TVP

Nowości TVP na 100 lecie polskiej niepodległości

O 100 leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, budowaniu tożsamości narodowej serialami, sportem, wielką historią oraz wysoką kulturą na antenach Telewizji Polskiej, na specjalnym briefingu prasowym mówił dziś prezes TVP Jacek Kurski..
 

 
Już dziś rusza zupełnie nowe pasmo historyczno-tożsamościowe Telewizji Polskiej. W kolejnych 13 wtorków o godz. 20.30, TVP będzie pokazywać polskie produkcje pokazujące polską historię. Pierwszą pozycją będzie efekt pracy wielkiego projektu digitalizacji zasobów telewizji publicznej, jeden z najważniejszych polskich seriali historycznych: „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Za to od września widzowie Telewizji Polskiej będą mogli obejrzeć realizowany z wielkim rozmachem, dbałością o szczegóły, z fantastycznymi kreacjami aktorskim serial pt.: „Drogi do wolności”. To największe przedsięwzięcie w Telewizji Polskiej od wielu lat. Epicka historia trzech sióstr stanowi tło dla historii odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
– Właśnie tak Telewizja Polska rozumie swoja misję, żeby być z Polakami w najważniejszych chwilach, towarzyszyć im w najważniejszych emocjach, w tym wszystkim co odwołuje się do budowania i umacniania narodowej wspólnoty w naszym społeczeństwie – powiedział prezes Jacek Kurski.
Po „Drogach wolności” na antenie TVP zagości pilotażowy odcinek serialu „Młody Piłsudski”, którego produkcja przewidziana jest na 2019 rok. Pierwszy odcinek jest planowany na rocznicę stulecia odzyskania polskiej niepodległości. W przygotowaniu jest też serial „Ludzie i bogowie” o oddziale likwidatorów kierownictwa dywersji Armii Krajowej. „Ludzie i bogowie” pojawią się również w 2019 roku. Kolejna pozycja to saga polskich losów „Dom pod dwoma orłami”, o ludziach przepędzonych z kresów podczas II wojny światowej.
Powstaje nowy, 13 odcinkowy serial o kardynale Stefanie Wyszyńskim „Prymas”. W przygotowaniu jest też kilka kolejnych propozycji, m. in.: serial o Władysławie Andersie pod roboczym tytułem „Długi spacer”, serial o Adamie Mickiewiczu, czy Agnieszce Osieckiej.
– Wprowadzamy do TVP1 kilka formatów, które w sposób ciekawy i nieinwazyjny, będą popularyzować polską literaturę, najważniejsze wydarzenia polskiej historii, książki, płyty, koncerty, filmy, spektakle. Chcemy jak najmocniej zachęcić naszych widzów do zainteresowania się kulturą wysoką stwierdził prezes Jacek Kurski.
Telewizja Polska pracuje również nad ekranizacją powieści Bronisława Wildsteina „Czas niedokonany”. Natomiast już od 25 marca o godz. 20.10 na antenie TVP1 zawita drugi sezon „Wojennych dziewczyn”. Serial opowiadający o młodych Polkach, których losy u progu dorosłego życia splatają się w okupowanej Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *