystyczną klasyki takie jak Niemoc, Murzynka pani X i Moolaade rozsławiły go na całym świecie.
Film jest zarówno opowieścią o senegalskim pisarzu, jak i jego przyjaźni z reżyserem obrazu, dzięki czemu Sembene! nie jest beznamiętnie przekazanym zbiorem faktów na temat życia Sembene’a, a opowiedzianą z czułością historią.
Dokument był nominowany do nagrody Grand Jury Prize, World Cinema – Documentary na Sundance Film Festival w 2015 r. oraz do nagród Złota Kamera oraz Złote Oko na festiwalu w Cannes w 2015 roku.
Obsada: Mbissine Thérèse Diop, Ousmane Sembene
Poniedziałek, 22 stycznia o 22:00
The Wolfpack / USA / Reżyseria: Crystal Moselle
Fascynujący dokument opowiadający historię braci Angulo, sześciu młodych mężczyzn, którzy dorastali w niemal zupełnej izolacji od świata w swoim apartamencie na Manhattanie. Wszystko co wiedzieli o otaczającej ich rzeczywistości opierało się na obrazach z filmów, które obsesyjnie oglądali, i które następnie starali się starannie odtwarzać przy użyciu domowych rekwizytów i kostiumów. Wszystko ulega diametralnej zmianie, gdy jeden z braci ucieka.
Film zdobył nagrodę Grand Jury Prize – Documentary na Festiwalu w Sundance w 2015 r.
Obsada: Bhagavan, Govinda Angulo, Jagadisa, Krsna Angulo, Mukunda and Narayana Angulo, Tyler Hollinger, Chloe Pecorino
Wtorek, 23 stycznia o 22:00
Dreamcatcher / Wielka Brytania, USA / Reżyseria: Kim Longinotto
Dokument zabiera widza w podróż do mrocznego świata prostytucji i uzależnienia od narkotyków. Brenda Myers-Powell prowadzi fundację, w której pomaga więźniarkom, prostytutkom oraz młodym ludziom zmagającym się z problemami. Sama jest jedną z ocalałych, której udało się wygrać z nałogiem oraz zerwać z prostytucją.
Obraz zdobył nagrodę Directing Award – World Cinema Documentary na festiwalu w Sundance w 2015 r.
Obsada: Brenda Myers-Powell, T.T., Keena
Środa, 24 stycznia o 22:00
Cloro / Włochy / Reżyseria: Lamberto Sanfelice
Jenny ma 17 lat i jedno marzenie: chce zostać profesjonalną pływaczką synchroniczną. Trenuje wraz ze swą przyjaciółką Flavią i wiedzie pozbawione trosk życie typowej nastolatki, mieszkając w Ostii, nadmorskiej miejscowości nieopodal Rzymu. Ten radosny czas dobiega końca, gdy niespodziewanie umiera matka dziewczyny. Myśląc o ciężko chorym na depresję ojcu i młodszym, wymagającym opieki bracie, Jenny decyduje się na wyjazd do położonej w górach wioski, gdzie zamierza podjąć pracę.
Film, będący debiutem Lamberta Sanfelicego, został nominowany do nagrody Grand Jury Prize – World Cinema Dramatic festiwalu w Sundance w 2015 r.
Obsada: Sara Serraiocco, Ivan Franek, Giorgio Colangeli, Anatol Sassi, Piera Degli Esposti, Andrea Vergoni
Czwartek, 25 stycznia o 23:00
Glassland / Irlandia / Reżyseria: Gerard Barrett
John mieszka ze swoją matką, Jean, w bloku z mieszkaniami komunalnymi. Mężczyzna pracuje jako nocny taksówkarz – jego zarobki ledwie pozwalają mu na związanie końca z końcem. Niska płaca to nie koniec jego zmartwień – jego matka, mimo licznych postanowień, nie potrafi się wyzwolić z nałogu alkoholowego. W końcu pojawia się szansa na umieszczenie Jean w placówce leczenia odwykowego. Aby zdobyć niezbędne na to pieniądze, John oferuje swoje usługi miejscowej grupie przestępczej…
Nominowany w 2015 r. do nagrody Grand Jury Prize na festiwalu w Sundance film stanowi wnikliwe studium relacji opartej na współuzależnieniu i jej przerażających konsekwencjach.
Obsada: Toni Collette, Jack Reynor
Piątek, 26 stycznia o 22:00
Big Sur / USA / Reżyseria: Michael Polish
Film przedstawia moment z życia Jacka Kerouaca, w którym pisarz, przytłoczony sukcesem swojej powieści „W drodze” i przegrywający walkę z alkoholizmem, wyjeżdża do domku w Big Sur należącego do jego przyjaciela wydawcy, Lawrence’a Ferlinghettiego.
Obsada: Jean-Marc Barr, Kate Bosworth, Anthony Edwards, Josh Lucas, Radha Mitchell, Henry Thomas
Sobota, 27 stycznia o 22:00
Kumiko, the Treasure Hunter / USA / Reżyseria: David Zellner
Przejmująca historia kobiety, która znajduje ukrytą kopię filmu „Fargo” braci Coen i wierząc, że jest to mapa wskazująca miejsce, gdzie została ukryta duża suma pieniędzy, wyrusza na ich poszukiwanie. Inspiracją dla powstania filmu była miejska legenda o Japonce, która zmarła na skutek wychłodzenia, szukając tego samego skarbu.
Film zdobył narodę Special Jury Prize – Dramatic na festiwalu w Sundance w 2014 r.
Obsada: Rinko Kikuchi, Nobuyuki Katsube, Shirley Venard
Niedziela, 28 stycznia o 23:00
Jak się tańczy w Ohio (How to Dance in Ohio) / USA / Reżyseria: Alexandra Shiva
Pierwszy pocałunek i pierwszy taniec to tradycyjne momenty przejścia z dzieciństwa w dorosłość. Te pierwsze kroki w kierunku dojrzałej bliskości z drugim człowiekiem są dla dziecka zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Jednak dla pół miliona młodych osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu, które będą wkraczały w dorosłość w ciągu najbliższych 10 lat, takie doświadczenia są źródłem dużego lęku i niepokoju.
W Columbus w stanie Ohio grupa cierpiących na autyzm nastolatków i młodych dorosłych przygotowuje się do właśnie takiego rytuału przejścia – balu kończącego szkołę. Ten fascynujący i poruszający dokument prezentujący doznania kilku młodych dziewcząt szykujących się do balu, daje możliwość wglądu w życie osób, które na co dzień nie są w stanie podzielić się własnymi doświadczeniami. Wypełniony zarówno scenami podszytymi humorem, jak i cierpieniem, Jak się tańczy w Ohio przedstawia codzienną odwagę ludzi, którzy wystawiają się na ból, lęk, ale i radość z kontaktów społecznych. Obraz skłania widza także do zastanowienia się nad skomplikowaną naturą relacji międzyludzkich i zadumy nad definicją normalności.
Dokument zdobył szereg nagród, w tym Peabody Award w 2016 roku, oraz był nominowany do nagrody Grand Jury Prize na festiwalu w Sundance w 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *